23.08.2023 | Tisková zpráva

Přehled nejvýznamnějších změn pravidel ledního hokeje pro sezonu 2023/24

IIHF zveřejnila novou, upravenou podobu pravidel ledního hokeje pro následující sezonu 2023/24. Tímto dokumentem se budou nově řídit všechny evropské soutěže a také zápasy mistrovství světa ve všech kategoriích. Nová pravidla tak plátí i pro české soutěže od těch nejnižších mládežnických v regionech, až po Tipsport extraligu.

Komise rozhodčích Českého hokeje tradičně pro zjednodušení zpracovala změny oproti minulé verzi do stručného dokumentu, který nese název Přehled nejvýznamnějších změn pro období 2023–2024. „Změn oproti minulé sezoně naštěstí není příliš mnoho, i tak považujeme za důležité fanouškům, klubům a celému hokejovému hnutí co nejvíce ulehčit přechod na nová pravidla. I proto jsme tento dokument vytvořili,“ říká předseda komise rozhodčích Vladimír Šindler s tím, že pro účely tiskové zprávy seřadil úpravy pravidel podle míry důležitosti z pohledu rozpoznatelnosti jednotlivých situací okem běžného hokejového diváka.

Úprava pravidla č. 19 – Souběžné tresty

Od sezony 2023/24 se ruší výjimka v „krácení“ souběžných trestů v případě, že každému týmu při hře 5 na 5 byl souběžně uložen jeden menší trest. Dříve se počet hráčů na ledě v takové situaci snížil po uložení trestů na 4 hráče na každé straně, nově se bude pokračovat 5 na 5, stejně jako před uložením trestů. "Jde o sjednocení postupu ve všech případech, a tedy větší srozumitelnost. Pravidlo je upraveno i proto, aby se týmy nesnažily uměle vyvolávat potyčky za účelem vyloučení hráčů na obou stranách," komentuje změnu pravidel Vladimír Šindler.

Úprava pravidla č. 21 – Nebezpečné jednání

V rámci nových pravidel byl zrušen trest ve hře, který znamenal automatické zastavení činnosti. Nyní se bude ukládat za provinění dříve postihovaná trestem ve hře většinou pětiminutový trest a osobní trest do konce utkání. V této souvislosti bylo potřebné vnitřní směrnicí ČSLH upravit postupy k vyhledávání případů pro disciplinární komisi včetně okamžitého zastavení činnosti na základě informací od rozhodčích konkrétního utkání. „Nové pravidlo 21 má nyní název Nebezpečné jednání a popisuje nehokejové chování, které může ohrozit účastníky utkání, a není popsáno jinde,“ říká Vladimír Šindler.

Úprava pravidla č. 20 – Větší tresty

Hlavní rozhodčí mohou i nadále zkoumat pomocí záznamu situaci, která vedla k uložení většího trestu. V minulosti mohli sudí větší trest potvrdit nebo snížit, od následující sezony budou moct uložený trest i zcela zrušit. "Uplatnění tohoto pravidla v případě Tipsport extraligy bude plně v kompetenci APK LH a bude záviset na kvalitě dostupných záběrů i na počtu přítomných kamer," doplňuje předseda komise rozhodčích.

Úprava pravidla č. 9 – Dresy

Pravidlo číslo 9 se zabývá úmyslným sejmutí masky ze strany brankářů za účelem přerušení útočné snahy soupeře. „Pokud si brankář úmyslně sejmul helmu nebo masku ve chvíli, kdy byl tým soupeře v brejku, bylo nařízeno trestné střílení. Nově se přizná gól, stejně jako když se brankář takto proviní při trestném střílení,“ stojí v pravidlech ledního hokeje pro sezonu 2023/24.

Součástí změny v případě pravidla č. 9 je i nový název pravidla 9.12, který upravuje názvosloví chrániče krku na chránič proti říznutí do krku u mládežnických kategorií. Tím se zvýrazňuje hlavní účel této ochranné výstroje.

Úprava pravidla č. 76 – Zdržování hry

Kromě těchto čtyř nejzásadnějších změn se od nové sezony zpřísní posuzování pravidla č. 76. „Po zakázaném uvolnění budou rozhodčí dbát na to, aby byla co nejrychleji zahájena znovu hra. Různé snahy o zdržování hry v podobě výměny hokejek, očišťování plexiskel či dalších prostředků, kterými se tým bez možnosti střídání snaží získat čas navíc, budou trestány,“ uzavírá Vladimír Šindler.

Pravidla ledního hokeje 2023/24 v plném znění a také dokument Přehled nejvýznamnějších změn pro období 2023 – 2024 jsou k dispozici na webu Českého hokeje: https://www.ceskyhokej.cz/cesky-hokej/dokumenty/pravidla-ledniho-hokeje