• d) - 2. liga žen:
    - 5 družstev se utká čtyřkolově každý s každým (16 utkání);

2. část

• a) - O titul Mistr České republiky v kategorii žen:
    - družstva umístěná po skončení části 1a) - „Extraliga žen“ na 1. - 2. místě sehrají finále na 2 vítězná utkání. První a případně třetí utkání se hraje u lépe umístěného družstva po části 1a) - „Extraliga žen“, druhé utkání u družstva umístěného po části 1a) - „Extraliga žen“ hůře.
  • b) - O udržení, resp. o postup do Extraligy žen:
    - družstvo umístěné po části 1a) - „Extraliga žen“ na 4. místě, družstvo umístěné po části 1b) - „1. liga žen - A“ na 1. místě a družstvo umístěné po části 1c) - „1. liga žen - B“ na 1. místě se utkají jednokolově každý s každým (2 utkání) s tím, že v této části soutěže se výsledky utkání z 1. části soutěže nezapočítávají. Družstvo, které dosáhne v této části soutěže nejvyššího pořadí získává ve smyslu čl. 208 SDŘ právo účasti v soutěži Extraliga žen pro sezónu 2018/2019.
  • c) - O udržení, resp. o postup do 1. ligy žen:
    - družstvo umístěné po části 1b) - „1. liga žen - A“ na 6. místě a družstvo umístěné po části 1d) - „2. liga žen“ na 1. místě se utkají na 2 vítězná utkání. První a případně třetí utkání se hraje u družstva, které se umístilo po části 1b) - „1. liga žen - A“ na 6. místě, druhé utkání se hraje u družstva, které se umístilo po části 1d) - „2. liga žen“ na 1. místě. Vítězné družstvo získává ve smyslu čl. 208 SDŘ právo účasti v soutěži 1. liga žen - A pro sezónu 2018/2019.

Utkání části 1a) - „Extraliga žen“, části 1b) - „1. liga žen - A“, části 1c) - „1. liga žen - B“, části 1d) - „2. liga žen“ a části 2b) - „O udržení, resp. o postup do Extraligy žen“ se hrají tříbodovým systémem dle čl. 403 SDŘ. Není-li určen vítěz utkání v základní hrací době, hraje se utkání do rozhodnutí dle čl. 404 SDŘ s tím, že bezprostředně po tříminutové přestávce bez úpravy hrací plochy následuje pětiminutové prodloužení. Obě družstva nastupují s jedním brankářem a třemi hráči v poli, družstva si před prodloužením nemění strany. Pro prodloužení platí zvláštní pravidla dle čl. 406 SDŘ. Nepadne-li branka v prodloužení, následují samostatné nájezdy k určení vítěze utkání dle čl. 407 SDŘ.
Konečné pořadí družstev bude stanoveno podle čl. 417 SDŘ, v průběhu soutěže je pořadí družstev určováno dle čl. 416 SDŘ.

Utkání části 2a) - „O titul Mistr České republiky v kategorii žen“ a části 2c) - „O udržení, resp. o postup do 1. ligy žen“ se hrají do rozhodnutí dle čl. 404 SDŘ, s tím, že není-li určen vítěz utkání v základní hrací době, hraje se bezprostředně po tříminutové přestávce bez úpravy hrací plochy pětiminutové prodloužení. Obě družstva nastupují s jedním brankářem a třemi hráči v poli, družstva si před prodloužením nemění strany. Pro prodloužení platí zvláštní pravidla dle čl. 406 SDŘ. Nepadne-li branka v prodloužení, následují samostatné nájezdy k určení vítěze utkání dle čl. 407 SDŘ.

1.V soutěži startují hráčky ročníku narození 1999 a starší, start hráček mladších v soutěžích žen je povolen pouze v souladu s čl. 219 odst. 1. SDŘ, a to bez omezení jejich počtu.

2.V utkání mohou za družstvo nastoupit maximálně 3 Cizinky.

3.Pořádající klub je povinen po utkání zajistit oboustrannou kopii řádně vyplněného zápisu o utkání včetně zásahu brankářek pro hostující družstvo, případně delegáta utkání a odeslat naskenovaný řádně vyplněný zápis o utkání do 24 hodin řídícímu soutěže.

4.Pořádající klub je v souladu s vnitřní směrnicí ČSLH č. 65 ze dne 5. 6. 2014 povinen zajistit při utkání přítomnost lékaře, zdravotní sestry, nebo zdravotnického záchranáře.

5.Domácí družstvo nastupuje k utkání ve světlých dresech, družstvo hostující v dresech tmavých, nedohodnou-li se kluby jinak.

6.Má-li hráčka dlouhé vlasy, které zakrývají jmenovku nebo číslo na dresu, musí nosit vlasy stažené do copu nebo pod helmou (viz pravidlo č. 40 odst. xiii).

7.Hráčky družstva nemusí mít stejnou barvu helem a kalhot. (výjimka z Pravidla č. 40 bodu. i., viz také Příloha č. 3 Všeobecných ustanovení)

8.Hráčky nastupují k utkání bez nebezpečných ozdob v uších, na krku a rukou.

9.Rozbruslení družstev je 10 minut před začátkem utkání bez následné úpravy ledové plochy (výjimka z Pravidla č. 44 bodu iv.).

10.Hráčka registrovaná v klubu, nesmí jako rozhodčí řídit utkání ve skupině, které se klub účastní.

11.Hráčka smí v jednom kole nastoupit pouze za jedno družstvo. Porušení znamená neoprávněný start se všemi z toho plynoucími důsledky.

12.Evidence trestů dle čl. 529 odst. 2. SDŘ se mezi jednotlivými částmi soutěže přenáší.