Vyraz Na led! Unikátní výstava mapuje historii hokeje od 17. století

Každý jsme fandili našim mistrům světa. Teď můžeme naši hokejovou vášeň povýšit na další úroveň. Doslova! Doraz na Staroměstské náměstí a nech se provést hokejovou historií, která se píše od 17. století.

I z lidové zábavy se může stát umělecké dílo. Důkazem je výstava Na led! v Národní galerii Praha v Paláci Kinských na Staromáku, tedy na místě, které je spojené s historií hokeje a oslavami jeho úspěchů, včetně toho letošního. Výstava ukazuje, jak se bruslení a hokej v postupujícím čase odrážely v umění a jak umělci zachytili emoce spojené s Čechy tolik milovaným sportem. Právě proběhlé mistrovství světa v hokeji bylo inspirací, jak se na tento sportovní fenomén podívat z nového úhlu pohledu a přinést publiku něco, co ještě nebylo k vidění.

"Na výstavě Na led! mohou návštěvníci vidět malby starých mistrů, jako je Pieter Brueghel II. nebo Norbert Grund, ale i nejvýraznější tvůrce českého umění 19. století - Augusta Bedřicha Piepenhagena, Karla Purkyně nebo Antonína Barvitia. Vystavena je také řada prací s tématikou hokeje napříč celým 20. stoletím, a v neposlední řadě i díla současných umělců," říká generální ředitelka Národní galerie Praha Alicja Knast a dodává: "Těší mne, že otevíráme téma, které dosud nebylo komplexněji zpracováno ani prezentováno."


Napříč médii i staletími

Výstava, kterou připravila NGP ve spolupráci s platformou Sport in Art a za podpory generálního partnera Komerční banky, představuje téměř sto výtvarných prací z českých sbírek. Kromě výše zmíněných umělců jsou k vidění

i pražská kluziště T. F. Šimona, Otakara Nejedlého či Karla Holana. Kresby Marcela Niederleho vtáhnou diváky do prvních velkých utkání a vítězství, atmosféru mnohých hokejových okamžiků připomínají také fotografie. "Vedle klasických zpracování tématu v malbě i kresbě se prezentují i experimentální výtvarné přístupy Jiřího Koláře, Vojtěcha Tittelbacha či Teodora Rotrekla," popisuje kurátorka výstavy Anna Strnadlová.

Devadesátá léta minulého století pak otevírají nové možnosti, které se v umění na hokejovém tématu projevují zejména kritickým až ironizujícím nadhledem, jak je vidět v dílech Krištofa Kintery, Jiřího Surůvky či Ondřeje Kohouta. "Ve spolupráci s NGP jsme oslovili současné umělce, aby vytvořili nová díla s tématem hokeje přímo pro tuto příležitost. Patří mezi ně Alena Anderlová, Pavel Jestřáb, Alena Kotzmannová, Laura Limbourg, Julius Reichel, Paulina Skavova, Jakub Špaňhel, Karel Štědrý a Jan Vytiska," říká Petr Volf z platformy Sport in Art.


Hana Kovářová, výkonná ředitelka pro Strategii značky a komunikaci z Komerční banky, která je generálním partnerem výstavy, doplňuje: "K desetiletému výročí spolupráce s Národní galerií Praha jsme si vzájemně nadělili tento unikátní dárek v podobě výstavy Na led! Ta ne náhodou spojuje hokej a umění, a to v roce, kdy národní tým v Praze vybojoval zlatou medaili na mistrovství světa. Ráda bych všechny srdečně pozvala na výstavu, aby si sami prohlédli, jak se v umění odráží pro Čechy tak zásadní sport."

Na led!  Hokej a bruslení v obrazech

Místo konání: Palác Kinských, Staroměstské náměstí 1/3, 1. patro
Termín: 26. dubna - 27. října 2024
Kurátorka: Anna Strnadlová
Odborná spolupráce: Petra Kolářová, Olga Kotková, Blanka Kubíková, Michal Novotný, Petr Volf
Ve spolupráci s platformou: Sport in Art
Generální partner výstavy: Komerční banka
K výstavě vychází český a anglický katalog.