03.09.2020 | Slavomír Lener

#HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL – Baseballové dovednosti

I tentokrát se do seriálu, který by měl inspirovat mladé hokejisty k aktivitám mimo zimní stadion, zapojili dlouholetí kamarádi a hráči NHL Martin Nečas z Caroliny Hurricanes a Martin Kaut z Colorada Avalanche. Další díl #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL se zaměřuje na baseballové dovednosti.

Baseball nebo evropská verze softball je další týmový sport, který představujeme a se dá provozovat společně s hokejem velmi snadno. Odpaly mají mnoho společného s hokejovou střelbou. Koordinace ruka – oko – míč a k tomu potřebný odhad přijímaného míčku (puku), dokonalý kontakt s míčkem a nutný švih se zrychlením a tzv. „follow through“, což znamená úder řádně „projít“. Baseball je ale i komplexní hra s požadavky na běhání, házení a chytání míčku, což může velmi přispět k všestranné pohybové gramotnosti hokejisty.

Martin Nečas a Martin Kaut předvádí, čím se mimo led baví a jak zvládnou základní prvky baseballové hry. Ukazují chytání, házení i odpalování. K tomu jsme vybrali i některé činnosti, jejichž zvládnutí by mělo být samozřejmostí každého pořádného kluka – hokejisty.

Například házení placatým kamenem do vody a zkoušení populární „žabky“. Zvládnout to, aby placák skočil několikrát po vodě, ale vyžaduje cvik, šikovnost, trpělivost, ale i správný výběr kamene. Ten by měl být ideálně trojúhelníkového tvaru o velikosti asi malé dlaně. Placák je třeba držet mezi ukazováčkem a palcem, házející by měl snížit těžiště a hodit kámen tzv. spodem s řádnou rotaci. Pro zajímavost: oficiální světový rekord registrovaný v Guinessově knize rekordů uvádí 88 „skoků“.

Mnoho dalších aktivit, které jsou průpravou k chytání a házení v baseballu, můžeme vymyslet u obyčejné zdi. Přiložená videoukázka nám ukáže několik činností ve dvojicích, i jak soutěžit, například v trefování terče.

Na závěr jsme vybrali 2 challenge, první je lehčí a pro splnění je třeba, aby placák skočil po vodě alespoň 4x. Druhá, těžší challenge už vyžaduje dobrou spolupráci dvou hráčů, cit pro přihrávku a zkušenost s odpaly. Dokážeš odpálit míč tak, jako Martin Nečas?

Všechna videa připravuje oddělení rozvoje ledního hokeje ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry Českého hokeje. Další díly naleznete v sekci #HokejDoma: Trénuj jako hráči NHL.

Ukažte, jak trénujete doma i vy! Nahrajte video na sociální sítě a v popisku použijte hashtag #HokejDoma.