11.02.2024 | Štěpán Navrátil

U20: Tvář dvacítky po MS? Šance pro juniorskou extraligu a ročník 2005, přiznává Augusta

Po měsíci od bronzového tažení v Göteborgu se česká dvacítka představila na Turnaji pěti zemí v Klotenu, kde skončila těsně druhá za domácími Švýcary. Zcela nově poskládaný tým se však na mezinárodním poli neztratil, naopak velmi příjemně překvapil.

„Už začínáme budovat novou dvacítku. V tomhle mistrovství světa byli hráči ročníku 2004, ročník 2006 je připraven pro osmnáctku, takže jsme vzali hráče ročníku 2005,“ popisoval hlavní trenér Patrik Augusta na začátek. Dvacítka má totiž vrchol sezony již za sebou, ale mistrovství světa U18 ve Finsku je na plánu až na přelomu dubna a května.

Které hráče tak realizační tým vytáhl? „Některé jsme znali, některé ne, bylo to hodně na doporučení trenérů extraligy juniorů. Mužstvo se tam prezentovalo velice slušně, za mě to bylo pozitivní, jak k tomu hráči přistoupili. Byla to taková konfrontace extraligy juniorů a české, švédské, finské a samozřejmě švýcarské a německé soutěže,“ byl spokojený český lodivod.

Po konci juniorského šampionátu tak přichází období na vyzkoušení nových jmen, která by mohla reprezentovat Česko na nadcházejícím MSJ v kanadské Ottawě. „Prakticky všechny týmy měly nové hráče, myslím si, že jen Finové měli jednoho hráče z mistrovství světa. Jinak to byla nová mužstva s hráči bez mezinárodních zkušeností, takže to bylo pro každého hodně o tom poznat mezinárodní hokej,“ ví Augusta.

I přesto se ale dokázali Češi prosadit a skončili jen o bod druzí za domácím výběrem. „Nám se turnaj relativně podařil i výsledkově. Herně byla všechna utkání vyrovnaná, ať už to bylo s Finskem, Švédskem, Švýcarskem, ale ve finále bylo pro nás i vyrovnané utkání s Německem,“ narážel Augusta na fakt, že národní tým dvakrát zvítězil 3:1 a zbylé dva duely prodlužoval.

I přesto, že Švýcarsko ovládlo tři ze čtyř duelů, považoval realizační tým za nejsilnějšího soupeře urputné hráče Suomi. „Nejsilnější byli Finové. Bylo to vlastně i poslední utkání, které se hrálo o to, že jsme mohli turnaj vyhrát. Rozhodoval tam vlastně jeden jediný nájezd,“ popisoval hlavní trenér.

Práce je však dost i před posledním Turnajem pěti zemí na Slovensku. Hráči s bronzovými medailemi z mistrovství světa se vrátili do svých klubů, ale realizační tým čeká hledání nových talentů na příští rok. „Určitě budu sledovat hráče, hlavně z osmnáctky na mistrovství světa. Tímhle prvním turnajem pro mě vlastně začalo období hledání týmu na příští rok na mistrovství světa. Myslím si, že zase bude v dubnu na Slovensku jiné mužstvo, protože spousta hráčů bude hrát play-off. Do toho určitě nebudeme zasahovat, takže to bude zase o vytvoření nového mužstva,“ poukazoval Augusta na termín turnaje.

„Budu sledovat potenciální hráče pro mistrovství světa, kteří třeba skončí v Americe a nebudou moct hrát na mistrovství světa osmnáctek, takže ročníku 2005, které bych rád viděl na turnaji na Slovensku. Uvidíme,“ dodal hlavní trenér dvacítky nakonec.

Související články