01.05.2021 | David Šimon

Čtvrtfinále MS U18 Kanada - Česko sledujte od 22:00 živě na ČT Sport

Českou reprezentaci do 18 let čeká čtvrtfinále mistrovství světa. Svěřenci trenéra Jakuba Petra skončili v základní skupině na čtvrtém místě a v bitvě o semifinále narazí na vítěze druhé skupiny z Kanady. Utkání sledujte od 22:00 českého času na ČT Sport.

Výsledky posledních zápasů základních skupin:

skupina B

Rusko – Česko 11:1 (3:0, 3:1, 5:0)

Branky a nahrávky: 2. Mičkov (Čibrikov, Novikov), 14. Poltapov, 18. Mirošničenko (Jurov), 31. Koromyslov (Jurov, Čibrikov), 34. Katělevskij (Lazutin, Grudinin), 39. Poltapov (Ivancov, Mičkov), 46. Mičkov (Poltapov, Ivancov), 48. Svečkov (Jurov), 52. Svečkov (Čibrikov, Mirošničenko), 58. Jurov, 59. Mičkov (Kvočko, Ivancov) – 33. Kos (D. Moravec, Brabenec).

Poslední zápas ve skupině B sehráli Češi proti Rusku. Soupeř ale už po první třetině vedl o tři branky a navíc i v dalších částech zápasu držel svou nadprůměrnou produktivitu. Ve 33. minutě pouze snížil Kos tečí střely Moravce od modré čáry, ale to byl jediný český zásah v zápase. Rusové ve třetí dvacetiminutovce totiž přidali dalších pět branek, aby došli k vysokému vítězství 11:1. Češi už mají jistotu, že skončí na 4. příčce a jejich soupeřem pro čtvrtfinále bude Kanada.

USA – Finsko 5:4 pr. (1:2, 2:0, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 9. Duke (Hughes, Pastujov), 22. Stramel (Hreschuk), 34. Howard (Hutson), 60. Gallagher (Stramel, Gilmartin), 61. Pastujov – 9. Koivunen (Vilén, Tuomaala), 17. Järvelä (Huuhtanen), 41. Tuomaala (Koivunen, Salminen), 54. Yliniemi (Juusola, Matikka).

Pořadí skupiny B pro postup do čtvrtfinále určilo až utkání USA s Finskem. V 9. minutě šli do vedení sice Američané, ale o třicet vteřin později Finové srovnali a do konce třetiny ještě získali vedení. Jenže týmu USA patřila druhá třetina. Stramel s Howardem překlopili stav zpět na jejich stranu, aby Finové rychle v úvodu třetí třetiny mohli srovnat a následně zase získat vedení. Už to vypadalo, že Finsko získá vítězství, ale pouhé tři vteřiny před koncem zápasu vyrovnal Gallagher a o minutu později v prodloužení rozhodl Pastujov. Finům ale i po této prohře zůstalo první místo ve skupině.

skupina A

Kanada – Bělorusko 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 6. Wright, 19. Zellweger (Johnston), 22. McTavish (Ceulemans), 25. Wright (Zellweger), 54. McTavish (Ceulemans, Pinelli) – 35. Loško (Michaljov, Sotišvili), 58. Morozov (Michaljov, Polšakov).

Kanada mohla proti Bělorusku už jen udržet svou neporazitelnost na turnaji a proti Bělorusku to nemělo být nic složitého. Roli favorita Kanaďané zvládli a Bělorusové se zmohli pouze na korigování výsledku. Z prvního místa skupiny A tedy postupuje suverénní Kanada, která narazí ve čtvrtfinále na český tým.

Lotyšsko – Švédsko 0:7 (0:1, 0:1, 0:5)

Branky a nahrávky: 5. Strömgren, 28. Sjöberg (Eljas, Östlund), 41. Strömgren (Moberg, M. Hävelid), 46. Robertsson (Lysell), 49. Robertsson (Dower Nilsson), 58. Rosén (Forsmark), 60. Persson.

Švédsko si zastřílelo proti Lotyšsku a dále napravuje dojem po vysokém debaklu od Kanady. Proti Lotyšsku Švédové sedmkrát skórovali a do čtvrtfinále směřují ze druhé pozice skupin A.