28.11.2023 | David Zlomek

Lvice za hranicemi: blíží se start zámořské ligy! Snaží se nám vyhovět se vším, těší Tejralovou

Na oficiální rozpis PWHL, elitní zámořské ženské ligy, se stále čeká, nicméně přípravy klubů jsou v plném proudu. Velké zastoupení má český hokej v Ottawě, kde působí hned dvě hráčky národního týmu. Hlavní trenérkou týmu je zároveň Carla MacLeodová, která ve stejné pozici působí i u české hokejové reprezentace žen.

PWHL (Profesionální ženská hokejová liga) má ambice být nejkvalitnější hokejová soutěž podobná slavné NHL. Prvním krokem byl slavnostní draft, jenž proběhl 18. září.

Vybráno bylo pět českých hráček. Za Minnesotu bude hrát Denisa Křížová, za Montreal Tereza Vanišová a Dominika Lásková. Dvojí hráčské zastoupení bude mít český hokej i v Ottawě, která si vybrala Anetu Tejralovou a Kateřinu Mrázovou. Tým z hlavního města bude trénovat koučka národního výběru Carla MacLeodová a videotrenérka Cassea Scholsová.

pořadí kdo? kam?
19. Dominika Lásková (O) Montreal
41. Aneta Tejralová (O) Ottawa
42. Tereza Vanišová (Ú) Montreal
44. Kateřina Mrázová (Ú) Ottawa
48. Denisa Křížová (Ú) Minnesota

„Cassea je jednou z nejlepších hokejových trenérek,“ chválí svou kolegyni MacLeodová. „Její smysl pro detail a schopnost vidět talent hráček, v tom je jedinečná. Díky ní je každý realizační tým, ve kterém je, lepší, a jsem nadšená, že spolu pracujeme na denní bázi.“

Denně bude pracovat také s dvojicí reprezentantek. „Oběma hráčkám se na kempu zatím daří velmi dobře. Jsou to elitní hráčky, pozitivně ovlivňují celý tým. Vypadají, že se už usadily, a hrají sebevědomě, což je to, v co jsme doufali,“ pochvalovala si dosavadní spolupráci.

Obě české hráčky se po přesunu do Kanady pilně připravují na tréninkovém kempu. „Už za sebou máme dva týdny, které byly náročné. První týden byl plný testů na suchu a po třech dnech jsme začaly i na ledě. Po dvou týdnech se cítím lépe, přeci jen byl začátek těžký. Ale hodnotím to jen kladně,“ dodává Tejralová, někdejší hráčka MoDo či Bostonu.

Jestli je pak jedna věc, kterou si nemůže vynachválit, je to servis, kterého se jí v Ottawě dostává.

„Snaží se nám vyhovět ve všem, abychom to měly podobně jako muži. Každý den máme jídlo na zimáku, což je super. Denně jsme na ledě, máme video i posilovnu. Stará se o nás hodně lidí, takže na cokoliv si vzpomenu, snaží se splnit. Někdy mám pocit, že je tu víc lidí v realizačním týmu než hráček,“ usmívá se.

Je však jasné, že všechny hráčky se nemohou dočkat, až se bude konečně hrát. Jasné je, že sezona, ve které si každý klub zahraje 24 zápasů, začne pro Ottawu 2. ledna zápasem proti Montrealu v TD Place Areně pro více než 10 000 diváků. Potvrzeno bylo už ale například také to, že některé týmy odehrají některé zápasy v arénách NHL.

Na přesný rozpis soutěže se sice stále čeká, známé jsou však datumy prvního kola. V něm se shodou okolností potkají čtyři z pěti hráček rovnou proti sobě. Do Ottawy totiř přijede Montreal.

kdy? zápas kde?
1. ledna, 18:30 Toronto - New York Mattamy Athletic Centre
3. ledna, 01:00 Ottawa - Montreal TD Place Arena
4. ledna, 01:00 Boston - Minnesota Tsongas Center, UMass

„Liga je nová, náš klub je nový a může chvíli trvat, než se usadíme,“ ví dobře trenérka. „Budeme pracovat každý den, abychom se ujistili, že se budeme v průběhu sezony zlepšovat.“

Přípravu na velkou premiéru si tak některé hráčky mohou zpestřit turnaji s národním týmy. Ten český čeká v prosinci další zastávka Euro Hockey Tour, tentokrát ve švédském Falunu.

Aneta Tejralová v nominaci nechybí, což jí dělá velkou radost. „Na repre se vždy těším. Ještě, když se můžeme potkat s holkami, se kterými jsme se neviděly delší dobu. Dost holek studuje na univerzitě v USA, takže nemají takový prostor jezdit na každý sraz. Máme za sebou dva vítězné turnaje a věřím, že i teď ve Švédsku předvedeme co nejlepší výkony,“ přeje si sedmadvacetiletá obránkyně.

foto: archiv Anety Tejralové

Související články