04.06.2021 | Jiří Michal

Souhrn dne: Kanada s Finskem se radují z postupu do finále, Němci s USA v roli poražených

Předposlední den mistrovství světa se nesl v duchu druhých vzájemných soubojů na šampionátu, jelikož do finálové fáze postoupily pouze celky ze skupiny B. V prvním utkání vyzvali Kanaďané soupeře z USA, kterého dokázali po pěkné podívané porazit. Němci proti Finům se pokoušeli o historický úspěch a navázat na svůj výkon z poslední Olympijských her, což se jim však nepovedlo.

USA – Kanada 2:4 (1:1, 0:1, 1:2)

Branky a nahrávky: 18. Blackwell (Wolanin, Labanc), 44. Chmelevski (Rooney, Mackey) – 3. Pirri (S. Walker, N. Paul), 25. Mangiapane (Co. Brown), 41. Mangiapane (Co. Brown, Kuemper), 60. Danforth (N. Paul)

Zápas se hned od svého začátku vyvíjel lépe pro Kanadu, která dokázala strhnout vedení na svou stranu již ve třetí minutě, kdy Petersena překonal Brandon Pirri. Američané však ještě do konce třetiny dokázali stav srovnat, kdy odpovídal dvě minuty před první sirénou Colin Blackwell. Ve druhé části jsme se gólové situace dočkali opět vcelku brzy. Hned ve 25. minutě se dobře na brankovišti zorientoval Andrew Mangiapane a vrátil svému celku vedení. Další branku jsme mohli zaznamenat na přelomu poloviny utkání, ovšem trefa Adama Henrique neplatila kvůli ofsajdu.

Ve třetí periodě se podařilo Kanadě odskočit do dvoubrankového vedení, což se nakonec ukázalo jako klíčové. Podruhé v utkání slavil svoji trefu Andrew Mangiapane a Američané měli před sebou těžkou misi. Jiskru naděje ještě vykřesal Alexandr Chmelevski, ale na jeho branku již nikdo z jeho spoluhráčů nedokázal navázat a hřebíček do rakve Spojených států zatloukl do prázdné brány Justin Danforth.

Finsko – Německo 2:1 (2:0, 0:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 14. Pakarinen (Lundell, Kaski), 19. Björninen (Anttila) – 32. Plachta (Seider)

Ve večerním utkání proti sobě nastoupily celky Finska a Německa v boji o to, kdo vyzve v nedělním finále Kanadu o titul mistra světa. Od začátku utkání se jako aktivnější jevili Němci, kteří ale své snažení v branku nepřetavili, a tak skóre otevřel ve 14. minutě jejich soupeř, konkrétně Iiro Pakarinen. Ještě do konce třetiny bylo pro naše sousedy o něco hůře, když v 19. minutě skóroval Hannes Björninen. I přes dobré šance se Němci první branky nemohli dočkat. Na zdramatizování utkání jsme si tak museli počkat až do 32. minuty, kdy v přesilovce snížil Matthias Plachta.

Do třetí třetiny vstupovali úřadující mistři světa s jednogólovým rozdílem, který však mohli několikrát ztratit. Především v závěru byli Němci velmi aktivní a vyrovnat mohli Marcel Noebels nebo Markus Eisenschmid. Ani jednomu se ale do střeleckých tabulek zapsat nepodařilo, a tak Finové slaví druhou účast ve finále MS v řadě.