13.05.2020 |

#HokejDoma: Cvičení pro brankáře - KOORDINAČNÍ ŽEBŘÍK, ODRAZOVÁ CVIČENÍ

Série #HokejDoma: Cvičení pro brankáře pokračuje desátým dílem, který se zaměřuje na odrazová cvičení, při kterých mladí brankáři všech věkových kategorií využijí koordinační žebřík. Videa připravuje brankářská komise ve spolupráci s profesionálními regionálními trenéry brankářů Českého hokeje.

V desátém díle se dostáváme do závěrečných cvičení pro brankáře všech kategorií v obratnostních prvcích a odrazových cvičení. Agilita bývá často označována jako: obratnost, schopnost vyražení, zastavení, změny směru. A také jako schopnost brankáře v tréninku intenzivně a efektivně měnit směr pohybu těla v jeho návaznosti na následující pohybovou a herní/tréninkovou činnost.

Agilita vyžaduje od brankáře během pohybu regulování pohybu v těžišti jeho těla. Optimální síla trupu a zapojení středu těla umožňuje brankářům převést energii z chodidla nohou do horní části těla a přenos energie z horní části zpět dolů. Brankáři mají po celou dobu pod kontrolou pohyb svého těla. Velice důležitou složkou při a do tréninku agility, kdy pracujeme na zlepšení této dovednosti, je flexibilita-pružnost. Flexibilita umožní našim brankářům při tréninku agility přesouvat a reagovat pohybem těla efektivním způsobem. Častou chybou bývá zamění si agility s tréninkem rychlosti, v tréninku také může docházet v návaznosti na maximální koncentraci na daný cvik v přílišné křečovitosti a ztuhlosti pohybu. V neposlední řadě pracujeme podobným způsobem jako v předešlých dílech na nastavení obtížností cvičení od těch nejjednodušších po náročnosti obtížnější.

  • Koordinačním žebříkem nerozvíjíme rychlost, ale koordinaci
  • Začínáme jednoduchým cvičením a volíme techniku před rychlostí. Brankáři by měli pomalu zvládnout projít žebřík. Postupně mohou zrychlovat, pouze pokud zvládají techniku
  • Některá cvičení můžeme volit zároveň jako průpravná na led. Při běhu pozadu se brankář natáčí, učí se rotaci a následně přesun
  • Pro správné držení paží může brankář držet míč před sebou
  • Náročnější cvičení volíme až po zvládnutí správné techniky
  • Při otočce vede hlava pohyb
  • Pro zdatnější brankáře můžeme volit žonglování a chytání tenisáků/míčů
  • Pokud nemáme koordinační žebřík, můžeme si ho nakreslit křídou na zem, využít izolepu, lepící pásku, tkaničky
  • Pozor, nevolíme vyvýšený materiál jako je hokejka, nebo kulatina, aby nedošlo ke zranění

Ukázky cvičení pro brankáře jsou připravované ve spolupráci profesionálních regionálních trenérů Českého hokeje, jsou zveřejňovány každý týden a distribuovány prostřednictvím regionálních trenérů brankářů klubovým trenérům, rodičům a brankářům. Další díly naleznete v sekci TRÉNINK BRANKÁŘŮ MIMO LED.

Nahrajte na sociální sítě video, jak doma trénujete vy, a připojte hashtag #HokejDoma.