10.02.2024 | Ondřej Gajdáček

Ženy: Šarvátky? Se Švýcarkami se takhle pereme už dlouho, zní z české kabiny

Předposlední duel v rámci ženské zastávky Euro Hockey Tour postavil svěřenkyně Carly MacLeodové proti výzvě v podobě Švýcarek. Ač měly české ženy značnou střeleckou převahu, utkání muselo rozhodnout až prodloužení, ve kterém českou výhru vystřelila Aneta Tejralová. Zápas také okořenilo několik šarvátek, o kterých se české reprezentantky rozpovídaly.

Češky měly výborný vstup do utkání, když těsně před polovinou hrací doby vedly už 2:0. Pak ale přišla gólová smršť soupeře, která za dvě minuty dokázala smazat dvoubrankové manko, a vyrovnat se tak českým reprezentantkám.

„Bylo to přesně to, co Švýcarky chtěly hrát. Ony se nás snaží takhle strhnout, protože hokejově na nás nemají a my jsme na tu jejich hru bohužel přistoupily. Po druhé třetině jsme si ale řekly, že takhle dál ne a držely jsme se našeho plánu,“ komentovala to liberecká rodačka Viktorie Švejdová.

Nakonec ani závěrečné dějství duel nerozklíčovalo, a tak bylo přidáno pětiminutové prodloužení. To nabídlo obrovskou šanci Švýcarek, když se jedna z jejich hráček hnala sama na brankářku Švejdovou. Odchovanka Bílých Tygřic však zůstala ledově klidná a předvedla famózní zákrok.

„Já se vždycky snažím soustředit se na všechno ostatní, jenom ne na lidi v hledišti. Byl to ale skvělý pocit, když se hala rozbouřila po mém zákroku. Měla jsem z toho chvíli i husí kůži,“ vrací se ke svému klíčovému zásahu brankářka švédského SDE HF.

Zákrok se nakonec ukázal jako klíčový, protože o pár desítek vteřin později rozhodla utkání Aneta Tejralová. „Jsem moc ráda, že jsme to dotáhly do vítězného konce. Musím ještě zmínit, že nás Viky Švejdová parádně podržela v klíčových momentech hry,“ chválila českou brankářku také kapitánka národního týmu.

„Vaniška tam šikovně napadla, čímž získala puk a předložila jej před branku Anetě Tejralové. Ta si zkušeně počkala a v ideální chvíli přesně zakončila,“ vrací se k vítězné akci Denisa Křížová.

Klání bylo pro divácké oko zajímavé také tím, že v něm figurovalo hned několik šarvátek a ostřejších výměn názorů, což pro ženský hokej není příliš typické. Jak ale lvice nastínily, spojení tvrdá hra a Švýcarsko pro ně není žádnou novinkou.

„Se Švýcarkami se takhle pereme už dlouho. Vždycky ta utkání s nimi jsou podobně vyhrocené,“ osvětluje celou situaci Denisa Křížová. „My máme rády bitky (směje se). Samozřejmě to není něco, co by bylo v ženském hokeji povoleno, ale když se tam někdo začne mlátit, tak se nebojíme zastat jedna druhé,“ doplňuje svou kolegyni česká kapitánka.

„Tohle se dá vysvětlit tím, že je trénuje kanadský kouč (směje se). V jejich hře je hodně vidět takový ten typický kanadský styl hry. Když to vezmu obecně, tak všechny ženy jsou na téhle úrovni velmi soutěživé a i tyhle šarvátky k tomu prostě patří,“ vnesla svůj pohled s trochou humoru trenérka Carla MacLeodová.

A řeč přišla také na diváckou podporu. Kateřina Mrázová se dokonce pustila do porovnání mezi fanděním u nás a za mořem. „Musím říct, že tady když ti fanoušci přijdou, tak opravdu fandí a podporují vás. V Kanadě je ta show trošku jiná, tam diváci většinou neskandují, ale jenom vám zatleskají.“

Turnaj na českém území míří do svého finále a české ženy čeká poslední střet, a to proti Švédkám.

Související články