11.06.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL – Fotbalové dovednosti

Do 15. dílu série #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL zapojilo oddělení rozvoje ledního hokeje dva mladé útočníky ročníku 1999. Martin Nečas z Caroliny Huricanes a Martin Kaut z Colorada Avalanche ukázali, jak doplnit tréninkové jednotky v hokejovém klubu o aktivity spojené s fotbalem.

Hokej - fotbal. Fotbal - hokej. Nejpopulárnější sportovní hry v ČR. Tak to u nás vždy bylo v dobách starších i mladších zlatých generací. Hráčům, kteří tzv. „uměli, na co sáhli“, bylo spousty, především těch, kteří to dovedli v zimě s pukem a v létě zase s míčem. Herní typy. I dnes mezi našimi nejlepšími hokejisty, hráči NHL, najdeme dost „obojživelníků“, kteří kromě hokeje umí i slušně kopnout do balónu. A mezi ně patří i Martin Nečas z Caroliny Huricanes a Martin Kaut z Colorada Avalanche. Od malička se věnovali, i za podpory rodičů a jejich trenérů, kteří je k tomu vedli, různým sportovním hrám. A to jim vydrželo dodnes, i když už jsou profesionály v zámoří a českými reprezentanty.

Kdo umí dobře ovládat puk i fotbalový míč, je dobrým týmovým hráčem, má šanci mít adekvátní pozici v obou týmových sportech. Při troše rozumného přístupu trenérů a konzultaci s rodiči se dají obě populární hry i v dnešní době sladit dohromady, minimálně do kategorie žáků. Především v menších městech. Někdy se trochu ustoupí fotbalu, jindy zase hokeji. Pro další vývoj hráče-hokejisty to pak má mnoho pozitiv. Především se rozvíjí komplexní pohybové dovednosti, smysl pro kombinaci, herní myšlení, nehledě na komplexní fyzickou zdatnost, zdravotní a kompenzační aspekty. Díky změně prostředí a dalším kamarádům k tomu všemu lze přičíst i blahodárný vliv na psychiku. Dovednosti, které oba Martinové předvádí, jsou vhodné pro individuální aktivity jak doma, tak i v kolektivu a ve skupinovém tréninku v klubu.

Po určité době, kdy už míč hráče lépe „poslouchá“, se jednotlivá cvičení provádí soutěživou a herní formou. To je mnohem zábavnější a proces učení se značně urychlí. Pro dnešek jsme vybrali dvě challenge. Jedno reflektuje individuální dovednost s fotbalovým míčem – žonglování, nožičky. Druhé stejnou dovednost, ale ztíženou tím, že se soutěží ve dvojici a počítá se počet přihrávek vzduchem mezi sebou. Tato challenge je mnohem obtížnější.

V příštím díle představí Martin Nečas a Martin Kaut své dovednosti v dalších sportech, kde šikovnost s míčem je zásadní. Budou to sporty s raketou v několika variacích (tenis, badminton, ping-pong), kde se mění velikost a povrch hřiště a hraje se s různými míči.

Autor textu: Slavomír Lener, manažer rozvoje ledního hokeje ČSLH

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.