Tipsport extraliga (2010/2011)

Jméno Email Tel./Fax
Stanislav Šulc
(ředitel extraligy)
apk@cms.cz +420 233 378 037
Soutěže řídí APK
Ze soutěže se sestupuje do: 1. liga
Více informací o soutěži: zobrazit

1. část - dlouhodobá

V dlouhodobé části TELH se spolu mužstva utkají čtyřkolově každý s každým, tzn. že každé mužstvo v této části sehraje 52 zápasů. Úkolem této části soutěže je určit pořadí mužstev pro 2. část. Pořadí mužstev bude stanoveno podle Soutěžního řádu LH, článek 417. V průběhu dlouhodobé části je pořadí určováno dle článku 416.

Utkání 51. a 52. kola mají jednotný začátek (18.10 hod.)!

Utkání jsou hrána v tříbodovém systému (Soutěžní a disc. řád ČSLH)
Článek 403

Při tříbodovém systému jsou body udělovány takto:

  • a) Tři body pro družstvo za vítězství po skončení základní hrací doby.
  • b) Po jednom bodu každému družstvu za nerozhodný stav po skončení základní hrací doby.
  • c) Dodatečný bod získá družstvo, které zvítězí v prodloužení nebo v samostatných nájezdech k určení vítěze.
  • d) Za prohrané utkání v základní hrací době žádný bod.

Článek 404

Pokud skončí utkání tříbodového systému nerozhodně v základní hrací době, hraje se pětiminutové prodloužení bezprostředně po tříminutové přestávce. Družstva hájí stejné branky jako ve třetí třetině. Prodloužení skončí uplynutím pěti minut nebo vstřelením branky. Družstvo, které vstřelí branku je vítězem utkání. Pokud nepadne branka v prodloužení, následují samostatné nájezdy k určení vítěze utkání. V prodloužení hrají družstva v počtu čtyř hráčů a s jedním brankářem.

Článek 405

Zvláštní pravidla pro prodloužení:

  • a) Pokud je družstvo trestáno v prodloužení, družstva hrají 4 na 3. Souběžné tresty uložené v prodloužení neovlivní počet hráčů na ledě.
  • b) Pokud je v prodloužení družstvo potrestáno tak, že vzniká výhoda dvou hráčů, potom družstvo, které se dopustilo přestupků, zůstane ve třech hráčích, zatímco družstvo, které se neprovinilo, hraje v pěti hráčích.
  • c) V prvním přerušení poté, co výhoda dvou hráčů skončila, poměr hráčů se vrátí přiměřeně situaci do stavu 4 na 4 nebo 4 na 3.
  • d) Pokud se početní výhoda jednoho hráče přenáší ze základní hrací doby do prodloužení, výše uvedené kritérium bude použito při začátku prodloužení. Podle toho, pokud na konci základní hrací doby družstva hrála 5 na 4, prodloužení začíná 4 na 3.
  • e) Pokud základní hrací doba končí přesilovkou 5 na 3, družstva zahájí prodloužení v počtu 5 na 3. Vypršením trestů v průběhu hry se poměr hráčů může změnit na 5 na 5 nebo 5 na 4. V nejbližším přerušením hry musí být poměr hráčů upraven přiměřeně na 4 na 3 nebo 4 na 4.
  • f) Pokud po skončení základní hrací doby hrála družstva 3 na 3, prodloužení začíná 3 na 3. Jakmile počet hráčů dosáhne 5 na 4 nebo 5 na 5, v nejbližším přerušení se počet hráčů přiměřeně přizpůsobí na 4 na 3 nebo 4 na 4.
  • g) Pokud po skončení základní hrací doby hrála družstva 4 na 4, prodloužení začíná 4 na 4 a hráči opustí trestnou lavici normálně do počtu 5 na 4 nebo 5 na 5. V nejbližším přerušení hry se počet hráčů přiměřeně přizpůsobí na 4 na 3 nebo 4 na 4.

Samostatné nájezdy k určení vítěze utkání.
Článek 406

Pokud není dosaženo branky v prodloužení, budou uplatněna pravidla samostatných nájezdů k určení vítěze:

  • a) Všechny samostatné nájezdy se uskuteční na jedné polovině hřiště. Rozhodčí je odpovědný za určení strany hřiště, která bude využita k tomuto účelu. Rozhodčí rozhodne neprodleně po skončení prodloužení a informuje zapisovatele.
  • b) Samostatné nájezdy začínají se třemi různými střelci z každého družstva provádějícími nájezdy střídavě. Hráči nemusí být předem nominováni. Oprávněni účastnit se nájezdů jsou čtyři brankáři a všichni hráči z obou družstev zapsaní v oficiálním zápisu o utkání s výjimkou upřesnění v odstavci c).
  • c) Hráč, jehož trest neskončil před koncem prodloužení, se nemůže zúčastnit samostatných nájezdů a musí zůstat na trestné lavici nebo v šatně. Také hráči, odpykávající tresty uložené během samostatných nájezdů, musí zůstat na trestné lavici nebo v šatně až do skončení utkání.
  • d) Rozhodčí povolá kapitány družstev k losování mincí k určení družstva zahajujícího samostatné nájezdy. Vítěz losování bude mít právo volby, zda jeho družstvo bude najíždět první nebo druhé.
  • e) Rozhodčí oznámí kapitánům, na které polovině hřiště se bude najíždět. Brankáři budou hájit branku určenou rozhodčím.
  • f) Brankáři obou družstev se mohou střídat po každém nájezdu.
  • g) Samostatné nájezdy se provádějí v souladu s pravidlem 509 pravidel ledního hokeje.
  • h) Hráči obou družstev provádějí nájezdy střídavě až do vstřelení rozhodující branky. Zbývající nájezdy se neprovádějí.
  • i) Jestliže je po třech samostatných nájezdech každého družstva výsledek stále nerozhodný, pokračuje se nájezdy po jednom hráči z každého družstva se stejnými nebo novými hráči a s vystřídáním družstva zahajujícího nájezdy. Utkání bude ukončeno, jakmile souboj dvou hráčů přinese rozhodnutí.
  • j) Zapisovatel zaznamená všechny nájezdy s uvedením hráčů, brankářů a dosažených branek.
  • k) Do výsledku utkání se započítává pouze rozhodující branka. Bude připsána hráči, který ji vstřelil a příslušnému brankáři.
  • l) Jestliže družstvo odmítne účast v samostatných nájezdech k určení vítěze utkání, bude utkání pro toto družstvo prohlášeno za prohrané a druhému družstvu se přiznají 3 body za vítězství. Jestliže hráč odmítne provést nájezd, bude nájezd pro jeho družstvo prohlášen za neproměněný.

2. část – a) předkolo play off

Do této části soutěže postupují mužstva, která se v dlouhodobé části umístila na 7.-10. místě. Utkání se uskuteční systémem „play off” (utkání hraná do rozhodnutí, Soutěžní a disciplinární řád LH, čl. 407 a 406) s následujícími úpravami.

Na 3 vítězná utkání se v něm utkají 7. s 10., 8. s 9. mužstvem dlouhodobé části, přičemž první dvě utkání se hrají na ledě 7. a 8. mužstva, další na ledě 9. a 10. mužstva a poté utkání opět na ledě 7. a 8. mužstva.

  • Přestávka mezi 3. třetinou a prodlouženími je 18 minut.
  • V prodloužení 1. – 4. utkání předkola, tj. v utkáních č. 365 – č. 372 hrají obě mužstva se 4 hráči v poli.
  • Všechny neodsloužené tresty pokračují, ale dojde-li k vyloučení v závěru normální hrací doby, pak prodloužení pokračuje 5-4 (5– 3). Po vypršení trestu je pak při nejbližším přerušení hry upraven počet na 4-4.
  • Všechny samostatné nájezdy se uskuteční na jedné polovině hřiště. Rozhodčí je odpovědný za určení strany hřiště, která bude k tomuto účelu využita. Rozhodčí rozhodne neprodleně po skončení prodloužení a informuje zapisovatele. Bude provedena suchá úprava ledu minimálně na jedné polovině hřiště v min. šířce mezi koncovými body vhazování, během doby nutné k patřičné organizaci programu. Rozhodčí oznámí kapitánům, na které polovině hřiště se bude najíždět. Brankáři budou hájit branku určenou rozhodčím.
  • V případě 5. utkání předkola play off, tj. utkání č. 373 a č. 374 se prodlužuje 20 minut a pokud nepadne rozhodnutí, pak po 18-minutové přestávce a úpravě ledu následuje další prodloužení až do rozhodnutí. Počet hráčů prodloužení je v tomto případě 5-5, všechny neodsloužené tresty pokračují. Před každým prodloužením se mění strany. Vítězná mužstva postupují do play off.

2. část – b) mužstva na 11.-14. místě o umístění

Této části soutěže se zúčastní mužstva, která se v 1. - dlouhodobé části TELH umístila na 11.-14. místě. Mužstva se utkají čtyřkolově každý s každým. Body získané v této části se připočítávají k bodům z dlouhodobé části.

Pro utkání platí předpisy pro utkání dlouhodobé části. Mužstvo, které skončí po této části na 14. místě se s vítězem 1. ligy utká o udržení v TELH - 3. část, závěrečná, b) o udržení, resp. o postup do TELH.

3. část - závěrečná - a) ČESKÁ POJIŠŤOVNA play off o titul „Mistr České republiky”

Do této části soutěže postupují mužstva, která se v dlouhodobé části umístila na 1.-6. místě a dvě vítězná mužstva z předkola play off. Utkání se uskuteční systémem „play off” (utkání hraná do rozhodnutí, Soutěžní a disciplinární řád LH č. 407 a 406) s následujícími úpravami:

  • Přestávka mezi 3. třetinou a prodlouženími je 18 minut.
  • V prodloužení 1.-6. utkání hrají obě mužstva se 4 hráči v poli.
  • Všechny neodsloužené tresty pokračují, ale dojde-li k vyloučení v závěru normální hrací doby, pak prodloužení pokračuje 5-4 (5-3). Po vypršení trestu je pak při nejbližším přerušení hry upraven počet hráčů na 4-4 (5-4).
  • Přestávka mezi 3. třetinou a prodlouženími je 18 minut.
  • V prodloužení 1.-6. utkání hrají obě mužstva se 4 hráči v poli.
  • Všechny neodsloužené tresty pokračují, ale dojde-li k vyloučení v závěru normální hrací doby, pak prodloužení pokračuje 5-4 (5-3). Po vypršení trestu je pak při nejbližším přerušení hry upraven počet hráčů na 4-4 (5-4).
  • Všechny samostatné nájezdy se uskuteční na jedné polovině hřiště. Rozhodčí je odpovědný za určení strany hřiště, která bude k tomuto účelu využita. Rozhodčí rozhodne neprodleně po skončení prodloužení a informuje zapisovatele. Bude provedena suchá úprava ledu minimálně na jedné polovině hřiště v min. šířce mezi koncovými body vhazování, během doby nutné k patřičné organizaci programu. Rozhodčí oznámí kapitánům, na které polovině hřiště se bude najíždět. Brankáři budou hájit branku určenou rozhodčím.
  • V prodloužení 7. utkání, tzn. č. 423 – 426, 439, 440 a 447 „play off” se prodlužuje 20 minut a pokud nepadne rozhodnutí, pak po 18-ti minutové přestávce a úpravě ledu následují další prodloužení až do rozhodnutí. Počet hráčů v prodloužení je v tomto případě 5-5, všechny neodsloužené tresty pokračují. Před každým prodloužením se mění strany.

Všechny části „Česká pojišťovna play off˝ (čtvrtfinále, semifinále a finále) se hrají na 4 vítězná utkání. Pro sestavování dvojic pro všechna kola play off platí, že nejlépe umístěné mužstvo po základní části hraje s nejhůře umístěným (z postupujících), druhé nejlepší s druhým nejhorším atd. První dvě utkání se vždy hrají na ZS lepšího mužstva po základní části, následují dvě utkání na ZS soupeře. Dále střídavě po jednom utkání doma – venku do rozhodnutí.

V 1. kole hrají v jednom termínu dvě dvojice, v semifinále se v jednom dni hraje jedno utkání.

3. část - závěrečná - b) o udržení, resp. o postup do TELH

Mužstvo, které se po skončení části 2b) umístí na 14. místě, se utká s vítězem 1. ligy.

Série se hraje jako play off na 4 vítězná utkání, tzn. že každé utkání se hraje „do rozhodnutí“ (Soutěžní a disciplinární řád LH, č. 407 a 406) se stejnými úpravami jako v části 3a). Vítězné mužstvo této série se stává (nebo zůstává) účastníkem TELH 2011/2012.

V této části soutěže mohou za zúčastněné kluby nastoupit pouze hráči kteří, pokud do příslušného klubu přišli na střídavé hostování, hostování nebo přestoupili v průběhu sezóny, za tento klub odehráli minimálně 15 utkání.

U brankářů je v tomto případě za start v utkání považováno i utkání, kdy je uveden v zápise o utkání, aniž do něj fakticky zasáhl.


Související články:

9. třída: Vzdor Sparty a radost Motoru, jinak v osmifinále vítězili favorité
Úvodní kolo play-off za sebou mají týmy v Extralize devátých tříd. Z níže nasazených mužstev vybojovaly postup přes osmifinále České Budějovice, do třetího utkání dospěla pouze série mezi Kometou Brnou a Spartou Praha. Ostatních šest sérií skončilo výsledkem 2:0 pro tabulkové favority, ale větší část zápasů byla velmi dramatická.
ELJ: Poslední týden skupiny o udržení. Drama se dál týká všech čtyř týmů
Do nečekaně dramatické koncovky dospěla situace ve skupině o udržení v DHL extralize juniorů. Do posledního týdne vstupují v sestupovém ohrožení všichni čtyři její účastníci, ačkoli tomu po vrcholu nadstavby nic nenasvědčovalo.
ELD: Tabulkoví favorité jsou ve čtvrtfinále, Plzeň musela otáčet
Tři ze čtyř sérii předkola Extraligy dorostu skončily v nejkratším možném čase. Dva zápasy stačily k postupu Slavii, Hradci i Vítkovicím. Prodlužovala se jen série mezi Plzní a Přerovem, kde favorizovaná Škodovka musela otáčet nepříznivý vývoj.
ELJ: Série předkola rozhodly 4. duely. Postup slaví i nenasazené Pardubice
Čtyři zápasy rozhodly o postupujících týmech ve všech čtyřech sériích předkola play-off DHL extraligy juniorů. Z účastníků nižší nadstavbové skupiny dokonaly úspěch Pardubice, z té vyšší postoupily do čtvrtfinále Mladá Boleslav, Jihlava a Liberec.
9. třída: Play-off začíná ve středu, do akce jde rovnou všech 16 účastníků
Souběžně s dorosteneckým play-off vypuknou vyřazovací boje také v nejmladší extraligové kategorii v českém hokeji, tedy v deváté třídě. Budoucí mistr republiky potřebuje k úspěchu projít přes čtyři kola, přičemž v prvních třech si může dovolit vždy maximálně jedno zaváhání.
9. třída: Nadstavby vyvrcholily, o čelo se hrálo do posledních sekund
Závěrečnými dvěma koly vyvrcholily nadstavbové skupiny Extraliga devátých tříd. O všech postupujících týmech do play-off už bylo jasno před víkendem, nyní se rozhodovalo pouze o jejich nasazení. Z nejvýhodnějších příček nakonec půjdou do vyřazovacích bojů Škoda Plzeň a Kometa Brno.
Druhá liga míří do play-off! Jak dopadla základní část a kdo na koho narazí?
Po vzoru všech ostatních českých soutěží se i 2. liga překlenula do své finální fáze. Ta na svůj úvod nabídne osmifinále, ve kterém se utká celkem 16 družstev, po osmi z každé skupiny.
ELD: 12 nejlepších týmů míří do play-off. Předkolo začíná 13. března
Play-off už v tomto týdnu odstartují také hokejisté kategorie U17, tedy účastníci Extraligy dorostu. Úvodní týden bude patřit sériím předkola, které začnou ve středu 13. března a vyvrcholí v pátek 15. či sobotu 16. března.
ELD: Zlín a Kometa jsou v play-off, nadstavbové prvenství vybojovaly Vary
O kompletním složení play-off Exatrligy dorostu rozhodlo až poslední kolo. Zlínští Berani a Kometa Brno nakonec dvě postupové příčky před Libercem a Spartou uhájili. Celou nadstavbu pak ve vyšší skupině ovládly Karlovy Vary, které stejně jako Třinec, Pardubice a Mladá Boleslav postupují přímo do čtvrtfinále.
9. třída: Sparta, Wolves, Vítkovice a Hradec zkompletovali sestavu pro play-off
Extraliga devátých tříd už před závěrečným víkendem nadstaveb poznala všechny účastníky vyřazovacích bojů. Ke členům vrchních skupin se ze skupiny F přidaly Sparta Praha a Pilsen Wolves, ze skupiny G pak Vítkovice a Hradec Králové.