02.10.2020 |

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL - Dynamická rychlost, síla a box

Potřetí v řadě bude mladé hokejisty v tréninku inspirovat obránce Washingtonu Capitals Radko Gudas. 23. díl seriálu #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL je zaměřen na to, jak může být v přípravě hokejistů prospěšný box.

V první části videa Radko připravuje své svaly na hlavní část tréninku - box. Využívá k tomu lehké medicinbaly, se kterými míče odhazuje proti zdi a rozvíjí především dynamickou sílu. Přitom je v obtížném postavení vkleče a k odhodu používá rotaci trupu a paže. Pro náročnost cvičení doporučujeme, aby děti namísto medicinbalu odhazovali lehčí vahou, například basketbalovým míčem nebo jiným míčem, který se používá v různých sportovních hrách. Průpravných cviků s medicinbalem, kdy odhody postupně ztěžujeme a kombinujeme například s přihrávkou, existuje velké množství. Záleží jen na vlastní představivosti, invenci a ochotě zkoušet nové věci.

Při dalším cvičení zaměřeném na rozvoj dynamické síly a rychlosti kombinuje Radko Gudas několik koordinačně náročných pohybů za sebou. Začíná baseballovým nákrokem s ostrým kolenem vzhůru, pohyb pokračuje vytrčením ruky a dokončuje rotací trupu „za medicinbalem proti zdi“, což připomíná vrh koulí. Důležité je, a to nejen u tohoto cviku, střídat pravidelně pravou i levou stranu.

Cvik, který se běžně používá pro trénink v bojových sportech, jako je například box, MMA nebo karate, je bouchání velkého medicinbalového míče o zem. Tento velice vydatný a energeticky náročný pohybový manévr aktivuje vnitřní stabilizační svaly. Je skvělou přípravou pro širokou škálu pohybů a úderů proti boxovacímu pytli.

„Box rozvíjí mou fyzickou kondičku v komplexu, rychlostní vytrvalost, dynamickou sílu i pružnost“, říká Radko. „Výborná příprava pro hokej, pro střelbu i osobní souboje speciálně,“ dodává obránce Capitals.

U boxovacího pytle důkladně procvičíte v jeden okamžik všechny svaly těla, důkladně se zapotíte. Boxování působí pozitivně i na psychiku, je vynikajícím prostředkem na vybití negativních emocí a pomůže vám „vyčistit si hlavu“.

Radko pro děti připravil následující test rychlostní vytrvalosti, síly a rychlosti u boxovacího pytle. Challenge zní: Dokážeš boxovat 3 x 30 vteřin (s jednominutovým odpočinkem) stejně intenzivně jako Radko Gudas? Test trvá od startu do konce dohromady 3,5 minuty.

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.