18.09.2023 | Petr Koval

Ženy: V zámoří proběhl draft do PWHL. Vybráno bylo pět Češek

PWHL (Profesionální ženská hokejová liga) má ambice být nejkvalitnější hokejová soutěž podobná slavné NHL. 18. září zažila velkou premiéru. Poprvé v historii se totiž konal draft hráček do jednotlivých týmů. Velký úspěch zaznamenaly i Češky. Mezi devadesátkou vybraných hráček bylo i pět opor národního týmu.

Historicky první draft PWHL hostilo kanadské Toronto, kam zavítalo v podstatě to nejlepší, co ženský hokej nabízí. Jedničkou draftu a novou posilou Minnesoty se stala třiadvacetiletá Američanka Taylor Heiseová, jež má zlato a stříbro z posledních dvou vrcholných akcích. A její bodový příspěvek byl famózní. Za posledních 14 utkání na MS zaznamenala 30 bodů!

Pozice druhé nejvýše vybrané hráčky ze starého kontinentu patřila českým barvám. Jako 19. celkově zvolil Montreal klíčovou obránkyni reprezentace Dominiku Láskovou. Dvojnásobná bronzová medailistka z mistrovství světa už má zkušenosti se zámořským hokejem.

Draft probíhal v patnácti kolech. To sedmé si jednoznačně podmanily české hráčky. Jako 41. celkově tým Ottawy vybral novou kapitánku národního týmu Anetu Tejralovou. Šikovná obránkyně se navíc na pódiu střetla s Carlou MacLeodovou, pod jejímž vedením nebude působit jen v národním dresu, ale také v barvách týmu z hlavního města Kanady, jehož je MacLeodová novou trenérkou.

Ihned za Tejralovou zvolil Montreal Terezu Vanišovou, pro níž to rovněž může být další zámořská štace.

Společného jmenovatele měly i další dvě vybrané české reprezentantky. Vědí, jaké to je působit za velkou louží a obě si vyzkoušely i angažmá ve Švédsku. Na 44. místě byla draftována Kateřina Mrázová. Komplexní útočnici si rovněž vybral klub trenérky Carly MacLeodové. Pátou českou hráčkou na seznamu draftovaných hokejistek je na 48. příčce Denisa Křížová, jež se v úvodním přípravném turnaji blýskla hattrickem proti Finkám.

Přehled draftovaných českých hráček:

19. Dominika Lásková (obránkyně, Montreal)

41. Aneta Tejralová (obránkyně, Ottawa)

42. Tereza Vanišová (útočnice, Montreal)

44. Kateřina Mrázová (útočnice, Ottawa)

48. Denisa Křížová (útočnice, Minnesota)