04.06.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL - Základní gymnastika hokejisty

V 14. díle seriálu, který inspiruje mladé hokejisty k pohybu mimo tréninkovou jednotku, ukazuje útočník Chicaga Blackhawks David Kampf, které gymnastické prvky patří do rejstříku základních pohybových dovedností. Zvládnutím předvedených cviků prokáže mladý hokejista, že je rychlý, obratný, mrštný, hbitý, dobře se orientuje v prostoru a prokazuje i určitou míru odvahy.

Gymnastické cviky posilují svalové partie, které nejsou v hokeji zatíženy, často jsou v tréninku opomíjeny anebo úplně zanedbávány. Cílem je zvýšit funkční zdatnost svalů se zaměřením na správné statické i dynamické držení těla, zlepšit svalovou koordinaci, tonickou nerovnováhu, stabilitu a posílit vnitřní orgány. Zároveň je gymnastika pro hokejisty v té nejjednodušší formě a přiměřené náročnosti nejvhodnější formou prevence svalových disbalancí. U pohybových aktivit tohoto typu je vhodné využít i hudbu, která evokuje pozitivní emoce nebo dokonce pomáhá zvyšovat účinek cvičení. Je důležité si vybrat cviky tzv. „na tělo“, to znamená, aby si děti spolu s rodiči (popřípadě po konzultaci s trenérem) vytvářeli a pak realizovali individuální cvičební programy. K náročnějšímu cviku přistupujeme až poté, co dobře zvládneme cvik jednodušší. Jako např. kotoul letmo zkoušíme teprve tehdy, když dobře provádíme klasický kotoul vpřed apod.

Každý gymnastický cvik, pokud ho již hráč dávno nezvládl, je důležitým prostředkem k objevování a poznávání pohybových možností svého těla. Současně může napomoci v urychlení učení se následným, obtížnějším cvikům a koneckonců i hokejovým dovednostem.

V kategoriích žáků je samozřejmostí, že u každého cviku lze jako motivaci doporučit i formu soutěžení. Tentokrát David Kampf vybral dvě challenge, které nejsou náročné a jejich dobré provedení by mělo být obrazem ovládání vlastního těla.

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.