30.04.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL - Střelba

Sportovní oddělení Českého hokeje a profesionální regionální trenéři připravili další díl seriálu #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL. V pořadí už deváté pokračování se zaměřuje na střelbu a ve videu uvidíte několik oblíbených cvičení zástupců NHL Filipa Hronka s Filipem Zadinou z Detroit Red Wings.

K dílu věnovanému střelbě připojil obsáhlý komentář manažer rozvoje ledního hokeje Slavomír Lener:

"Jednou z nejdůležitějších hokejových dovedností spolu s bruslením je zakončení, střelba. Pravidelný nácvik střelby je důležitý nejenom v zimním období ledě, ale i mimo led, a stává se nejzábavnější hokejovou dovedností, které se můžeme v letním období věnovat.

Pro kvalitní a efektivní střelbu u mladých hráčů je mj. nutný dlouhodobý nácvik, pravidelnost, vytrvalost v počtu opakování a především správná technika. Mimo to je důležitá i správná volba délky, tvrdosti a zahnutí hole.

To, co platí pro hráče nejmladších věkových kategorií, již nemusí být tak směrodatné u hráčů vyspělých a dobře silově vybavených.

To platí právě v případě dvou našich reprezentantů, hráčů NHL Filipa Hronka a Filipa Zadiny. Oba patří k nejlepším ofenzivním obráncům a útočníkům nové generace. Díky tomu, že základy techniky si v mládí dobře osvojili, mohli a museli se v průběhu své kariéry mezi profesionály přizpůsobit a to především z důvodu rychlostně-silové náročnosti současné hry. Oba hráči mají silné ruce a zápěstí. Dalším důvodem úspěšnosti jejich střelby je na úrovni reprezentace a NHL pohotovost, správný výběr místa, přesnost a překvapivost. V současném hokeji není téměř na nic čas ani místo. Často dostanete nepřesnou, příliš prudkou, skákavou nebo tečovanou přihrávku a musíte si ustoupit, co nejlépe se postavit ke střelbě a tzv. si vyhovět. A taková šance se naskytne třeba jen jednou za zápas, a zde na správné technické provedení často není prostor.

Z tohoto důvodu si na předvedených videích, i když jsou předváděné na suchu, můžete všimnout, že oba naši profesionálové již mají zažité své střelecké stereotypy proto, aby byli úspěšní. Můžete pozorovat například to, že někdy vystřelí z “nesprávné nohy“ a nebo ne zcela úplně přenesou váhu na přední nohu. Všimněte si však, že před střelou zbytečně nedriblují kotoučem, ale jsou rychlí a pohotoví, že mají periferní vidění a málokdy minou cíl, že kontakt puku s holí je mimořádně „čistý“ a krátký, že největší zrychlení celého pohybu hokejky je v místě těsně před dotykem s pukem a těsně za následujícím protažením pohybu směrem k brance. Kluci také sledují, kam posílají kotouč. Důležité je si všimnout správně pokrčených kolen (hráči se nezaklání a tzv. „jdou za střelou“), práce spodní ruky, rukou od těla, vyspělé koordinace (je to vidět především u Filipa Hronka při střelbě ze step-boxu) a zvednuté hlavy při převzetí přihrávky a před střelbou.

Chceme, aby tato videa posloužila mladým hokejistům každého věku především jako inspirace. Hráči-střelci jsou proslulí především tím, že střílení milují, jsou schopni z vlastní vůle, cílevědomosti, vášně a soutěživosti opakovat stovky a tisíce střel stále dokola.

Jako téměř „hotoví“ hráči na jedné straně věří rutině a svým osvědčeným vzorcům, protože to je právě dovedlo k dosavadnímu úspěchu. Současně jsou vstřícní jakékoliv výzvě a variabilitě. Chtějí být ještě lepší, pro soupeře nebezpečnější a svůj tým nepostradatelní.

Věnují své největší přednosti nejvíce prostoru, času a úsilí. Hledají nové cesty, způsoby, tréninkové metody, motivace, změny, zábavy a proto třeba i střídají povrchy (led, kluzká deska, asfalt, dlažba, hlína), mění pozice a postoje (zprava/zleva, forhend/bekhend, nakloněné roviny, bosu míče, step-boxy, skateboardy), upravují délku švihu (příklep, přiklepnutý švih, střelba tahem, krátkým švihem, po stahovačce, ruce dále od těla), váhy puků (černý, modrý), používají i různé míčky (tenis, florbal). Pro zpestření a zdůraznění soutěživosti a zábavy do branky zavěšují různé terče anebo trefují narychlo vyhlášené prostory/díry v brance.

A co je nejdůležitější a vlastně nejcennější. Hráče, které vybíráme a oslovujeme, jakou jsou v tomto případě oba Filipové, jsou vždy připraveni k jakékoliv výzvě, soutěži a legraci. Mají v sobě zápal, hráčství a vyzařuje to z nich. S takovými hráči je určitě radost hrát, trénovat a nebo i soutěžit na dálku. A to si nimi v rámci „challenge“, které oba hráči NHL pro vás připravili. Můžete si je vyzkoušet a porovnat se s nimi.

Nezapomínejte, že úspěšný střelec musí být rovněž odolný a silný, a tak upřednostňujte pestrý a zdravý jídelníček, často pijte a po každé střelbě si řádně protáhněte tělo. Když do svých aktivit, včetně jídelníčku, zapojíte co nejvíce členů rodiny, bude to mnohem snazší a zábavnější.

(Pozn.: Přesnou metodiku nácviku střelby, techniku a zásobník tréninkových cvičení má k dispozici 2100 licencovaných mládežnických trenérů v aplikaci COACHMANAGER, dále v kurzu EDUNIO s Tomášem Plekancem a nebo v tištěné podobě v metodickém materiálu AZ Hokej).

Jaké použít cviky na kompenzaci a protažení těla, to vám příští týden ukáže další hráč reprezentace a NHL Filip Chytil z New York Rangers. Spolu s několika hokejovými žáky ukáže cvičení s tyčemi a bude mít pro vás připraveny i zajímavé a obtížné „challenge“."

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma. Mladí hokejisté a hokejistky z celé republiky se i tento týden inspirovali sériemi, které pravidelně Český hokej zveřejňuje na svých kanálech. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších videí.