13.11.2021 |

České hokejistky si splnily sen, poprvé v historii si zahrají na olympiádě!

Nejdůležitější zápas olympijské kvalifikace v Chomutově zvládly české reprezentantky s velkým přehledem. Utkání proti Maďarkám kontrolovaly od samého počátku a po výhře 5:1 se mohou radovat ze svého historicky prvního postupu na zimní olympijské hry. Norsko v zápase o třetí místo ve skupině podle předpokladů nezaváhalo a porazilo Polsko jasně 7:1.

Ideálním způsobem vstoupily české hokejistky do klíčového duelu olympijské kvalifikace proti Maďarsku. Už ve druhé minutě totiž Aneta Tejralová našla u druhé tyče volnou Kláru Hymlárovou a ta se před prázdnou brankou nemýlila. O druhý zásah se po dobré práci kolem brankoviště postarala Lenka Serdar, která ve skrumáži našla kotouč a dorazila jej do sítě. O chvíli později pak bylo ještě veseleji. Vendula Přibylová totiž v oslabení vystihla přihrávku, vydala se do samostatného úniku, který zakončila povedenou forhendovou kličkou. Lepší první třetinu si tak Česky snad nemohly ani přát.

Prostřední dvacetiminutovka probíhala v podobném stylu. Favoritky zápasu hrály dobře do defenzivy, a i nadále si dokázaly tvořit brankové příležitosti. Jedna z nich dokonce přinesla čtvrtý gól. Puk se po ose Natálie Mlýnková – Noemi Neubauerová dostal na pravý kruh k Samanthě Kolowratové, jež jej napálila do sítě. I po druhé část tak mohla v české kabině panovat spokojenost. České hokejistky bez problémů kontrolovaly hru až do samotného konce utkání. Pátý gól vstřelila v přesilové hře Denisa Křížová, která v mezikruží přizvedla obránkyni hokejku a zakončila mezi betony. Jediný maďarský zásah obstarala individuální akcí a zasunutím kotouče k tyči Alexandra Huszáková. To však nic nezměnilo na tom, že do Pekingu se po zásluze podívají Češky.

Proti norské reprezentaci se Polky držely necelých šest minut. Pak totiž na modré čáře napřáhla Thea Jorgensenová, jejíž přízemní pokus projel pod betonem brankářky až do sítě. O 53 sekund později to pak bylo už 2:0. Po skvělé asistenci Dalenové se z první z pravého kruhu trefila Mathea Fischerová. Stejná hokejistka pak navýšila náskok svého týmu na začátku druhé třetiny a ukázala tak, že je v dobré střelecké formě. Dva góly totiž dala i Maďarkám.

Po zásahu Madelene Haugové Hansenové to pak bylo už o čtyři branky, svého druhého gólu na turnaji se ale dočkaly i Polky. Během přesilové hry totiž uklidila kotouč z pravého kruhu do bližší šibenice Ewelina Czarnecká. Třetí dvacetiminutovka už ale opět patřila Norsku, které přidalo další tři přesné trefy. Nakonec tedy zvítězilo 7:1 a díky tomu obsadilo třetí místo. Polky skončily bez bodu poslední.


Česko – Maďarsko 5:1 (3:0, 1:0, 1:1)

Branky a nahrávky: 2. Hymlarová (Tejralová), 13. Serdar (Čajanová, Lásková), 14. Přibylová, 28. Kolowratová (Neubauerová, Mlýnková), 56. Křížová (Hymlarová, Tejralová) – 58. Huszáková (Gasparicsová, Jókaiová-Szilágyiová).

Česko: Peslarová – Lásková, Čajanová, Tejralová, Horálková, Pejšová, Kolowrathová, Trnková – Mrázová, Mlýnková, Neubauerová – Mills, Křížová, Hymlárová – Lédlová, Pátková, Přibylová – Serdar, Bukolská, Radová – Erbanová.

Maďarsko: A. Némethová – Bakerová, Kneeová, Kiss-Simonová, Mayerová, B. Némethová, Odnogaová, Tóthová – Szamosfalviová, Dabasiová, Huszáková – Williamsová, Gasparicsová, Jókai-Szilágyiová – Horváthová, Seregélyová, Kreiszová – Stroblová, Rónaiová, Metzlerová – Gondosová.

Norsko – Polsko 7:1 (2:0, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky:6. Jorgensenová (Nybergová), 7. Fischerová (Dalenová, Bialiková), 22. Fischerová (Bialiková), 32. Haugová Hansenová (Fischerová, Tedenesová), 41. Bialiková (Hansenová), 53. Furulundová (Fischerová), 59. Dalenová (Tedenesová) – 33. Czarnecká (Pozniewská, Sforová).

Norsko: Holterudová Olssonová – Johansenová, Morsetová, Jorgensenová, Bergesenová, Tendenesová, Tillmanová, Haukaliová, Bjellandová – Bialiková, Haugová Hansenová, Dalenová – Furulundová, Bisethová Engmannová, Fischerová – Bergeová, Kruseová, Brunvoldová – Pedersenová, Nybergová, Sirumová.

Polsko:Sassová (23. Kosinská) – Sforová, Chrapeková, Gogocová, Zielinská, Kaminská, Korkuzová, Wcislová – Pozniewská, Laskawská, Czarnecká – Wieczoreková, Tomczoková, Sikorská – Strzelecká, Talandaová, Dziwoková – Lapiesová, Orawská.


Tabulka s konečným pořadím

Pořadí Tým Z V VP PP P Skóre Body
1.
Česko 3 3 0 0 0 24:2 9
2. Maďarsko 3 2 0 0 1 17:9 6
3. Norsko 3 1 0 0 2 11:9 3
4. Polsko 3 0 0 0 3 2:34 0
Galerie