24.09.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL - Silová, rychlostní a obratnostní cvičení

Do 22. dílu série #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL se zapojil podruhé v řadě obránce Washingtonu Capitals Radko Gudas, díky němuž se mladí hokejisté tentokrát mohou inspirovat v rámci silové, rychlostní a obratnostní přípravy.

Po úvodní specifické rozcvičce využívá Radko Gudas v tréninku na rozvoj rychlosti, koordinace i frekvence kroků tréninkový žebřík. Snaží se často měnit rytmus, směry pohybu, zařazovat různé krokové variace. Většinou startuje na povel trenéra a důležité je, že každé cvičení zakončí vystartováním a krátkým spurtem.

To se blíží činnostem, které se objevují neustále i na ledě. Další progresí u tohoto typu tréninku by mohlo být, pokud bychom již měli veškeré cviky dobře naučené a zautomatizované, přijít s jinými, náročnějšími variantami. Například při frekvenčním probíhání okének se většina hráčů dívá pod sebe a přenos do hokeje je tak minimální. Je tedy lepší se celou dobu dívat před sebe nebo alespoň sledovat dění před sebou periferně. A navíc potom je možné přidat i chytání a házení míče nebo míčku. Vše je možné ještě ztížit tím, že od kamaráda nebo trenéra dostáváte nepřesné přihrávky. Například i u skákání klasického „panáka“ s házením sklíčka do požadovaného pole se dají vymyslet i ztěžující varianty s chytáním míčků během skoků. Pak se mladý hokejista přiblíží herním situacím na ledě.

„Pokud komplex těchto nových prvků zvládnete, máte šanci, že si přenesete dovednosti ze žebříku i na led. Vždyť chceme hrát s hlavou nahoře, rychle a obratně bruslit a k tomu ještě zpracovat i nepřesnou přihrávku, a ještě potom dobře přihrát. Záleží na každém, jak variabilní a obtížné cviky si vymyslí,“ říká Slavomír Lener, manažer rozvoje ledního hokeje.

V další, náročnější fázi tréninku Radko zařadil „rope launcher“, což je silné gumové lano. Čím dál běží, tím je větší rezistence a hráč překonává větší odpor. Tento velice náročný cvik však je vhodný pouze pro velice zdatné a vyspělé hokejisty. „Podívejte se však a inspirujte se Radkovým zaujetím, maximální soustředěností, i tím, jak provádí vše na doraz. Pro děti existuje spousta podobných, ne však tak náročných cviků, například přetahování se ve dvojicích s lehkými gumovými expandery. Ve videoukázce pak můžete vidět další možnost, a tou jsou souboje o míč s krátkými starty a sprinty,“ pokračuje Lener.

Do poslední části jeden a půlhodinového tréninku naordinoval Michal Hamršmíd Radkovi další dynamické cviky na rozvoj síly a výbušnosti dolních končetin. Výskoky a výstupy se švihem na bednu. Alternativou pro děti mohou být přeskoky laviček jednonož, snožmo nebo násobené přeskoky různých nízkých překážek všemi směry, a to v pohybu vpřed, vzad stranou apod. K tomu mohou, stejně tak jako u žebříku, chytat a házet míč.

Na závěr připravil Radko pro mladé hokejisty challenge - „padavý start“. Test rychlosti a obratnosti. Zde je důležitá přesnost. Vystartovat ze stoje, nechat chvíli a toporně padat vpřed svoje tělo až do okamžiku, kdy by člověk přepadl. Poté musí hráč vyrazit startem vpřed a 3-4 frekvenčními a dynamickými kroky svýma nohama „dohnat“ těžiště těla. Poté ještě musí hráč chytit tenisový míč ve vzduchu. To vyžaduje i soustředěnost a šikovnost. Tento cvik se hodně blíží vystartování hráče na ledě v souboji o volný kotouč.

Challenge zní: Dokážeš 5x po sobě přesně opakovat „padavý start“ a ještě vždy chytit tenisový míček jako Radko Gudas?

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.