05.05.2023 |

Přání jubilantům ze Síně slávy českého hokeje

Český hokej při příležitosti Českých hokejových her pogratuloval osmi legendám, které v nedávné době oslavily životní jubilea. Dva členové Sítě slávy českého hokeje byly oceněni v Praze přímo v sídle síně slávy, šesti dalším významným osobnostem blahopřáli zástupci ČSLH v Brně v dějišti Czech Hockey Games.

Pamětní saka, která jsou šitá na míru v jedinečné edici určené jen pro členy Síně slávy českého hokeje, legendám předali prezident Českého hokeje Alois Hadamczik a předseda návrhové komise Síně slávy českého hokeje Bedřich Ščerban.

Oceněno bylo celkem osm legend:

Pětaosmdesáté narozeniny oslaví na konci května člen Síně slávy českého hokeje Ladislav Šmíd starší. Účastník ZOH (1964 bronz) a 3 MS (1964 bronz, 1966 stříbro, 1967). Za reprezentaci nastoupil k 38 utkáním, vsítil 4 branky. V nejvyšší soutěži odehrál 389 utkání a zaznamenal 54 branek. Mistr Československa v letech 1967, 1968, 1969, 1970 a 1971. Trojnásobný vítěz Spenglerova poháru. Dvojnásobný finalista PMEZ. Nastupoval mimo jiných za kluby PZ Plzeň, Spartak Plzeň, HC Dukla Jihlava.

12. května oslaví kulaté osmdesátiny člen Síně slávy českého hokeje Miroslav Harry Martínek. Dlouholetý masér československé reprezentace, byl členem realizačního týmu mimo jiné při mistrovství světa 1972 v Praze, na kterém získala československá reprezentace zlaté medaile, nebo při zimních olympijských hrách 1968 v Grenoblu (stříbro) a 1972 v Sapporu (bronz).

V únoru oslavil pětapadesáté narozeniny člen Síně slávy českého hokeje František Kučera - olympským vítěz z Nagana z roku 1998 a dvojnásobný mistr světa. Zlatou medaili si pověsil na krk v roce 1999 v Norsku a o rok později v Rusku. František Kučera je také trojnásobným vítězem nejvyšší české soutěže – dvakrát slavil titul se Spartou a jednou se Slavií.

Šestapadesáté narozeniny oslavil v lednu další člen Síně slávy českého hokeje Jiří Hrdina. Trojnásobný vítěz Stanley Cupu – jednou zvítězil s Calgary Flames a dvakrát s Pittsburghem Penguins - Jiří Hrdina je také mistr světa z roku 1985 a v současnosti skaut NHL týmu Dallas Stars.

V lednu oslavil své 85. narozeniny Josef Golonka. Dvojnásobný olympijský medailista – v roce 1964 vyhrál v Insbrucku bronz, o čtyři roky v Grenoblu dokonce stříbro. Jožo Golonka získal s československou reprezentací, za kterou vstřelil 82 gólů ve 134 utkáních, čtyři medaile na světových šampionátech – dvě bronzové a dvě stříbrné.

A stejně jako Jožo Golonka oslavil 85. narozeniny v nedávné době také další člen Síně slávy českého hokeje a legenda místního brněnského klubu Vladimír Nadrchal, který byl spoluhráčem Josefa Golonky z Insbruku 64 a Grenoblu 68, takže i on má doma dvě olympijské medaile. Doma má i tři medaile z mistrovství světa. Brněnští fanoušci si ho ale asi nejvíce pamatují jako ikonu místního klubu, protože mezi lety 1957 a 1966 vybojoval v dresech Rudé hvězdy Brno a ZKL Brno celkem 8 ligových titulů.

V březnu oslavil padesátku další z členů zlaté generace. Někdejší útočník David Moravec je zlatým medailistou z olympiády v Naganu a dvojnásobný mistr světa. Většina českých fanoušků ho má spojeného s hláškou „vítej zlatý hattriku,“ protože David Moravec je střelcem vítězného gólu ze světového šampionátu v roce 2001 v Německu.

V únoru oslavil 60. narozeniny další člen Síně slávy českého hokeje Antonín Stavjaňa. Někdejší obránce pomohl vybojovat naší reprezentaci zlato na domácím světovém šampionátu v roce 1985, v roce 1996 byl také členem zlatého českého výběru, který ovládl mistrovství světa ve Vídni. V dresu Vsetína se stal čtyřikrát mistrem nejvyšší české soutěže.

Český hokej všem jubilantům gratuluje a přeje všechno nejlepší, hodně zdraví, štěstí a spokojenosti!

Galerie