18.05.2023 |

Finové dali Maďarům sedmičku, Slovensko prohrálo po nájezdech

Osmý hrací den načaly svými zápasy v rolích favoritů domácí týmy. Finové nasázeli Maďarům v Tampere sedm gólů a porazili je šestigólovým rozdílem. Lotyši porazili v zaplněné Riga Areně Slovince 3:2. Ve večerních zápasech zvítězilo Německo nad Rakouskem a Kazachstán porazil překvapivě v samostatných nájezdech Slovensko.

Lotyšsko – Slovinsko 3:2

Lotyši si na šampionátu připsali už třetí výhru v řadě. Po výhře nad Českem a Norskem si ve vyrovnaném zápase poradili i se Slovinci, kteří stále čekají na svůj premiérový bod. Lotyšsko je v tabulce aktuálně čtvrté, a stále tak živí naději na čtvrtfinále. Vítěznou trefu v zaplněné Riga Areně zapsal v čase 37:39 útočník Vítkovic Robert Bukarts.

Branky a nahrávky: 12. Ri. Bukarts (Džerinš, Dzierkals), 32. Daugavinš (Balinskis), 38. Ro. Bukarts (Džerinš) – 28. Kuralt (Tičar, Magovać), 40. Verlič (Urbas). Vyloučení 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 9180.

Maďarsko – Finsko 1:7

Finsko proti Maďarům potvrdilo roli favorita a v pátém utkání skupiny A si připsalo třetí výhru. První dvě třetiny drželi Maďaři s Finy krok, ve třetí části se ale seveřané rozjeli a hned pětkrát skórovali. Maďaři tak nakonec obhájcům zlata podlehli stejným poměrem jako o den dříve Švédům a zůstávají na předposlední pozici ve skupině. Tři asistence zaznamenal útočník Mikko Rantanen.

Branky a nahrávky: 27. Sebők (Pozsgai, Galló) – 13. Lehtonen (Rantanen, Ohtamaa), 24. Kakko (Armia, Suomela), 41. Ohtamaa (Rantanen, Manninen), 44. Hartikainen (Rantanen, Lehtonen), 47. Kapanen (Kakko, Suomela), 55. Merelä (Friman, Björninen), 60. Armia (Määttä, Olkinuora). Vyloučení: 6:0. Využití: 0:3. Diváci: 11547.

Kazachstán – Slovensko 4:3sn

Slováci vstoupili do utkání gólově lépe a do kabin šli po první třetině s jednogólovým náskokem. Kazachstán, který byl považován za outsidera zápasu, překvapil na začátku druhé dvacetiminutovky, když během pěti minut třikrát skóroval a rázem získal dvougólové vedení. Slovákům trvalo dlouho, než manko stáhli. Nakonec ale během třetí periody dokázali vyrovnat a zápas se překlenul do prodloužení. Ani to o vítězi nerozhodlo, a na řadu tak přišly nájezdy, které suverénně ovládli Kazachstánci. Pro Slovensko je prohra velkou komplikací v boji o čtvrtfinále.

Branky a nahrávky: 22. Starčenko (Rymarev, Danijar), 25. Orechov (Michajlis, Starčenko), 26. Rymarev (Michajlis, Starčenko), rozh. náj. Rymarev – 15. P. Koch (Hrivík), 49. Pánik (Hrivík, P. Koch), 57. Regenda (Hrivík, Ivan). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0. Diváci: 3670.

Rakousko – Německo 2:4

Německo navázalo proti Rakousku na výhru nad Dánskem. Hned tři branky nabídlo úvodní dějství zápasu a do kabin se šlo s jednogólovým náskokem pro Německo. To ještě navýšilo na rozdíl dvou gólů ve druhé třetině. V 54. minutě snížil Lukas Haudum na 2:3. Drama se ale nekonalo a Němci dokázali gólem do prázdné branky potvrdit své vítězství.

Branky a nahrávky: 12. Wolf (Schneider, Rossi), 54. Haudum (Wukovits, M. Huber) – 5. Sturm (Ehl, Niederberger), 17. Tuomie (Stachowiak, J. Müller), 34. Stachowiak (Schütz, M. Müller), 59. Sturm. Vyloučení: 0:2. Bez využití. Diváci: 7451.