11.11.2023 | Štěpán Navrátil

Souhrn dne: Bitvu U20 se Slovenskem rozhodly nájezdy, U18 nezastavila Spojené státy

Poslední utkání na Turnaji pěti v Chomutově dohnaly výběry Česka a Slovenska až do nájezdů, v nichž po 10. sérii slavili Slováci. Osmnáctka zase narazila ve Finsku na Spojené státy, které v poslední periodě rozjely kanonádu.

Spousta neproměněných šancí dostala dvacítku až do nájezdů

Duel se Slovenskem nerozehrál národní tým vůbec špatně a v 10. minutě se ujal vedení. Galvas přihrál na modrou čáru Felcmanovi, jenž povedenou kolmicí vyslal do úniku Sebastiana Redlicha, který v zakončení propasíroval kotouč mezi betony gólmana Gadžieva. Až do konce první dvacetiminutovky hráli Češi v útočném pásmu, jenže k další větší příležitosti se nepropracovali.

Po menším tlaku na začátku druhého dějství obrana zapomněla na Dudáše, který si na vlastní modré čáře zaklepal o přihrávku, přebruslil vracejícího se beka Česka a přesně mířenou ranou k levé tyči vyrovnal. Ještě před koncem třetiny se domácí fanoušci radovali znovu, jenže to bylo předčasné. Ostrá střela Čechů totiž skončila pouze na tyči, a tak se do závěrečného dějství šlo za vyrovnaného stavu 1:1.

V početní převaze národního týmu měl Gadžiev znovu kus štěstí, dělovka z pravého kruhu totiž znovu zacinkala o brankovou konstrukci. Zbytek utkání, ani následné prodloužení větší šanci nenabídlo, a tak utkání dospělo do nájezdového rozuzlení. Ve čtvrté sérii Češi vedli, jenže Mamonov předvedl pevné nervy a na poslední pokus srovnal. Poté se čekalo na gól až do desáté série, kdy se trefil Alex Šotek a rozhodl tak o zisku dvou bodů pro Slovensko.

Pohled trenéra Patrika Augusty: „Nebudu říkat, že jsme prohráli zápas v nájezdech, ale spíš v základní hrací době. Zejména kvůli tomu, že se znova projevila naše střelecká nemohoucnost a šikovnost v zakončení. Měli jsme velké problémy se dostat do kvalitní šance. Počet střel, které jsme měli, neodpovídá počtu šancí, které mohly skončit gólem. Pak už v nájezdech je to jen o šikovnosti a trošku i o štěstí hráčů.“

ČESKO U20 – SLOVENSKO U20 1:2 sn. (1:0, 0:1, 0:0 – 0:0)

Branky a nahrávky:10. Redlich (Felcman, Galvas) – 27. Dudáš (Mamonov), rozh. náj. Šotek

Česko: Schnattinger (Vopravil) – Galvas, Čech (A), Jiříček, Prčík, Samson, Badinka, Dorot – Péréz Lisa, Felcman, Redlich – Bareš (C), Přibyl, Maštalířský – Štancl, Plos, Jungwirth – Boltvan, Senčák, Hrabík – Gardoň.

Slovensko: Gadžiev (Eliaš) – Radivojevič, Nátny (A), Žabka, Pišoja, Nahalka, Čulík, Královič, Sluka – Šotek (A), Pobežal, Čiernik (C) – Cedzo, Gabriel, Jenčko – Ondriš, Mamonov, Dudáš – Lupták, Adamčík, Vojtech.

Tým Z V VP PP P Skóre Body
1. Švédsko 4 4 0 0 0 18:4 12
2. Finsko 4 3 0 0 1 17:7 9
3. Slovensko 4 1 1 0 2 11:19 5
4. Švýcarsko 4 1 0 0 3 7:17 3
5. Česko 4 0 0 1 3 6:12 1

Osmnáctka nedokázala zastavit rozjeté Spojené státy

Hned v první půlminutě hry měl velkou šanci po chybě americké defenzivy Ondřej Kos, v samostatném úniku se ale ranou pod vyrážečku neprosadil. Po dvou vyloučeních svědčila hra čtyři na čtyři a spousta prostoru na ledě více Spojeným státům. Hutson projel středním pásmem a přihrál na hokejku Teddyho Stigy, který z pravého kruhu zamířil přesně k tyči. Po chybě v obraně navíc unikl sám na českého gólmana Charlie Pardue, jenž se ranou mezi betony nemýlil.

Na začátku prostředního dějství našel rozjetý Hagens na zadní tyči volného Brodieho Ziemera, na jehož doklepnutí nemohl Ebenstreit dosáhnout. Spojené státy následně využily zvláštní přesilovku čtyř proti třem ranou z vrcholku kruhu, o kterou se zasloužil Cole Eiserman. Národní tým však dokázal snížit. Štěpán Hoch nabral ve středním pásmu rychlost a mezi kruhy vypálil přes blokujícího hráče přesně k tyči.

Na trefu Brendana McMorrowa velmi rychle odpověděl po skvělé práci napadajících spoluhráčů ranou z mezikruží Martin Švec. Závěrečná čtvrthodina hry ale patřila Spojeným státům. Napadající Shane Vansaghi dokázal svou ránu otřít o tyčku až do branky, John Whipple zase v úniku zakončoval mezi betony. Během čtyř minut se navíc trefili také důrazný Epperson, mezi kruhy volný Eiserman, a poté znovu Epperson. Ebenstreita v brance následně vystřídal Mařík a Čechům se podařilo skórovat. Švec s Pohludkou ostřelovali svatyni Parsonse, dokud se kotouče nechopil Petr Sikora, který po rychlém obkroužení branky zasunul přesně na zadní tyč. Další trefa Eppersona byla v utkání poslední, Spojené státy díky výhře ovládly Turnaj pěti zemí ve Finsku, Česko zase končí kvůli horšímu skóre páté.

USA U18 – ČESKO U18 11:3 (2:0, 2:1, 7:2)

Branky a nahrávky:7. Stiga (Hutson, Hagens), 14. Pardue (Emery, Epperson), 21. Ziemer (Hagens, Stiga), 23. Eiserman (Hensler, Hagens), 42. McMorrow (Bendarik, Humphreys), 46. Vansaghi, 48. Whipple (Hutson, Epperson), 48. Epperson (Humphreys, Baker), 50. Eiserman (Hagens), 52. Epperson (Humphreys, Emery), 55. Epperson (Humphreys, Whipple) – 25. Hoch (Vaculík), 44. Švec (Kos), 54. Sikora (Pohludka, Švec)

USA: Parsons (Kempf) – Hutson, Whipple, Hensler, Skahan, Lapointe, Rheaume-Mullen, Laurila, Emery – Eiserman, Bednarik, McMorrow – Stiga, Hagens, Ziemer – Van Vliet, Pardue, Vansaghi – Epperson, Humphreys, Baker

Česko: Ebenstreit (Mařík) – Chaloupka, Král, Skok, Švec, Hlinský, Prokeš, Svozil – Kos, Sikora, Pohludka – Daníček, Hes, Galnor – Humeník, Hoch, Vaculík – Hurt, Veselský, Teplý

Tým Z V VP PP P Skóre Body
1. USA 4 3 0 1 0 28:11 10
2. Švédsko 4 2 1 0 1 19:12 8
3. Finsko 4 2 1 0 1 10:9 8
4. Švýcarsko 4 0 1 0 3 7:18 2
5. Česko 4 0 0 2 2 6:20 2

foto: Juniorský hokej