01.09.2023 | Helena Hegeďová

U16: První zkušenost v repre? Velká konkurence a dobrý pocit, září Byrtus

Reprezentace do šestnácti let na své první akci této sezony představila hned dva týmy. V tom červeném figuroval i mladičký třinecký obránce Dominick Byrtus. Čtrnáctiletý bek se ke své spokojenosti prezentoval ofenzivnější hrou, ke které přidal tři přesné trefy.

Dominicku, máte za sebou první reprezentační kemp. Jak se za ním ohlížíte?
Jsem strašně rád, že se jsem se dostal do širšího kádru. Teď čekám na zprávu o tom, jestli se dostanu i do užší nominace, nebo ne. Za sebe bych ale řekl, že se mi kemp podařil, mám z toho hodně dobrý pocit. Tréninky byly dobré, zápasy kvalitní. Jsem rád, že jsem tam mohl být a mohl jsem nabrat nové zkušenosti.

Jak jste si to užil?
Bylo to výborné, předčilo to má očekávání, opravdu lepší, než jsem čekal. Tréninky byly na vysoké úrovni, v kabině jsme pořád řešili strašně moc malých detailů. Se vším všudy se mi to moc líbilo.

Bylo to něco jiného, než na co jste zvyklý?
Bylo to hodně něco jiného. Hlavně co se týče pravidel. Bylo to náročné, ale trenéři byli v tomhle trošku vstřícní, protože věděli, že je to první reprezentační sraz. Očekávám ale, že příště už budou více napomínat a budou přísnější.

Trenéři složili pro akci dva týmy. Znamenalo to větší konkurenci?
Ano, je to mnohem větší konkurence, protože do týmu se může dostat jen dvaadvacet hráčů i s gólmany, takže v momentě, kdy v širším kádru postavíte dva týmy, tak je to hodně velká konkurence. Musíme se snažit, hrát v každém zápase naplno, ať se do nominace dostaneme.

Svá první utkání jste sehráli proti výběrům Salcburku. Jací to byl soupeři?
Byli to silní soupeři. Navíc, když pak ještě týmy promíchali, tak se oba celky postupně zlepšovaly. Zápasy opravdu závisely od toho, jak byl tým soupeře namíchaný, řekl bych, že když proti nám hrálo třeba více hráčů ročníku 2008, tak to bylo zase o něco jednodušší.

Takže věkový rozdíl byl znát?
Určitě to znát bylo. Starší hráči byli výrazně silnější, ale i tak jsme si s nimi poradili. Nakonec jsme vyhráli všechny čtyři zápasy, bílému týmu se to teda nepodařilo, ale to nevadí. My jsme byli v tomhle možná trochu disciplinovanější a podle mě i více defenzivní. Drželi jsme obranu lépe než bílí.

Vy jste ale byl vidět i v ofenzivě. Je to váš styl hry?
Snažím se ofenzivní styl trošku naučit a do své hry jej více zapojit, protože minulý rok jsem byl spíše takový defenzivnější. Teď se snažím být i ofenzivní, i když samozřejmě na defenzivu taky nesmím zapomínat.

Daří se vám to?
Dal jsem teď na turnaji i nějaké góly a celkově jsem byl trochu ofenzivnější než dříve, takže si myslím, že tohle se mi minimálně v tomto případě podařilo. Celkově mám ze svého výkonu dobrý pocit a jsem rád, že se dařilo i týmově.

Vy jste se do reprezentace U16 dostal ve čtrnácti letech. Překvapilo vás to?
Trochu mě to překvapilo, ale upřímně jsem byl strašně rád, že si mě trenéři vybrali a nominovali mě. Minulá sezona se mi hodně povedla, takže je asi pravda, že našlápnuto směrem k reprezentaci jsem měl. Nakonec tady žádný rozdíl mezi mnou a staršími spoluhráči nevidím. Taky kdyby tam nějaký byl, tak tu asi nejsem (usmívá se). Pak už to ale bylo jen na trenérech, jestli mě vezmou, nebo ne.

Mluvíte o povedené loňské sezoně. Jak se v Třinci připravujete na tu nadcházející?
Během letní přípravy jsme měli tréninky každý všední den, o víkendu jsme odpočívali. Během léta jsem chtěl zapracovat hlavně na technice bruslení a technice hole, to jsou moje dvě největší slabiny, když dojde na hokej. Trochu jsem to zvedl, ale je přede mnou ještě dlouhá cesta, než to bude stoprocentní.

Sezona už se pomalu blíží. Je to teď náročnější?
Je a bylo to hodně náročné, protože trenéři nás museli připravit na celou sezonu. Hodně jsme makali. Pro mě je to teda taková nutnost, protože se hodně běhá, a to mi moc nesedí, i když vím, že je to důležité. Ale už se hodně těším na zápasy, musíme zase vyhrát a obhájit titul z loňska.

Obhajoba titulu ale není jednoduchá…
Favoriti to mají vždycky těžké. Myslím si ale, že máme tým, který to zvládne.

Foto: Ronald Hansel