Historie českého hokeje


Od mušketýrů po velkoklub

„Podepsaní předkládají stanovy Českého Svazu Hockeyového s uctivou žádostí, by slavné c.k. místodržitelství znění jich na vědomí vzalo a co možno vbrzku schválení svého k rukám předsedy přípravného výboru p. E. Procházky, řiditele Ústředního obchodního zpravodajství v Praze V., Mikulášská tř. č. 9, udělilo.“ Žádost tohoto znění nadšený propagátor sportu Emil Procházka naťukal do psacího stroje a 11. listopadu 1908 doručil na místodržitelství království Českého v Praze. O osm dní později stvrdil stanovy razítkem úředník jménem Zukal. Dne 19. listopadu 1908 byl Český svaz Hockeyový úředně uznán.

Kanadský hokej, v našich zemích zkráceně nazývaný kanada, měl mezinárodní federaci od května 1908. Dostala název Ligue Internationale de Hockey sur Glace (LIHG). Čechy tehdy ještě byly součástí Rakousko-uherského mocnářství. Z popudu Emila Procházky a po jeho dohodě s prezidentem mezinárodního ústředí Louisem Magnusem se staly členem federace už listopadu 1908, tedy ještě před schválením stanov, které s nepatrnými obměnami platily ještě do vzniku Československé republiky. Ustavující valná hromada národního svazu proběhla za účasti zástupců dvanácti klubů 11. prosince 1908 v pražské restauraci Platýz.

Hokej se stal oživením poměrně bohatého sportovního života už na přelomu 19. a 20. století. Hrálo se ovšem až o jedenácti hráčích, s kulatým míčkem a holemi, podobnými násadám od deštníku. Pro tuto formu hokeje se vžil název bandy. To však už na kontinent nenápadně vstupoval hokej jiný, nazývaný podle země původu kanadský. Lišil se velikostí hřiště, počtem hráčů i tvarem holí. Svého předchůdce brzy zatlačil do pozadí.

Na počátku 20. století nejméně pět mužstev v Praze hrálo hokej pravidelně. O prvním utkání referoval tisk 6. ledna 1901. Slavia Praha v něm porazila Bruslařský závodní klub (BZK) 11:4. Slavia, do té doby proslulá především svými fotbalisty a atlety, sehrála roku 1901 také první mezinárodní zápas s vídeňským Training-Eisklubem.

V lednu 1909 se čeští hokejisté zúčastnili mezinárodního turnaje v Chamonix. Sedmičlenná sestava ve složení Gruss, Vindyš, Malý, Hammer, J. Fleischmann, Jarkovský a Palouš dostala později přezdívku Mušketýři s hokejkou. Tým nastupoval ve svetrech Slavie, jezdeckých rajtkách a v turnaji prohrál všechny čtyři zápasy. Ale doma se stal středem zájmu. I zahraniční tisk na Čechy pěl chválu.

Hned po návratu z Chamonix v Praze uskutečnilo první Mistrovství Čech v kanadském hockeyi, jak turnaj označil dobový tisk. V roce 1910 se hrálo poprvé mistrovství Evropy. Češi se zúčastnili až šampionátu o rok později v Berlíně. Porazili Švýcarsko 13:0 a Německo 4:1 a hned při své premiéře dosáhli prvenství. Třetí mistrovství Evropy už pořádali roku 1912 sami v Praze. O vítězství však přišli po německém protestu proti neregulérnímu kluzišti a neoprávněnému startu mužstva Rakouska. Výsledky byly následně anulovány, Češi o celkové vítězství přišli.

Do začátku první světové války tak získali dva tituly z pěti evropských šampionátů, které se v tomto období konaly. V roce 1920 se lední hokej představil jako ukázkový sport na letní olympiádě v Anverpách. Zvítězil tým Kanady reprezentovaný hokejisty Winnipeg Falcons. Československo bylo třetí díky vítězství 1:0 nad Švédskem. Jediný gól vstřelil Josef Šroubek. Až v roce 1982 byl turnaj se zpětnou platností prohlášen za první mistrovství světa.

Získávat cenné kovy bylo v meziválečném období čím dál těžší. Vyhrávala většinou Kanada, ale zároveň přibývalo mužstev, která se o medaile ucházela. Navíc koncem roku 1923 se víceméně rozpadl hokejový svaz. Důvodem byly hádky a třenice mezi kluby, zejména pak odvěkými rivaly ze Sparty a Slavie.

Rozkol se promítl i do nominace na Týden zimních sportů v Chamonix v roce 1924, který Mezinárodní olympijský výbor o rok později uznal jako první zimní olympijské hry. Tým Československa se nedostal mezi čtyři postupující do finálové skupiny. Vysoká porážka s Kanadou 0:30 byla v médiích vydávána málem za vlastizradu. Lépe nedopadl ani v roce 1928 ve Svatém Mořici a v zimě 1936 v Garmisch-Partenkirchenu. Zimních her v Lake Placid 1932 se československý tým vzhledem k nedostatku financí nezúčastnil.

Československo vybojovalo v letech 1933 a 1938 bronz na mistrovství světa, které zprvu bylo součástí zimních her a od roku 1930 se začalo konat pravidelně každý rok. K tomu přidal národní tým v letech 1922, 1925, 1929 a 1933 titul mistrů Evropy. Roku 1921, 1926, 1936, 1938 a 1939 získal v kontinentálním šampionátu stříbro, v letech 1923, 1931, 1934 a 1935 bronz.

Značnou pozornost na sebe mezitím začal strhávat také nově vzniklý klub LTC Praha, který zcela suverénně porážel všechny domácí soupeře a vedl si úspěšně i na mezinárodním ledě. V březnu 1927 zakladatel klubu LTC Praha Jaromír Citta přetáhl hvězdy jako Josef Maleček, Jaroslav Pušbauer a Jiří Tožička, Jan Peka, Karel Hromádka, Bohumil Steigenhöfer. Vzniklo tak mužstvo, které v republice nemělo konkurenci. Další rozlet této generace zbrzdila druhá světová válka.

V roce 1929 vyhrál LTC poprvé Spengler Cup, nejprestižnější evropskou klubovou soutěž té doby. Úspěch zopakoval ještě šestkrát. Domácímu hokeji vládl od roku 1931, ligu vyhrál od jejího vzniku v sezoně 1936-37 jedenáctkrát včetně válečných ročníků. Jen jednou – v roce 1941 - přenechal titul I. ČLTK. Naposledy vyhrál LTC ligu v roce 1949. To už začal jeho postupný rozpad. Do Kanady se po komunistickém převratu vrátil trenér Mike Buckna, někteří hráči emigrovali, další zahynuli roku 1948 při letecké katastrofě, jiní byli odsouzeni v politickém procesu z roku 1950. Po sezoně 1951-52 zmizel slavný klub z hokejové mapy.

První zlatá generace a ztracená léta

Když v pondělí 13. března 1950 zahajovalo mistrovství světa v Londýně, jeden z přihlášených týmů chyběl. Bylo to mužstvo Československa, které mělo obhajovat zlaté medaile. Velvyslanectví Spojeného království údajně neudělilo vstupní víza rozhlasovým reportérům. Lživá záminka. Vzápětí se členové týmu mistrů světa dověděli, že na žádný šampionát nepoletí.

Tak vypadal začátek konce nejlepšího mužstva, jaké československý hokej do té doby neměl. Už v roce 1947 tým získal na domácím ledě v Praze na Štvanici poprvé zlaté medaile. Na olympiádě 1948 ve Svatém Mořici poprvé neprohrál s Kanadou a sahal po nich znovu. Remíza 0:0 ve vzájemném duelu však při horším skóre na celkové prvenství nestačila.

V listopadu 1948 zahynulo při leteckém neštěstí nad kanálem La Manche šest reprezentantů, z nich pět mistrů světa. Přesto na dalším šampionátu ve Stockholmu vybojovalo Československo titul podruhé. Při návratu vlakem je vítaly davy nadšených fanoušků. Bylo to na dlouhou dobu naposledy. V zemi se mezitím ujali moci komunisté. I nad hokejovými hvězdami se začalo smrákat.

Základ reprezentace tehdy tvořil LTC Praha. Už o silvestrovské noci 1948, během návratu ze Spengler Cupu, hlasovali jeho hráči v curyšském hotelu Waldorf o nabídce vytvořit národní tým v exilu. Většina se vyslovila pro návrat.

O 15 měsíců později bylo jedenáct hokejistů zatčeno. Prošli krutými výslechy a ve vykonstruovaném procesu byli nakonec odsouzeni za údajnou protistátní činnost k trestům v celkové výši 77 let a čtyř měsíců. Brankář Bohumil Modrý dostal 15 let, Augustin Bubník 14, Stanislav Konopásek 12, Václav Roziňák a Vladimír Kobranov 10 let, Josef Jirka šest, dalších šest hráčů bylo odsouzeno k vězení od osmi měsíců do tří let: Mojmír Ujčík, Zlatko Červený, Jiří Macelis, Přemysl Hainý, Antonín Španninger a Josef Štock.

V případu nešlo jen o zúčtování komunistického režimu s hráči, kteří zvažovali, zda zůstat ve svobodném světě, nebo se vrátit. Odsouzeni byli i další, kteří se zájezdu vůbec nezúčastnili. V zahraničí předtím zůstalo několik předválečných legend i členů stávajícího národního týmu. Jaroslav Drobný, hrál vedle hokeje výtečně i tenis. Už jako egyptský občan dokonce vyhrál v roce 1954 Wimbledon.

Za zatčením jedenácti reprezentantů před odletem na šampionát v roce 1950 byly obavy režimu, že se i další hvězdy z ciziny nevrátí. Rozsudky se měly stát výstrahou pro všechny. Možná byl i vyšší zájem uklidit skvělý tým z cesty. Mužstvo se i přes všechny tvrdé rány drželo na špici a dařilo se ho vhodně doplňovat. Jeho výkonnost měla teprve kulminovat. Místo na šampionát poslali komunisté většinu opor do vězení.

Někteří z nespravedlivě odsouzených se vrátili na svobodu až po pěti letech, nejlepší brankář své doby Modrý se silně podlomeným zdravím. Trvalo dlouho, než se československý hokej z těžkých ran osudu zotavil. Ani mistrovství světa v Paříži 1951 se československý tým nezúčastnil. Na olympiádě v Oslo v následujícím roce sahala reprezentace plná nových tváří po bronzové medaili. Přišla o ni až v dodatečném utkání proti Švédsku. Tým nedohrál mistrovství světa 1953 ve Švýcarsku. Krátce po skonu sovětského diktátora Josefa Stalina zemřel i první komunistický prezident Československa Klement Gottwald. Hráči museli povinně držet smutek.

Přicházely i další necitlivé a nesmyslné zásahy režimu, kádrování, nekonečné reorganizace. Ve svých důsledcích vedly například i k neúspěchu na olympiádě v Cortině 1956. Generace, jejímiž hlavními postavami se stali Karel Gut, Vlastimil Bubník, Bronislav Danda nebo Miloslav Charouzd začala zvedat hlavu. Ale na světovém fóru na vrchol i vinou výše zmíněných okolností nikdy nevystoupila. Stejně tak následovníci jako František Tikal, Miroslav Vlach, Josef Černý, Jaroslav Jiřík či Slovák Jozef Golonka.

Ale někdy už bylo k velkému triumfu hodně blízko. Jako v roce 1961, kdy v Ženevě mužstvo porazilo Sověty, senzačně získalo po dvanácti letech titul mistrů Evropy a od světového prvenství přišlo při rovnosti bodů jen horším skóre oproti Kanadě. Na tento triumf československý tým čekal až do roku 1972, tedy 23 let.

Světový hokej mezitím ovládla „sborná“ SSSR. Během zimních her 1968 v Grenoblu prodloužila šňůru neporazitelnosti na vrcholných turnajích už na 32 zápasů. Do té doby poslední prohra se datovala k 8. březnu 1963. Potom přišel 15. únor 1968.

Reprezentanti Československa byli od 60. let nejvážnějším soupeřem Sovětů v cestě za světovým zlatem. V Grenoblu je porazili 5:4. Bylo to doba politického uvolnění, pro kterou se v Československu ujal název Pražské jaro. Půl roku po olympiádě, 21. srpna 1968, však na příkaz Moskvy vtrhly do země sovětské tanky a zabránily vůli občanů po větší svobodě a demokracii.

Mezinárodní hokejová federace IIHF přidělila Praze na počest šedesátin českého hokeje pořadatelství světového šampionátu 1969. Ale komunistická moc neměla zájem, aby se v rozjitřené atmosféře lidé srocovali ve větším množství. Obávala se protestů a nepokojů. Československo se pořadatelských práv muselo vzdát, turnaje se ujal Stockholm.

Až tam se poprvé od vojenského vpádu střetl tým okupované země s výběrem SSSR. Na švédském ledě se bojovalo i za Prahu. Několik hráčů si na protest přelepilo černou páskou pěticípé hvězdičky nad lvíčkem, kterého tehdy mělo Československo ve státním znaku. „Vy nám tanky, my vám branky!“ znělo heslo po dvou nezapomenutelných večerech. Českoslovenští hokejisté během nich zvítězili 2:0 a 4:3. Porazit Rusy hned dvakrát, to se do té doby nikomu nepovedlo. Na šampionátu však reprezentanti skončili třetí. Dvakrát totiž podlehli Švédům. Při rovnosti bodů rozhodovalo o pořadí prvních tří skóre. A to měli naši nejhorší. Doma je však vítali jako vítěze.

Když hokej znamenal víc než sport

Hokej se stal jednou z mála možností, jak aspoň na chvíli uniknout z mizérie temné doby, která následovala po sovětské okupaci v roce 1968. Za tzv. období normalizace právě zejména bitvy se SSSR stmelovaly národ. Vítězství považovali za svá všichni. Po letech nadějí a zklamání navíc dozrála další silná generace hráčů. Zisk titulu mistrů světa byl už nějakou dobu na spadnutí.

Grenoble 1968. Stockholm 1969. Ženeva 1971. Československý tým sahal po prvenství třikrát během čtyř let. Na šampionátu v Ženevě dosáhl po deseti letech na titul mistrů Evropy. Až v Praze o rok později se podařilo dílo dokonat. Mužstvo prošlo turnajem bez porážky. Jen se SSSR remizovalo v prvním zápase 3:3. Díky vítězství v odvetě 3:2 se po 23 letech vrátilo na světový trůn. Ale to ještě nebylo všechno.

Celek postavený kolem Ivana Hlinky, Vladimíra Martince, Františka Pospíšila či Jaroslava Pouzara pak vybojoval titul v roce 1976 a v následujícím ho poprvé obhájil. V prvním případě dokonce neztratil ani bod. Ke zlatu měl blizoučko rovněž na olympiádě v Innsbrucku 1976, ačkoli ho silně poznamenala epidemie chřipky. Ve stejném roce šokoval vítězstvím nad Kanadou v prvním ročníku Canada Cupu a postupem do finále. Mistrovství světa 1978 se konalo opět v Praze. Reprezentanti usilovali o zlatý hattrick. O něj je připravil i neuznaný Martincův gól v utkání proti Sovětům.

Zejména Švédsko a Finsko v té době oslaboval odliv hráčů do zámoří, kde tehdy vedle NHL fungovala sedm let také konkurenční soutěž WHA. Čeští a slovenští hráči tehdy mohli v nejlepším hokejovém věku odejít za takovou vidinou jen za cenu emigrace. V roce 1974 tuto cestu zvolili někdejší mistři světa Václav Nedomanský a Richard Farda. Jejich příklad inspiroval další. V 80. letech následovala silná vlna odchodů. Jiří Crha, bratři Peter, Anton a Marián Šťastní, Vítězslav Ďuriš, Miroslav Fryčer, Peter Ihnačák. A po nich Petr Klíma, Michal Pivoňka, František Musil, David Volek.

Tito hokejisté nemohli reprezentovat, protože pro režim byli nežádoucí. Československý hokej krvácel. Ale pořád byl schopen držet se mezi špičkou a vychovávat další talenty. Pilíři reprezentace se stali Vladimír Růžička, Dominik Hašek, Antonín Stavjaňa, Jiří Lála nebo Slováci Dušan Pašek, Dárius Rusnák, Igor Liba. Tým Československa dál vozil medaile z velkých turnajů. Na olympiádě v Sarajevu 1984 byl opět blízko konečnému triumfu. O rok později v Praze získal po osmi letech titul mistrů světa, ve Vídni 1987 o něj přišel až v záverečné třetině posledního zápasdu proti SSSR.

Pád komunismu v listopadu 1989 přinesl svobodu a demokracii. Cesta ven byla otevřená. Tak silný odliv hráčů neměl obdoby. Odcházet mohli i tehdy velmi mladí hráči jako Jaromír Jágr, Robert Reichel, Robert Holík. Štěstí za oceánem zkusil i Hašek a vybudoval si nakonec reputaci jednoho z nejlepších gólmanů historie.

Češi měli svého času v NHL vůbec nejpočetnější zastoupení ze všech evropských zemí, ale národní mužstvo tím trpělo. Na mistrovství světa nemohli reprezentovat všichni nejlepší. Olympiáda zůstávala až do roku 1998 hráčům NHL uzavřena. Na konci roku 1992 navíc došly na konec společné cesty dva národy, které sdílely 74 let jeden stát.

Ale jako už mnohokrát předtím, i tentokrát se český hokej dokázal z těžkých ran vzpamatovat. Hned na šampionátu 1993 ztratil naději na účast ve finále až v prodloužení zápasu se Švédskem. Zkušenosti hráčů z nejlepších světových soutěží se navíc bohatě zúročily. Vyrostla nejúspěšnější generace v jeho dějinách.

Zlatý věk hokeje. Jak dál?

Na konci 80. let se výrazně změnila mapa Evropy a následně i geografie světového hokeje. Po pádu komunistických režimů přestala existovat Železná opona mezi Západem a Východem. Rozpadl se Sovětský svaz, začaly vznikat nové, samostatné státy. V roce 1993 došlo k rozdělení Československa. Výběr, který nastoupil na mistrovství světa do 20 let, byl posledním, který tvořili Češi a Slováci společně. Na olympiádě 1994 v Lillehammeru si poprvé na velkém turnaji zahráli proti sobě.

Po převratných politických změnách už mohli i hráči z postkomunistických zemí svobodně odcházet do NHL a nejlepších soutěží v západní Evropě a Skandinávii. Hokej se globalizoval. Nový světový pořádek současně přinesl změny v poměru sil. Špička se vyrovnala.

Od prvního světového šampionátu v roce 1920 do zániku SSSR v roce 1991 se na mistrovství světa nebo olympiádách bojovalo o celkem 57 sad zlatých medailí. Ty si rozdělilo pouze šest zemí: Kanada, Sovětský svaz, Československo, Švédsko, Velká Británie a USA. Stejný počet států se však podělil o nejcennější medaile v následujících 17 letech. V roce 1995 do vybrané společnosti přibylo Finsko. V roce 2002 Slovensko, které už o dva roky dřív bojovalo o zlato z mistrovství světa ve finále proti někdejším spojencům z České republiky.

Český hokej se z krvácení na počátku 90. let nějakou dobu vzpamatovával. Ale potom přišlo období, jaké jeho historie dosud nepamatuje. Předzvěstí všeho byl titul mistrů světa ve Vídni v roce 1996. Generace hráčů kolem Roberta Reichla, Pavla Patery, Davida Výborného či Martina Ručinského získala na šampionátu zlato celkem pětkrát. Nejcennějšího triumfu však dosáhla na olympiádě 1998 v Naganu.

Už v minulosti měl tým Československa blízko ke zlatu na zimních hrách. V roce 1948 mu chyběl ke konečnému vítězství jediný gól. V roce 1968 jeden bod navíc. V roce 1976 přišel o zlato pár minut před koncem rozhodnujícího utkání se Sovětským svazem. Největšího vítězství v historii dosáhl český hokej navíc v turnaji, na který byli poprvé uvolněni hráči z NHL. Tak silná společnost jako v Naganu se do té doby pod vlajkou s pěti propojenými kruhy nesešla. Vůbec poprvé přijet všichni nejlepší hráči. Zvítězil tým České republiky, který ze šesti přímo nasazených celků využil nejméně hokejistů NHL.

Podle některých předpovědí měli Češi málem stejnou šanci jako jamajský bob. V play off prokráčel ke zlatu přes trojici největších favoritů – USA, Kanadu a Rusko. A nedal se vymyslet lepší scénář, než že se střelcem vítězného gólu ve finále stal obránce Petr Svoboda, který emigroval jako osmnáctiletý mladík a rodnou zemi reprezentoval od té doby poprvé a vlastně i naposledy.

Čeští fanoušci opěvovali také brankáře Dominika Haška. Právě několikanásobný vítěz Vezina Trophy pro nejlepšího brankáře NHL a dakrát držitel Hart Trophy pro nejužitečnějšího hráče byl zároveň hlavním strůjcem vítězného tažení českých hokejistů olympijským turnajem. Na něm do značné míry stál a padal výkon celého týmu. „Hašek na Hrad!“ volaly mnohatisícové davy, které během utkání play off vyrážely do ulic českých měst a sledovaly zápasy na velkoplošných obrazovkách.

Olympijský triumf probudil v lidech národní hrdost a hokejistům dodal nebývalé sebevědomí. Nagano se stalo vrcholem a zároveň symbolem zlatého věku českého hokeje. V letech 1999 až 2001 vyhráli Češi třikrát po sobě mistrovství světa. Před nimi se to povedlo jen Kanadě a SSSR. Na zlatý hattrick navázali ještě tituly ze šampionátů v letech 2005 a 2010. Tým do 20 let vybojoval zlato na mistrovství světa v letech 2000 a 2001. Po hubenějším období se čeští hokejisté vrátili na stupně vítězů ještě v roce 2006, kdy nejprve získali bronz na olympiádě v Turíně a následně přivezli stříbro ze světového šampionátu v lotyšské Rize.

Získávat medaile začalo být po zavedení nových pořádků čím dál obtížnější. Světová špička se vyrovnala. Od prvního mistrovství světa v roce 1920 do zániku SSSR v roce 1991 se na hokejových šampionátech mužů nebo na olympiádách bojovalo o celkem 57 sad zlatých medailí. Ty byly průběžně rozdány mezi šest zemí: Kanada, Sovětský svaz, Československo, Švédsko, Velká Británie a USA. Stejný počet států se však o nejcennější medaile podělil v následujících 17 letech. V roce 1995 do vybrané společnosti mistrů světa přibylo Finsko, v roce 2002 Slovensko, které už o dva roky dřív bojovalo o zlato ve finále proti někdejším spojencům z České republiky.

Seznam oficiálně uznaných reprezentačních zápasů za období 1909 – 2021

Síň slávy IIHFSíň slávy IIHF byla založena v roce 1997 a ještě v témže roce bylo uvedeno třicet osobností - bývalých hráčů, trenérů, rozhodčích či funkcionářů. Od té doby proběhlo dalších čtrnáct slavnostních uvedení, většinou při světových šampionátech.

Síň slávy IIHF se nachází v Torontu společně s Hokejovou síní slávy a jsou zde umístěny nejrůznější artefakty spojené s uvedenými členy a historií mezinárodní hokejové federace.

Hráčská kategorie

 • Vladimír Bouzek (uveden 2007)
 • Vlastimil Bubník (1997)
 • Josef Černý (2007)
 • Jaroslav Drobný (1997)
 • Karel Gut (1998)
 • Ivan Hlinka (2002)
 • Jiří Holeček (1998)
 • Jiří Holík (1999)
 • Oldřich Machač (1999)
 • Josef Maleček (2003)
 • Vladimír Martinec (2001)
 • Bohumil Modrý (2011)
 • Václav Nedomanský (1997)
 • Milan Nový (2012)
 • František Pospíšil (1999)
 • Jan Suchý (2009)
 • František Tikal (2004)
 • Vladimír Zábrodský (1997)

Kategorie funkcionářů

 • Luděk Bukač (2007)
 • Vladimír Kostka (1997)
 • Miroslav Šubrt (2004)

Kategorie rozhodčích

 • Quido Adamec (2005)

Olympijští vítězové

1998, Nagano

Brankáři: Dominik Hašek, Roman Čechmánek, Milan Hnilička
Obránci: Richard Šmehlík, Jiří Šlégr, Roman Hamrlík, Petr Svoboda (nar. 1966), Jaroslav Špaček, František Kučera, Libor Procházka
Útočníci: Jaromír Jágr, Vladimír Růžička, Martin Straka, Martin Ručinský, Robert Reichel, Robert Lang, Milan Hejduk, Pavel Patera, Martin Procházka, Josef Beránek, Jiří Dopita, David Moravec, Jan Čaloun
Trenéři: Ivan Hlinka, Slavomír Lener - Vladimír Martinec

Mistři světa

1947, Praha

Brankáři: Bohumil Modrý, Zdeněk Jarkovský
Obránci: František Pácalt, Miroslav Sláma, Josef Trousílek, Miloslav Pokorný, Vilibald Šťovík
Útočníci: Ladislav Troják, Vladimír Zábrodský, Stanislav Konopásek, Václav Roziňák, Vladimír Bouzek, Karel Stibor, Josef Kus, Jaroslav Drobný
Trenér: Mike Buckna

1949, Stockholm

Brankáři: Bohumil Modrý, Josef Jirka
Obránci: Přemysl Hainý, Josef Trousílek, Jiří Macelis, Oldřich Němec, František Vacovský
Útočníci: Václav Roziňák, Vladimír Zábrodský, Stanislav Konopásek, Vladimír Kobranov, Vladimír Bouzek, Augustin Bubník, František Mizera, Čeněk Pícha, Zdeněk Marek, Miloslav Charouzd
Trenér: Antonín Vodička

1972, Praha

Brankáři: Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla
Obránci: Oldřich Machač, František Pospíšil, Jiří Bubla, Josef Horešovský, Milan Kužela, Rudolf Tajcnár, Vladimír Bednář
Útočníci: Jan Klapáč, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Jiří Kochta, Václav Nedomanský, Július Haas, Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Bohuslav Šťastný, Richard Farda, Josef Paleček
Trenér: Jaroslav Pitner, Vladimír Kostka

1976, Katovice

Brankáři: Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla
Obránci: Oldřich Machač, František Pospíšil, Jiří Bubla, Milan Kajkl, Milan Chalupa, Miroslav Dvořák, František Kaberle
Útočníci: Vladimír Martinec, Jiří Novák, Bohuslav Šťastný, Ivan Hlinka, Marián Šťastný, Peter Šťastný, Jiří Holík, Eduard Novák, Milan Nový, Jaroslav Pouzar, František Černík
Trenér: Karel Gut, Ján Starší

1977, Vídeň

Brankáři: Jiří Holeček, Vladimír Dzurilla
Obránci: Oldřich Machač, František Pospíšil, Jiří Bubla, Milan Kajkl, František Kaberle, Miroslav Dvořák, Milan Chalupa
Útočníci: Vladimír Martinec, Milan Nový, Bohuslav Ebermann, Jiří Novák, Ivan Hlinka, Jiří Holík, Marián Šťastný, Peter Šťastný, Jaroslav Pouzar, Eduard Novák, Vincent Lukáč
Trenér: Karel Gut, Ján Starší

1985, Praha

Brankáři: Jiří Králík, Jaromír Šindel
Obránci: Arnold Kadlec, Miloslav Hořava, Eduard Uvíra, Jaroslav Benák, Antonín Stavjaňa, František Musil, Radoslav Svoboda
Útočníci: Vincent Lukáč, Dárius Rusnák, Igor Liba, Jiří Hrdina, Vladimír Růžička, Pavel Richter, Jiří Lála, Dušan Pašek, Jiří Šejba, Oldřich Válek, Vladimír Kameš, Michal Pivoňka, Petr Rosol
Trenér: Luděk Bukač, Stanislav Neveselý

1996, Vídeň

Brankáři: Roman Turek, Roman Čechmánek, Petr Franěk
Obránci: Stanislav Neckář, Jiří Vykoukal, Drahomír Kadlec, Antonín Stavjaňa, František Kaberle ml., Michal Sýkora, Jiří Veber
Útočníci: Pavel Patera, Viktor Ujčík, David Výborný, Jiří Kučera, Jiří Dopita, Radek Bonk, Radek Bělohlav, Martin Procházka, Robert Lang, Robert Kysela, Otakar Vejvoda, Robert Reichel, Roman Meluzín
Trenér: Luděk Bukač - Zdeněk Uher, Slavomír Lener

1999, Oslo, Lillehammer

Brankáři: Milan Hnilička, Roman Čechmánek, Martin Prusek
Obránci: Libor Procházka, František Kaberle ml., Jaroslav Špaček, Pavel Kubina, Jiří Vykoukal, František Kučera, Ladislav Benýšek
Útočníci: Viktor Ujčík, David Výborný, Jan Hlaváč, David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Martin Ručinský, Petr Sýkora (1976), Radek Dvořák, Jan Čaloun, Roman Šimíček, Tomáš Vlasák, Tomáš Kucharčík, Roman Meluzín
Trenér: Ivan Hlinka - Josef Augusta, Vladimír Martinec

2000, Petrohrad

Brankáři: Roman Čechmánek, Dušan Salfický, Vladimír Hudáček
Obránci: Michal Sýkora, František Kučera, Petr Buzek, František Kaberle ml., Martin Štěpánek, Ladislav Benýšek, Radek Martínek
Útočníci: David Výborný, Jiří Dopita, Jan Tomajko, Václav Prospal, Robert Reichel, Tomáš Vlasák, Václav Varaďa, Pavel Patera, Martin Procházka, Martin Havlát, Michal Broš, Petr Čajánek, Martin Špaňhel
Trenér: Josef Augusta – Vladimír Martinec

2001, Hannover

Brankáři: Milan Hnilička, Dušan Salfický, Vladimír Hudáček
Obránci: Pavel Kubina, Jaroslav Špaček, Karel Pilař, Radek Martínek, Filip Kuba, František Kaberle ml., Martin Richter
Útočníci: Radek Dvořák, Robert Reichel, Martin Ručinský, David Výborný, Jiří Dopita, Jaroslav Hlinka, David Moravec, Pavel Patera, Martin Procházka, Viktor Ujčík, Petr Čajánek, Tomáš Vlasák, Jan Tomajko
Trenér: Josef Augusta – Vladimír Martinec

2005, Vídeň

Brankáři: Tomáš Vokoun, Milan Hnilička, Adam Svoboda
Obránci: Jiří Šlégr, Tomáš Kaberle, Jaroslav Špaček, Pavel Kubina, Marek Židlický, Jiří Fischer, František Kaberle ml., Jan Hejda
Útočníci: Jaromír Jágr, Václav Prospal, Martin Straka, Petr Sýkora (1976), David Výborný, Jan Hlaváč, Radek Dvořák, Petr Čajánek, Martin Ručinský, Aleš Hemský, Josef Vašíček, Václav Varaďa, Petr Průcha, Radim Vrbata
Trenér: Vladimír Růžička – Ondřej Weissmann, Radim Rulík, Marian Jelínek

2010, Kolín nad Rýnem

Brankáři: Tomáš Vokoun, Ondřej Pavelec, Jakub Štěpánek
Obránci: Michal Rozsíval, Tomáš Mojžíš, Ondřej Němec, Petr Čáslava, Miroslav Blaťák, Karel Rachůnek, Petr Gřegořek, Michal Barinka, Filip Novák
Útočníci: Jaromír Jágr, Petr Vampola, Jakub Klepiš, Jakub Voráček, Jan Marek, Tomáš Rolinek, Lukáš Kašpar, Roman Červenka, Jiří Novotný, Marek Kvapil, Petr Koukal, Petr Hubáček, Martin Růžička
Trenér: Vladimír Růžička - Josef Jandač, Ondřej Weissmann

Mistři světa do 20 let

2000, Skelleftea

Brankáři: Zdeněk Šmíd, Tomáš Duba
Obránci: Petr Svoboda (1980), David Hájek, Zdeněk Kutlák, Josef Jindra, Angel Krstev, Martin Holý, Jiří David
Útočníci: aroslav Kristek, Milan Kraft, Michal Sivek, Jaroslav Svoboda, Josef Vašíček, Martin Havlát, Libor Pivko, Václav Nedorost, Zbyněk Irgl, Jan Sochor, Jan Boháč, Tomáš Horna, Vladimír Novák
Trenér: Jaroslav Holík – Radim Rulík

2001, Moskva

Brankáři: Tomáš Duba, Lukáš Čučela
Obránci: Rostislav Klesla, Libor Ustrnul, Jan Výtisk, David Pojkar, David Nosek, Jakub Čutta, Jakub Grof, Jan Chotěborský
Útočníci: Pavel Brendl, Václav Nedorost, Zdeněk Blatný, Radim Vrbata, Michal Sivek, Martin Erat, Lukáš Havel, Tomáš Plekanec, Patrik Moskal, Ivan Rachůnek, Ladislav Vlček, Marek Tomica
Trenér: Jaroslav Holík – Pavel Hynek

A-tým

Československo
1946-48 Mike Buckna (první oficiální kouč)
1949 Antonín Vodička
1950-51 Josef Herman
1951-52 Jiří Tožička, Josef Herman
1952-53 Josef Herman, Eduard Farda
1953-55 Vladimír Bouzek
1955-56 Vladimír Bouzek, Jiří Anton, na OH Josef Herman
1956-57 Vladimír Kostka, Bohumil Rejda
1957-58 Bohumil Rejda
1958-59 Vlastimil Sýkora
1959-60 Eduard Farda, Ladislav Horský
1960-62 Zdeněk Andršt, Vladimír Kostka
1962-64 Jiří Anton
1964-66 Vladimír Bouzek, Vladimír Kostka
1966-67 Jaroslav Pitner
1967-73 Vladimír Kostka, Jaroslav Pitner
1973-79 Karel Gut, Ján Starší
1979-80 Karel Gut, Luděk Bukač, Stanislav Neveselý
1980-85 Luděk Bukač, Stanislav Neveselý
1985-88 Ján Starší, František Pospíšil
1988-90 Pavel Wohl, Stanislav Neveselý
1990-91 Stanislav Neveselý, Josef Horešovský
1991-93 Ivan Hlinka, Jaroslav Walter
Česká republika
1993-94 Ivan Hlinka, Stanislav Neveselý
1994-95 Luděk Bukač, Zdeněk Uher
1995-96 Luděk Bukač - Zdeněk Uher, Slavomír Lener
1996-97 Luděk Bukač - Zdeněk Uher, Vladimír Martinec
od 5. března 1997 Ivan Hlinka, Slavomír Lener, Vladimír Martinec
1997-98 Ivan Hlinka, Slavomír Lener, Vladimír Martinec
1998-99 Ivan Hlinka, Josef Augusta, Vladimír Martinec
1999-00 Ivan Hlinka - Josef Augusta, Vladimír Martinec
od 7. února 2000 Josef Augusta, Vladimír Martinec
2000-02 Josef Augusta, Vladimír Martinec
OH: navíc asistent Vladimír Růžička
2002-04 Slavomír Lener, Vladimír Růžička, Antonín Stavjaňa
2004-05 Ivan Hlinka, Ondřej Weissmann, Radim Rulík
World Cup: Vladimír Růžička, Radim Rulík, Marian Jelínek
Karjala Cup: Ondřej Weissmann, Radim Rulík, Marián Jelínek
Rosno Cup: Radim Rulík - Ondřej Weissmann, Marián Jelínek
MS: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann, Radim Rulík, Marian Jelínek
2005-06 Alois Hadamczik, Ondřej Weissmann, Mojmír Trličík
od 24. února 2006 Alois Hadamczik, Josef Paleček, František Musil
2006-07 Euro Hockey Tour: Alois Hadamczik, Pavel Marek
MS: Alois Hadamczik, Josef Paleček, František Musil
2007-08 Alois Hadamczik, Josef Paleček
MS: navíc asistent František Musil
2008-10 Vladimír Růžička, Josef Jandač, Ondřej Weissmann
2010-12 Alois Hadamczik, Josef Paleček
2012-13 Alois Hadamczik, Josef Paleček, Jan Procházka
2013-14 Alois Hadamczik, Josef Paleček, František Musil
od 26. února 2014 Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann, Jaroslav Špaček
2014-15 Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann, Jaroslav Špaček
2015-16 Vladimír Vůjtek, Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček
2016-18 Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček, Václav Prospal
2018-20 Miloš Říha, Karel Mlejnek, Robert Reichel
2020-22 Filip Pešán, Martin Straka, Jaroslav Špaček
2022-23 Kari Jalonen, Libor Zábranský st., Martin Erat

Reprezentace do 20 let

Československo
1977-79 Ladislav Horský, Pavel Wohl
1979-81 Jozef Golonka, Jan Eysselt
1981-84 František Pospíšil, Václav Červený
1984-85 František Pospíšil, Július Černický
1987-88 Zdeněk Uher, Stanislav Berger
1988-90 Josef Vimmer, Stanislav Berger
1990-91 Josef Vimmer, Július Šupler
1991-92 Július Šupler, Bedřich Brunclík
1992-93 Ján Šterbák, Vladimír Vůjtek
Česká republika
1993-95 Vladimír Vůjtek, Jaroslav Jágr
1995-96 Slavomír Lener, Vladimír Martinec
1996-98 Vladimír Martinec, Ladislav Svozil
1998-00 Jaroslav Holík, Radim Rulík
1999-00 Jaroslav Holík, Radim Rulík
od 7. prosince 2000 Jaroslav Holík, Pavel Hynek
2001-02 Jaroslav Holík, Pavel Hynek
2002-03 Jaroslav Holík, Jiří Kalous
2003-04 Alois Hadamczik, Mojmír Trličík, Marián Jelínek
2004-05 Alois Hadamczik, Mojmír Trličík
2005-06 Radim Rulík, Jan Votruba
později přechodně Vladimír Bednář
2006-07 Vladimír Bednář, Mojmír Trličík
2007-08 Miloslav Hořava, Ondřej Weissmann, Radim Rulík
po MS přechodně Zdeněk Čech, Mikuláš Antoník
2008-09 Marek Sýkora, Zdeněk Moták
2009-10 Jaromír Šindel, Zdeněk Moták
2010-11 Miroslav Přerost, Terry Christensen (USA), Jiří Fischer
2011-12 Miroslav Přerost, Jiří Fischer, Jiří Kučera (do prosince 2011), Jiří Juřík (od prosince 2011)
2012-15 Miroslav Přerost, Jiří Juřík
2015-17 Jakub Petr, Petr Svoboda
2017-18 Filip Pešán, Rostislav Vlach, Miroslav Přerost
2018-20 Václav Varaďa, Patrik Eliáš, Aleš Krátoška
2020-22 Karel Mlejnek, Pavel Trnka, David Bruk
2022-23 Radim Rulík, Marek Židlický, Jiří Kalous

Reprezentace do 18 let

Československo
1967-69 Jiří Hertl
1969-70 Jiří Hertl, Jaroslav Starší
1970-71 Jiří Hertl, D. Vražda
1971-72 Karel Gut, Karol Fako
1972-73 Bretislav Guryča, Václav Šmat
1973-74 Pavel Wohl, V. Svoboda
1974-76 Augustin Bubník, Jiří Justra
1976-77 Zdeněk Uher, Jozef Ivan
1977-78 Jiří Folprecht, Miroslav Nitka
1978-79 Vladimír Šustek, Július Kovács
1979-80 Florián Střída, Josef Podlaha
1980-81 Josef Bruk, Branislav Šajban
1981-82 Vladimír Šustek, Július Kovács
1982-83 Pavel Volek, Pavol Siroťák
1983-84 Bretislav Guryča, Zdeněk Šindler
1984-85 Vladimír Šustek, Július Kovács
1985-86 Pavel Soudský, Ondrej Výboh
1986-87 Pavol Siroťák, Jiří Holeček
1987-88 Rudolf Tománek, Josef Vimmer
1988-89 Florián Střída, Eduard Giblák
1989-90 Pavel Beránek, Pavol Siroťák
1990-91 Petr Míšek, Ján Šimčík
1991-92 Rudolf Giblák, Vladimír Stránský
Česká republika
1992-93 Jan Vopat st., Martin Urban
1993-94 Josef Straka st., Vladimír Stránský
1994-95 Petr Míšek, Jaroslav Horáček
1995-96 Petr Míšek, Pavel Hynek
1996-97 František Pospíšil, Jaroslav Žáček
1997-98 Vladimír Bednář, Václav Červený
1998-99 Petr Míšek, Radomír Kužílek
1999-00 Stanislav Berger, Břetislav Bochenský
2000-01 Jiří Kalous, Zdeněk Čech
2001-02 Břetislav Kopřiva, Pavel Marek
2002-03 Karel Najman, Jaroslav Beck
2003-04 Jaromír Šindel, Zdeněk Čech
2004-05 Břetislav Kopřiva, Vladimír Bednář
2005-06 Martin Pešout, Karel Najmank
2006-07 Martin Pešout, Jiří Šejba
2007-08 Marek Sýkora, Zdeněk Moták
2008-09 Zdeněk Čech, Radek Kampf
od 12.2. 2009 Marek Sýkora, František Musil
2009-10 Jiří Kopecký, Jiří Juřík
2010-11 Jiří Šolc, Martin Hosták
2011-12 Jiří Veber, Jakub Petr, Klas Ostmann (SWE)
2012-13 Luděk Bukač, David Bruk
2013-15 Jakub Petr, Petr Svoboda
2015-16 Robert Reichel, Patrik Augusta
2016-17 Václav Varaďa, Patrik Augusta, Petr Studnička
2017-18 David Bruk, Tomáš Martinec, Petr Studnička
2018-19 Alois Hadamzcik, Marek Židlický, Radek Bělohlav
2019-20 Jakub Petr, Milan Plodek, Radim Skuhrovec
2020-21 Jakub Petr, Tomáš Martinec, Radim Skuhrovec
2021-23 Jakub Petr, Darek Stránský, Radim Skuhrovec
Československo
1947 MS: František Pácalt
1948 ZOH a MS: Vladimír Zábrodský
1949 MS: Vladimír Zábrodský
1950 MS bez účasti ČSR
1951 MS bez účasti ČSR
1952 ZOH a MS: Karel Gut
1953 MS: Karel Gut
tým odstoupil z MS pro státní smutek
1954 MS: Karel Gut
1955 MS: Karel Gut
1956 ZOH a MS: Karel Gut
1957 MS: Karel Gut
1958 MS: Karel Gut
1959 MS: Karel Gut
1960 MS: Karel Gut
1961 MS: Vlastimil Bubník
1962 MS: Vlastimil Bubník
1963 MS: Vlastimil Bubník
1964 ZOH a MS: Vlastimil Bubník
1965 MS: František Tikal
1966 MS: František Tikal
1967 MS: František Tikal
1968 ZOH a MS: Jozef Golonka
1969 MS: Jozef Golonka
1970 MS: Josef Černý
1971 MS: Josef Černý
1972 ZOH a MS: František Pospíšil
1973 MS: František Pospíšil
1974 MS: František Pospíšil
1975 MS: František Pospíšil
1976 ZOH a MS: František Pospíšil
1977 MS: František Pospíšil
1978 MS: Ivan Hlinka
1979 MS: Ivan Hlinka
1980 ZOH: Bohuslav Ebermann
1981 MS: Milan Nový
1982 MS: Milan Nový
1983 MS: František Černík
1984 ZOH: František Černík
1985 MS: Dárius Rusnák
1986 MS: Dárius Rusnák
1987 MS: Dušan Pašek
1988 ZOH: Dušan Pašek
1989 MS: Vladimír Růžička
1990 MS: Jiří Doležal
1991 MS: Bedřich Ščerban
1992 ZOH a MS:Tomáš Jelínek
Česká republika
1993 MS: Otakar Janecký
1994 ZOH a MS: Otakar Janecký
1995 MS: Jiří Kučera
1996 MS: Robert Reichel
1997 MS: Robert Reichel
1998 ZOH:Vladimír Růžička
MS: Robert Reichel
1999 MS: Pavel Patera
2000 MS: Robert Reichel
2001 MS: Robert Reichel
2002 ZOH a MS: Jaromír Jágr
2003 MS: Robert Reichel
2004 MS: Martin Straka
2005 MS: David Výborný
2006 ZOH: Robert Lang
MS: David Výborný
2007 MS: David Výborný
2008 MS: Tomáš Kaberle
2009 MS: Marek Židlický
2010 ZOH: Patrik Eliáš
MS: Tomáš Rolinek
2011 MS: Tomáš Rolinek
2012 MS: Tomáš Plekanec
2013 MS: Jiří Novotný
2014 ZOH: Tomáš Plekanec
2014 MS: Tomáš Rolinek
2015 MS: Jakub Voráček
2016 MS: Tomáš Plekanec
2017 MS: Jakub Voráček
2018 ZOH: Martin Erat
2018 MS: Roman Červenka
2019 MS: Jakub Voráček
2021 MS: Jan Kovář
2022 ZOH: Roman Červenka
2022 MS: Roman Červenka