12.09.2023 | Tisková zpráva

Nový mládežnický projekt ženského hokeje

Český hokej navazuje na dřívější aktivity v oblasti rozvoje mládeže v rámci ženského hokeje a od sezony 2023/24 naplno rozjíždí projekt Future Olympians, jehož cílem je zlepšení podmínek pro české hokejistky, výchova budoucích olympioniček a změna vnímání ženského hokeje v České republice.

Projekt, který se zaměřuje na dvě mládežnické kategorie: U15 a U19, vzniká za podpory Národní sportovní agentury.

„Ve Future Olympians vidíme budoucnost ženského hokeje u nás. Přestože národní tým žen v nedávné minulosti zaznamenal několik úspěchů, ať už jde o postup na olympiádu či dvě bronzové medaile na světových šampionátech, uvědomujeme si, že je potřeba i nadále pracovat a investovat do mládeže,“ říká manažerka projektu Tereza Sadilová. „Mezi hlavní cíle Future Olympians řadíme rozvoj ženského mládežnického hokeje a přípravu hráček na následující dvě zimní olympiády,“ dodává Sadilová, která působí i v roli generální manažerky u ženské hokejové reprezentace.

Projekt Future Olympians U15 – jednodenní kempy v krajích

Vedení ženského hokeje už v sezoně 2022/23 organizovalo výběrové kempy v krajích na základě inspirace projektem Výchova talentované mládeže. Na tuto pilotní aktivitu navazuje část projektu Future Olympians U15, která si klade za cíl připravit mladé hokejistky na ZOH 2030. Během sezóny 2023/24 vedení projektu uspořádá minimálně 10 výběrových kempů v různých krajích, na kterých by se mělo představit zhruba 100 hokejistek. Nominace budou tvořeny vždy na základě doporučení klubových trenérů.

„Jednotlivé akce budou zaměřeny na rozvoj dovedností a správných návyků talentových hokejistek, kterým bude zároveň představen playbook dospělé ženské reprezentace. Každá akce se bude skládat ze dvou tréninkových jednotek a závěrečného vzájemného utkání,“ pokračuje Sadilová s tím, že reprezentační úsek si talentované hráčky doplní do databáze a zváží jejich potenciální nominaci do české hokejové reprezentace žen U16.

Projekt Future Olympians U19 – spolupráce s HC Sparta Praha

Druhá část nového projektu ženského hokeje se soustředí na věkovou kategorii hráček U19. Jejím cílem je zprostředkování příležitosti pro talentované hokejistky, které se rozhodnou neodejít do zahraničí a s hokejem chtějí pokračovat na nejvyšší úrovni v České republice. Z těchto hráček bude vytvořen třiadvacetičlenný výběr, kterému se otevře příležitost pravidelných tréninků pod vedením reprezentačních trenérů. Projekt hokejistkám současně umožní zahraniční zkušenost ve smyslu přípravných kempů a přátelských utkání proti elitním zástupcům klubového ženského hokeje (např. Frolunda nebo Lillehammer).

Vedení projektu zajistilo pro realizaci tréninkové přípravy v sezoně 2023/24 zázemí na té nejvyšší úrovni. „Jsme velmi potěšeni z toho, že prvním klubovým partnerem projektu Future Olympians U19 se stal HC Sparta Praha, který vnímá důležitost podpory ženského hokeje, a díky tomu budeme moct využít prostory holešovské sportovní haly. Tímto krokem by měla započít dlouhodobá spolupráce, díky které by se mělo postupně zlepšovat vnímaní ženského hokeje u nás, a to především u významných klubů v České republice,“ dodává Sadilová s tím, že nejtalentovanější hráčky z této části projektu by měly zabojovat o nominaci na ZOH 2026.

Kromě zmíněných zahraničních přípravných kempů a přátelských zápasů budou tedy součástí projektu Future Olympians U19 každý měsíc i dva jednodenní kempy pro 23 hráček s možností využití zázemí HC Sparta Praha. „Díky Lize mistrů objíždíme se Spartou kluby po celé Evropě, kdy hlavně ve Finsku a Švédsku vidíme, jaký udělal ženský hokej pokrok za poslední roky. Jako Sparta máme velký zájem na tom, aby měl ženský hokej odpovídající podmínky i v České republice. I proto mám velkou radost ze spolupráce na nově vznikajícím projektu ženského hokeje Future Olympians,“ říká výkonný manažer HC Sparta Praha Petr Ton.

Zapojení současných reprezentantek

Do projektu jsou zapojeny i současné reprezentantky figurující v rolích mentorek. Mají tak možnost předávat cenné zkušenosti a současně se připravovat na svou potenciální budoucí trenérskou kariéru. Mezi tyto osobnosti patří například obránkyně Aneta Tejralová, útočnice Denisa Křížová nebo gólmanka Viktorie Švejdová. „Je skvělé, že můžeme mladým hokejistkám předat nějaké zkušenosti a ukázat třeba některá cvičení z reprezentace,“ řekla kapitánka národního týmu žen Aneta Tejralová, která už má za sebou dvě akce v roli trenérky mladých hokejistek. „Je skvělé, že tento projekt vznikl a že otevřel cestu pro holky, které se chtějí hokejově rozvíjet a růst v České republice,“ doplnila Křížová, která má doma stejně jako její reprezentační spoluhráčka Tejralová dvě bronzové medaile z MS.

Obě české reprezentantky se také shodují, že postavení ženského hokeje u nás se rok od roku zlepšuje, tento trend by měl podpořit mimo jiné právě i projekt Future Olympians. „Na mezinárodní úrovni má český ženský hokej velice dobré postavení. Dostává se nám velkému respektu od hokejových velmocí. V českém prostředí se stále učíme ženský hokej akceptovat a je kolem něj stále hodně stigmat. Věřím ale, že i díky projektu Future Olympians se budeme dostávat na co nejvíce zimních stadionů v České republice a bude se nám postupně dařit tato stigmata odbourávat,“ uzavírá Tereza Sadilová s tím, že spolupráce s hokejovou Spartou by měla být základním stavebním kamenem pro vybudování dívčích akademií v ČR.

Další informace k projektu najdete na webu Českého hokeje v sekci Future Olympians zde: https://www.ceskyhokej.cz/zensky-hokej/future-olympians