17.11.2023 | Ondřej Gajdáček

U17: Jsem rád, jakým hokejem jsme se prezentovali, říká kapitán Poletín

Česká sedmnáctka za sebou má turnaj v Kanadě, na kterém obsadila čtvrté místo. Skvělý dojem na něm zanechal kapitán českého výběru Tomáš Poletín, jenž v osmi zápasech zaznamenal stejný počet kanadských bodů.

Jak byste celý turnaj zhodnotil?

"Myslím si, že to byla největší hokejová zkušenost pro většinu z nás. Minimálně pro mě určitě. Jsem hrozně rád za to, jak jsme se na turnaji prezentovali. Výsledkově to sice mohlo být lepší, ale myslím si, že hokej jsme hráli pohledný, hlavně jsme si to všichni užili. Když si vzpomenu na to, že jsme vůbec nevěděli, co od toho čekat, tak to ve výsledku dopadlo fakt super."

Plnil jste kapitánskou roli, cítil jste na sebe větší tlak?

"Řekl bych, že asi ani ne. Samozřejmě mi na tom hodně záleželo, protože to byl největší turnaj, který jsme doposud odehráli, ale nějak mě to netížilo."

Hned první zápas jste sehráli proti domácí Kanadě. Duel se vám nakonec podařilo vyrovnat a v nájezdech soupeře udolat. Jaká to byla první prověrka?

"Vzhledem k tomu, že to byl první zápas, tak jsme vůbec nevěděli, co od toho očekávat. Dalo by se říct, že to pro nás byl takové seznamovací utkání. S hrou jsme se ale velmi rychle sžili a dokázal jsme se Kanadě vyrovnat, což se pak také promítlo na výsledku. Za mě to byla výborná prověrka."

Hned druhý den jste ale hráli s USA, která vám nadělila deset gólů. Jak náročné to utkání bylo?

"V každém našem zápase jsme měli takový patnácti minutový výpadek, kvůli kterému jsme několik těch duelů i ztratili. Většinou jsme měli výborný vstup, pak právě ten výpadek. Nakonec jsme se do utkání zase dokázali vrátit. Kvalita Ameriky ale byla vysoká, její hráči dokázali potrestat každé naše zaváhaní, v takovém zápase se pak těžko vrací k tomu, co chcete hrát."

Čtvrtfinále s Finy zůstávalo dlouho otevřené, první gól padl až v 58. minutě. Sedělo vám střetnutí, kde se hrálo spíše defenzivně?

"Tím, že to bylo play-off, měl ten zápas úplně jiný náboj. S Finy jsme hodně vyrovnanou partii sehráli už v základní části a do té vyřazovací jsme se na ně lépe připravili. Vyvarovali jsme zbytečných chyb a právě zmíněného výpadku, který nás provázel základní částí. Celý zápas jsme plnili náš herní plán a pomalu jsme vyčkávali na případné šance, což přineslo své ovoce. Po právu jsme zvítězili."

Byli jste krůček od finále, co vám chybělo, abyste se tam dostali?

"Myslím si, že tohle už bylo pouze o takovém tom hokejovém štěstí. Za mě prohra v semifinále byla nejtěžší porážka, jakou jsem kdy zažil, protože dostat vyrovnávací gól sedm setin před koncem, to je prostě smůla. V takhle důležitém utkání to mrzí o to víc. Je to hrozná škoda, ale bohužel to takhle ve sportu někdy chodí. Byla to pro nás ale výborná zkušenost a věřím, že se nám bude v budoucnu někdy hodit."

Trenér Pavel Patera zmiňoval, že jedním z klíčových faktorů prohry v duelu o bronz mohla únava, protože jste oproti Švédům odehráli utkání navíc. Souhlasíte?

"Já osobně bych tam viděl dva důvody. První byl určitě ta únava. My jsme vlastně hráli třetí zápas ve třech dnech a pro Švédy to byl teprve druhý. Druhý důvod byla ta těžká porážka v semifinále s USA, protože jsme z toho byli hodně zlomení. Velkou roli sehrála naše psychika."

Po osobní stránce to pro vás byl povedený turnaj. Jak jste byl se svými výkony spokojený?

"Měl jsem bod na zápas, takže si nemůžu stěžovat. Snažil jsem se týmu pomoct, jak nejlépe jsem uměl. Tím, že jsem byl kapitán, tak to nebylo jen o produkci, ale i o celkovém přístupu k tomu turnaji. Samozřejmě jsem vděčný za to, že jsem si body připsal, ale není to jenom o tom. Celá naše hra byla velmi dobrá, znovu se nám dařilo plnit to, co po nás trenéři chtějí."

Jaký duel byl podle vás nejlepší?

"Kdybych měl vypíchnout jeden zápas, tak určitě semifinále s Amerikou. Za mě bylo USA největším soupeřem, proti kterému jsme na tomhle turnaji nastoupili. Utkání bylo neskutečně vyrovnané a hrálo se o každý centimetr ledu. My jsme vlastně v polovině závěrečné třetiny odskočili, ale pak přišel onen smolný gól. Když se nad tím tak zamyslím, tak ten duel měl opravdu všechno."

foto: Hockey Canada

Související články