31.08.2023 | Ondřej Gajdáček

U20: Odvedli jsme dobrou práci. MS juniorů je velký cíl, říká bek Dvořák

Česká reprezentace do dvaceti let zakončila poslední Turnaj pěti zemí na parádním druhém místě. Dařilo se celému týmu, nicméně mezi ty, kteří vynikali, rozhodně patřil obránce Jakub Dvořák, jenž je od léta členem slavné organizace NHL Los Angeles Kings.

Na Turnaji pěti zemí změřila česká reprezentační dvacítka síly s týmy Finska, Švédska, Slovenska a Švýcarska. Tým trenéra Patrika Augusty sice skončil druhý, nicméně i sám Dvořák ví, že je co zlepšovat. Samozřejmě se ukázalo několik věcí, na kterých stále musíme pracovat. Když vezmu v potaz to, že jsme s kluky měli pouze dva dny na to se sehrát, tak ten turnaj nejde hodnotit jinak než pozitivně. Na takhle krátký časový úsek si myslím, že jsme odvedli dobrou práci,“ zhodnotil turnaj Dvořák

Jedinou prohru zaznamenali svěřenci Patrika Augusty proti vítězům turnaje Finům, a to ještě těsným výsledkem 1:2. „Určitě se na těchto výkonech dá stavět i nadále. Byla to pro nás pozitivní zpětná vazba. Vlastně i ta jediná prohra proti Finsku se zrodila celkem smolně, protože si myslím, že jsme měli na to ten zápas vyhrát. Určitě nám to může dodat část sebevědomí do prosincového mistrovství světa," dodal mladý obránce.

Gólový účet české dvacítky na turnaji otevíral právě Jakub Dvořák proti Švýcarům, parádní výkony předváděl i v dalších utkáních. Liberecký bek pak přidal ještě jeden gól a jednu asistenci. V tabulce produktivity českého týmu tak skončil na děleném druhém místě pod Eduardem Šalém. „Já osobní statistiky tolik nevnímám. Vždycky mi jde o týmový úspěch, protože jakmile se daří týmu, jednotlivci jsou mnohem více vidět. Takže jak jsem řekl, za mě je týmový úspěch vždy na prvním místě," řekl skromně.

České barvy během turnaje potkal nejeden zádrhel. Nejprve museli hráči v prvním utkání nastoupit se zapůjčenými dresy a v tom závěrečném se část zápasu musela přesunout na jinou hrací plochu kvůli díře v ledu. „Bylo to docela hektické. Některým klukům dokonce nepřišla ani výstroj, takže museli jeden zápas odsedět na tribuně, což pro nás nebylo vůbec příjemné," vzpomíná Dvořák. Popasovali jsme se s tím ale dobře. To, že jsme první utkání hráli v jiných dresech, myslím nikoho nelimitovalo. Byly to věci, které nikdo z nás ani z realizačního týmu nemohl ovlivnit, a tak jsme na to i nahlíželi.“

GÓL JAKUBA DVOŘÁKA DO SÍTĚ SLOVENSKA:

Minulé vydání mistrovství světa do dvaceti let musel liberecký bek bohužel kvůli zranění vynechat. Ten letošní se však pomalu ale jistě blíží a Jakub Dvořák věří, že letos se mu zranění vyhnou. „Bohužel jsem o mistrovství přišel kvůli zdravotním problémům, takže to pro mě a moji pozici nebylo vůbec jednoduché. Kluky jsem samozřejmě po celou dobu mistrovství sledoval a už od toho turnaje jsem se těšil na další ročník. Doufám, že letos už se mi poštěstí a dostanu se na něj. Je to pro mě velká motivace do nadcházející sezóny,“ prozradil liberecký rodák.

Ačkoliv to zatím není jisté, tak plán Los Angeles, které Dvořáka v létě draftovalo i podepsalo, zatím vypadá tak, že ho chtějí nechat v Liberci. Definitivní rozhodnutí by ale mělo padnout v polovině září. „Plán je momentálně takový, že bych v polovině září měl letěl s Los Angeles do Las Vegas, kde nás čeká nováčkovský turnaj. Co jsem se tak bavil s LA, tak jejich plán na další sezónu je takový, že bych měl následující ročník pravděpodobně strávit v extralize," prozrazuje.

Málokterý hokejista si dokáže představit léto bez menší dovolené. I s ohledem na draft si však reprezentační bek moc léta neužil, neboť jeho se neslo v duchu hokeje a cestování za ním. „Moje jediná dovolená byla v LA na rozvojovém kempu, takže v tomhle ohledu to bylo jedno z nejnáročnějších letních období v mojí dosavadní kariéře. Pořád se někde cestovalo, byl jsem vlastně dvakrát v Americe na otočku, což se to trošku podepsalo na mém těle. Ve finále jsem si to ale moc užil, protože to jsou zážitky, které jen tak někdo nemá a na které nikdy nezapomenu,“ usmíval se.

Draft do NHL je pro hokejisty jedním z vrcholů kariéry. I přes to, že je to pouze začátek cesty. „S odstupem času jsem velmi spokojený. Padlo to na mě tak, že jsem byl úplně první volbou pro LA v letošním draftu, což je pro mě obrovský úspěch,“ dodal na závěr bek české dvacítky.

foto: lakingsinsider.com, Jiří Princ, hcbilitygri.cz