29.10.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL - Na farmě s Liborem Hájkem II.

Další pokračování série #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL se věnuje cvikům na posílení středu těla (HSSP - Hluboký stabilizační systém páteře). Mladí hokejisté a hokejistky k tréninku v domácích podmínkách opět namotivuje obránce New York Rangers Libor Hájek.

V první části s Liborem Hájkem bylo zmíněno, že cvičení na střed těla (HSSP) je důležitou součástí tréninku všech věkových kategorií. Při cvičení na HSSP je možné využívat různých forem a obtížností. S počátku provádíme jednodušší cviky, nejlépe bez pomůcek. Po zvládnutí základních cviků (statická výdrž), můžeme zvyšovat náročnost změnou polohy, pohybováním končetin, nebo začít používat nestabilní pomůcky.

Nejnáročnějšími a současně nejoblíbenějšími cviky Libora Hájka na HSSP, jsou cviky na TRX. Výhodou většiny cvičení je prostorová nenáročnost. Pro nejlepší efektivitu cviků, je důležité dodržovat pár pravidel.

Oldřich Kališ, regionální trenér předkládá základní doporučení a pravidla pro cvičení HSSP:

  • Cvičení provádět technicky správně.
  • Důležitá je kvalita provedení, NE kvantita.
  • Při cvičení nespěchat, pohyby dělat pomalu a plynule.
  • Dýchání provádět do břicha.
  • Držet rovná a pevná záda, hlava v prodloužení páteře.
  • Nestabilní pomůcky (BOSU, Gymball, Overball, TRX), používat po zvládnutí základních cviků bez pomůcek.

“Je celá řada cvičení u kterých není třeba používat žádné pomůcky a přitom jsou velmi efektivní a účinné. Významnou výhodou je, že může současně cvičit celá rodina. Každý člen rodiny si zvolí svoji náročnost. Rodiče se tak mohou aktivně podílet na zlepšování kondice svého dítěte a současně udělat něco pro sebe. Rodiny si mohou vypěstovat návyk, hezkou rodinnou tradici. Podpora rodiny, pohyb a společně strávené chvíle. To jsou významné benefity společného cvičení,” dodává Oldřich Kališ.

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.