27.05.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL - Workoutové hřiště II

Seriál #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL bude pokračovat i v době, kdy se situace začíná vracet do normálu a je možné sportovat ve skupinách v uzavřených i otevřených prostorech. Důvody vysvětluje Slavomír Lener, manažer rozvoje ledního hokeje, ve speciálním rozhovoru na toto téma. Třináctý díl série zavede mladé hokejisty na workoutové hřiště, kde jim své další oblíbené cviky ukáže útočník Chicaga Blackhawks David Kämpf.

Nacházíme se v období, kdy se koronavirová omezení rozvolňují a mladí hokejisté opět začínají trénovat společně. Konečně se hráči dostanou k týmovém tréninku, který se nedá ničím nahradit. Ať už se jedná o souhru, komunikaci, orientaci v prostoru, týmovou soutěživost, rivalitu, bezprostřední porovnávání se s kamarády, ale i jednodušší prostředí pro sebemotivaci a výdrž v opakování. A určitě už nelze ničím nahradit týmovou hru a herní cvičení, které rozvíjí tvořivost, herní myšlení a cit pro prostor. A v neposlední řadě týmové soutěžení doprovázené radostí, emocemi, obětováním se pro druhé, přijímáním rolí v mužstvu, nepřeceňováním vítězství, ale i vyrovnáním se s neúspěchem či porážkou.

Nicméně individuální příprava, a to, co mohou hráči udělat pro sebe doma navíc, je neméně důležité. Pokud se chtějí zlepšovat, rozvíjet své tělo komplexně a dostat se na úroveň hráčů minulých generací a nebo mít jen radost z pohybu a z toho, že jsou všestranně pohybově zdatní a šikovní, musí se věnovat dalším aktivitám doma a ve svém okolí. Klademe velký důraz na to, abychom dětem nabídli inspiraci a spontánní aktivity a aby si je rodiny vybírali samy. Nadále budeme nabízet různorodé aktivity a do seriálu zapojovat hráče NHL.

Přestože nyní bude méně času na sportování doma, tak věříme, že děti a celé rodiny v domácích aktivitách udržíme celoročně. Ať je zima, nebo léto, ať je všední den, nebo víkend. Po první dvanáctidílné sérii připravujeme nová videa s hráči NHL a další aktivity, i když se děti budou hýbat ve škole, mít různé kroužky, trénovat v klubu a budou mít méně času.

Pojedeme ve stejném rytmu dál. Určitě bude všechny zajímat, co hráči NHL dělají doma, před tréninkem, jak pracují navíc kromě pravidelných klubových tréninků, jak se stravují před a po tréninku nebo před a po zápase. Jde nám o to, aby se mladí hokejisté nadále inspirovali těmi, co něco dokázali a snažili se jim vyrovnat, i když většinou v modifikované podobě.

Ve 13. díle předcvičuje David Kampf, hráč Chicago Blackhawks. Cviky situoval opět na workoutové hřiště, tentokrát specificky na bradla. Ta nám zaručují kromě jiného i zvětšený rozsah pohybu, kdy se hráč dostává do krajních pozic. Jedná se opět o posilování vlastní váhou zaměřené na horní polovinu těla, především pletence ramenního, břišních i zádových svalů. Současně s tím jsou cviky náročné na stabilitu, obratnost, adaptaci na nezvyklou pozici (hlavou vzhůru), stabilizaci rovnováhy, výdrž a v neposlední řadě i na překonání strachu.

Na závěr opět vyhlašujeme "challenge", která je poměrně obtížné. Jedná se o stoj na rukách na bradlech. Nemějte strach z neúspěšných pokusů. Ty určitě přijdou. Začněte nácvikem stojky na rukách nejdříve na zemi, nejlépe na měkké podložce, na žíněnce nebo na trávě. Cvičte nejdříve s dopomocí, později s oporou o zeď nebo žebřinu. Až poté můžete zkusit přejít na nízká bradla, a to opět nejdříve s dopomocí, kterou časem odstraníte a bude fungovat jen jako záchrana a korekce těsně vedle cvičícího. Myslete na správné, rovné a pevné držení těla, neprohýbejte se v zádech a pravidelně dýchejte.

Postupně budete mírnit strach z polohy hlavou dolů, strach z pádů i občasné bolesti. Trénujte často a pravidelně, postupně si budete zvykat a zlepšovat se. Pokud jste unaveni, stojky vynechte.

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.