04.03.2023 |

V Budapešti zorganizovala IIHF summit ženského hokeje

Poprvé v historii zorganizovala Mezinárodní hokejová federace summit zaměřený výhradně na ženský hokej. Do Budapešti se sjelo 101 delegátů a delegátek z 50 hokejových federací z celého světa. Nechyběl zde prezident IIHF Luc Tardif ani Senior Vice-President Petr Bříza.

"Plán uspořádat summit věnovaný výhradně ženskému hokeji jsme měli v hlavách už dlouho a jsme rádi, že se nám ho konečně podařilo zrealizovat," řekl prezident IIHF Tardif. „Chceme posunout ženský hokej na vyšší profesionální úroveň a nasměrovat všechny národní svazy, aby investovaly i do ženského programu. V uplynulých pěti letech jsme zaznamenali téměř dvacetiprocentní nárůst počtu registrovaných hráček. To je důvod, proč věříme, že je to cesta správným směrem,“ dodal s tím, že IIHF klade na ženský a dívčí hokej velký důraz.

V Budapešti prezentovali své zkušenosti z ženského hokeje trenéři, olympionici a generální manažeři z různých koutů světa. Ukázalo se, že ženský hokej čelí ve srovnání napříč hokejovými federacemi podobným výzvám. I díky tomuto zjištění Mezinárodní hokejová federace chce, aby jednotlivé hokejové svazy spojily síly a těmto výzvám čelily společně.

"Po tomto summitu si určitě všechny federace uvědomily, že je důležité, aby každá země měla alespoň jednu osobu, která je přímo zodpovědná za ženský hokej, chceme-li i nadále sledovat jeho rozvoj na všech úrovních," řekla Zsuzsanna Kolbenheyer, členka Rady IIHF.

Za Český hokej se summitu účastnila Tereza Sadilová, předsedkyně komise ženského hokeje. "Každá taková akce náš mladý sport neuvěřitelně posouvá, sdílelo se spousta názorů, myšlenek i vizí. Je velice dobrou zprávou, že IIHF se k ženskému hokeji staví zodpovědně a vnímá jej jako budoucnost. Věřím, že i Český hokej a především hokejová veřejnost pomalu začíná akceptovat a uznávat holky v hokejové výstroji," řekla Sadilová, která se do maximální míry snažila akci využít k networkingu. "Předjednali jsme možné spolupráce jak pro mládežnické kategorie, tak A-tým. Je pro nás důležité spolupracovat s federacemi, které mají propracované rozvojové programy a jsou na nejvyšším levelu v seniorských kategoriích," dodala.

IIHF spustí 22. března kampaň s názvem "Inspire The Next", jejímž cílem bude inspirovat ženy, aby se zapojily do hokeje na ledě i mimo něj. Pro tuto kampaň Mezinárodní hokejová federace využije sociální sítě Facebook, Twitter, Instagram, TikTok a YouTube. Všechny příspěvky bude propojovat hashtag #InspireTheNext. "Osobně mám velkou radost z této připravované kampaně, na které IIHF pracovala opravdu dlouho a zapojila do ní několik našich hráček. Věřím, že to naše fanoušky vtáhne do děje, především pak před světovým šampionátem v Kanadě," doplnila Sadilová.

Více informací na webu IIHF.