Články

Anotace závěrečných prací TŠ FTVS UK Praha - č. 7
Přinášíme již sedmé představení závěrečné práce z trenérského studia licence "A" na FTVS UK v Praze či FTK UP v Olomouci. Nyní se jedná o práci Pavla Kněžického. Obhájena byla v roce 2010, vznikla pod vedením PhDr. Zdeňka Pavliše a téma zní „Kondiční příprava brankářů v kategoriích 10 – 19 let v přípravném období“. Z důvodu, že autor vydává tuto práci ještě více rozšířenou pro praktické účely v knižní podobě, uvádíme tentokrát jen stručný obsah.
Český tým opět vyhrál a v klidu postupuje! Dál jdou všichni Seveřané
Tajenka základních skupin slovenského mistrovství světa v ledním hokeji je vyluštěna. Je už tedy jisté, které týmy spadly do bojů o udržení a které čekají osmifinálové skupiny. Díky hubené výhře nad Finy zapadají Češi do šťastnější většiny, kterou dnes doplnily také všechny severské země (Švédsko, Dánsko, Norsko, Finsko). Navzdory zaváhání jdou dále i USA.
Kanada vybojovala prvenství, Slováci klopýtli s Rusy
Pátý den mistrovství světa v ledním hokeji na Slovensku přinesl poslední souboje základních skupin A a B. Všechny čtyři zápasy byly dramatické až do posledních sekund. Ve dvou případech muselo rozhodnout prodloužení, jednou viděli diváci v Bratislavě samostatné nájezdy. Ze skupiny postupují Německo, Slovensko, Rusko, Kanada, Švýcarsko a překvapivě i Francie. O udržení mezi elitou bude bojovat Slovinsko a Bělorusko. O dalších osmifinalistech se rozhodne ve středu.
Hockey News IIHF: Skinner se mohl stát krasobruslařem
Českým čtenářům přinášíme překlad článku z Hockey News IIHF o kanadském reprezentantovi Jeffu Skinnerovi, který po úspěšné první sezóně v NHL září také na světovém šampionátu v Bratislavě. Text podtrhuje nutnost kvalitní bruslařské průpravy u mladého hokejisty.
Češi rozdrtili Dány, Lotyši vzali Finům bod
Čtvrtý hrací den mistrovství světa na Slovensku nepřinesl žádný překvapivý výsledek. Česká reprezentace rozdrtila jednoznačným poměrem 6:0 Dánsko. Američané se na výhru s Norskem sice nadřeli, když po čtyřiceti minutách prohrávali o dvě branky, přesto ale zvítězili 4:2. Tři korunky napravily sobotní zaváhání a přehrály Rakousko 3:0. Nejdramatičtější vývoj přinesl souboj Lotyšska a Finska, v němž vybojovali Finové výhru 3:2 až po nájezdech.
Materiály ze semináře trenérů Sportovních center mládeže
Ve středu 27. dubna 2011 se v pražské O2 areně při příležitosti mezistátního utkání Česká republika - Kanada konal seminář pro trenéry SCM. Zúčastnili se zástupci týmů hrajících Eliod servis extraligu mladšího dorostu, extraligu staršího dorostu a NOEN extraligu juniorů. Hlavními tématy semináře byly: letní příprava na suchu, celoroční trénink bruslení, sportovní psychologie. V článku najdete dokumenty k jednotlivým přednáškám.
Poznatky o systematice hry švédských juniorských mužstev
Na základě pozorování hry juniorských mužstev, se kterými se česká devatenáctka střetla v dubnu během čtyř utkání ve Stockholmu a Linköpingu, mohu zobecnit základní poznatky o systematice hry švédských týmů v této věkové kategorii. Předkládám stručné shrnutí poznatků, které jsme s trenérskými kolegy u reprezentačního juniorského týmu zaznamenali.
Zápasy U16 ve Švédsku a proti Rusku očima trenéra Bukače
Plán, aby reprezentace hráčů do šestnácti let sehrála čtyři utkání se švédskými mládežnickými týmy, vznikl na popud svazového šéftrenéra Slavomíra Lenera, což jsme jako trenéři tohoto výběru kvitovali. Švédi dnes dovednostně i bruslařsky patří k absolutní světové špičce a naši hráči potřebují tuto konfrontaci jako sůl. Z každého utkání si můžeme vzít poučení a to platí i pro tři duely, které jsme sehráli v domácím prostředí s týmem Ruska.
České hokejistky do 17 let ovládly turnaj v Helsinkách
V posledních dnech měsíce dubna se dívčí výběr do 17 let zúčastnil kvalitně obsazeného turnaje ve finských Helsinkách. Pod vedením trenéra Zdeňka Zdráhala zaznamenaly Češky jedinou porážku v základní skupině od výběru West Coast, úspěšnou odvetu si však schovaly do samotného finále, ve kterém stejného soupeře přehrály 4:1. Prvenství si český tým odnesl i v individuálních kategoriích. Klára Chmelová se stala nejlepší střelkyní turnaje, Klára Peslarová si ze všech brankářek udržela nejnižší průměr inkasovaných gólů.
Rusové se trápili se Slovinskem, Němci ubojovali domácí Slováky
I třetí den turnaje přinesl řadu překvapivých výsledků. Největší senzací šampionátu se mohl stát výběr Slovinska. Hokejový trpaslík ještě tři minuty před koncem zápasu sahal po bodech s Ruskem, nakonec ale v napínavé koncovce ruským hvězdám nestačil a prohrál 4:6. V dalších zápasech pak Němci s velkým štěstím ubránili domácí Slovensko, které nepoložil ani stav 0:4 na začátku poslední třetiny, Kanada deklasovala Francii 9:1 a Bělorusové nestačili na Švýcarsko v poměru 1:4.