OBRAZEM: Tradiční seminář u Břeclavi nabídl zahraniční hosty
Seminář pro trenéry z celého Česka je již stabilní součástí každého Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi. V nedalekém hotelu Celnice došlo na přednášky o trénincích Spojených států amerických nebo na výsledky testů reprezentantů a hráčů z nejvyšších soutěží juniorů a dorostu. Objevily se zde známé tváře – mezi přednášejícími i mezi posluchači. Všichni zájemci pak mohli zhlédnout i oba zápasy úvodního dne turnaje v Břeclavi.
Hned v úvodu semináře přítomné trenéry ze všech koutů Česka přivítal speciální host. Se svou prezentací vystoupil Jim Mullin, asistent trenéra USA. Během zhruba třiceti minut představil volbu hráčů pro Hlinka Gretzky Cup a také speciální cvičení na malém prostoru včetně využití dovedností v zápase.
„Myslím si, že určitě byla inspirativní. Přednáška nebyla dlouhá, byla krátká a výstižná. Prvek hry na malém prostoru přesahuje více jak 50 % tréninku v přípravném období a v tom je přesně Amerika dobrá. A také v tom, že si poradí na mantinelech, v předbrankovém prostoru i v situacích, kdy je to hrozně na čas v tlaku a kde je potřeba dělat správná rozhodnutí a věřit si, mít sebevědomí. Myslím si, že tímto tréninkem toho dosáhnou. Strašně se mi líbilo na ukázkách v jaké intenzitě to hráči provádějí. Mladí hráči a už to provádějí v maximální rychlosti a maximální intenzitě, co jsou schopni provést. To je posouvá dál,“ komentoval Mullinovu přednášku nový trenér reprezentace mužů Radim Rulík.
„Každý seminář přinese něco nového. I když se sportu věnujete celý život, pohled někoho jiného zvenčí nebo z jiného klubu je vždy inspirativní. Myslím si, že pokud člověk chce a hledá, co potřebuje nebo co by pro něj mohlo být inspirující, tak si to najde. Já to kvituji, protože tady se člověk dozví věci, které třeba prakticky dělá a neví, proč je dělá. Naopak věci, ve kterých my ztrácíme proti světu a ostatním reprezentacím, tak je dobré vidět a mluvit o nich.“ pochvaloval si přednášku úspěšný brankář a v současnosti trenér mládeže Roman Čechmánek.
„Všechno bylo nové, spoustu věcí jsem neslyšel. Samozřejmě playbook U18 je stejný jako máme my všichni, ale s USA Hockey jsem měl naposledy možnost se setkat před čtyřmi roky, takže i tam byly nějaké nové věci. Spíš se mi líbilo, že na semináři bylo minimálně 100 českých trenérů, poznal jsem se a potkal se po dlouhé době se spoustou trenérů. Myslím si, že by to bylo fajn dělat tu akci častěji a nejen jednou za rok,“ potěšila vysoká účast trenéra reprezentace kategorie U20 Patrika Augustu.
Trenér reprezentace USA Jim Mullin. (Foto: Jan Beneš)
„Mají výhodu, že jsou spolu celý rok. To je něco, co bylo za naší generace v Rusku. Hráči byli na báze a tam byli drilovaní. V tomto mají obrovskou výhodu, pracují s týmem pořád. I ti hráči jsou nejlepší, co můžou být, mají z čeho vybírat. Zase na druhou stranu, tohle je špička, a pokud my chceme být lepší a zkvalitnit naši reprezentaci, tak musíme naučit hráče nejen v reprezentaci dělat na maximum všechno. Dělat to v rychlosti s obrovským nasazením, ale dělat to taky v klubech, aby hráči stačili v osobních soubojích, v bruslení, v technice a v agresivitě. Tam já vidím velký deficit, že po ztrátě kotouče v jakékoliv mládežnické kategorii mimo nás, to znamená v Americe, Švédsku nebo Finsku, ho hráč chce okamžitě po ztrátě získat zpátky. A to je přesně, co my bohužel nemáme,“ vidí jako hlavní rozdíl mezi mládeží Česka a Ameriky Roman Čechmánek.
„Není rozdílný ten základ, který všichni trenéři viděli. Rozdíl je v tom, že oni mají možnost s hráči pracovat dlouhodobě, minimálně celou sezonu a tady je fluktuace těch hráčů velká. My jsme teď u národních mužstev, takže hráče vidíme jen na soustředěních. Zase trenéři, kteří dělají juniorku nebo tyhle kategorie, mají většinu hráčů v Americe. V tom je velký rozdíl, ale ne ve věcech, které po hráčích vyžadujeme,“ přidal svůj pohled Patrik Augusta.
Po Mullinovi přišel na řadu hlavní trenér U18 David Čermák. Ten hned v úvodu představil program reprezentace na sezonu 2023/24, který vyvrcholí na přelomu dubna a května mistrovstvím světa ve Finsku. Stručně také představil playbook české U18.
Během přednášky Čermák poukázal na některé problémy hráčů ve výběru pro Hlinka Gretzky Cup. Hráči podle něj spolu málo komunikují a uvítal by, pokud by na komunikaci byl kladen větší důraz v klubech. Zároveň poukázal i na fakt, že během přípravy na turnaj tým odehrál vyrovnané zápasy, rozdíl však byl v koncovce, se kterou měli Češi v některých zápasech problém, což se odrazilo i na výsledcích.
David Čermák představil koncepci hry reprezentace U18. (Foto: Jan Beneš)
Všichni hráči reprezentace během přípravy na turnaj prošli testováním na ledě pod dohledem docenta Petra Šťastného z Univerzity Karlovy. Hráči byli testováni například ve sprintu na 6 metrů, 30 metrů nebo v Illinois Agility Test s pukem i bez puku. Ve sprintech se ukázali čtyři hráči jako nadprůměrní, což je oproti loňské U18 zlepšení. Podle Šťastného také Illinois Agility Test vykázal dobrá čísla a určité zlepšení.
Po prezentaci výsledků reprezentace se Šťastný přesunul k plošným motorickým testům týmů DHL extraligy juniorů a Extraligy dorostu. Na základě zadání ČSLH Fakulta tělesné výchovy a sportu UK pod dohledem 14 lektorů provedla během druhé poloviny června testy ve všech klubech v nejvyšších soutěžích.
Testovalo se podle předem dané testové baterie včetně daného pořadí a předepsaných pauz mezi cvičeními. Celkem 18 týmů dodrželo přesně dané pořadí, navíc 5 klubů prošlo testem v téměř identických podmínkách v prostorách FTVS.
Velmi dobré výsledky vyšly v Illinois Agility Test i při testování v klubech. Rozdíl v testu s balonkem a bez něj činil zhruba vteřinu, přičemž podle Petra Šťastného je ideálně rozdíl mezi během s balonkem a bez něj co nejmenší. Dva kluby v testu s balonkem předvedly skvělé výkony a pouze čtyři skončily s podprůměrným výsledkem. Do budoucna navrhuje Šťastný přístrojové měření na benchpress a shyby nebo měření běhů s čipem, aby se odstranila chyba manuálního používání stopek.
Docent Petr Šťastný představil přítomným trenérům výsledky testování v akademiích Českého hokeje. (Foto: Jan Beneš)
Na Šťastného přímo navázal jeho kolega z fakulty docent Martin Musálek, který představil výsledky svého výzkumu o explosivitě dolních končetin, robustnosti kostry a distribuci tělesného tuku s důrazem na biologický věk. Musálek ve svém výzkumu upozornil na fakt, že biologicky akcelerovaní, tedy dříve vyvinutí hráči jsou v dorostu upřednostňováni, ale nedosahují očekávaných výkonů, navíc mají horší somatické předpoklady síly kostry a horší distribuci tělesného tuku.
Touto přednáškou končila oficiální část semináře. Přítomní trenéři mohli zůstat v hotelu Celnice na přednášku o broušení bruslí nebo se přesunout na úvodní zápas Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi.
„Budu na místě do 3. srpna a potom, pokud budou zápasy za naší účasti, Amerika-Kanada nebo třeba Švédsko s Amerikou a Kanadou, to jsou opravdu top zápasy v tomto období, na ty bych se určitě podíval,“ nastínil Radim Rulík svůj program na následující dny.
Semináře se zúčastnila řada známých jmen, například i bývalý extraligový útočník a trenér Mladé Boleslavi Václav Pletka. (Foto: Jan Beneš).
TÉMATA: Trenér