30.11.2023 |

ELJ: Speciální zápas? Měl úspěch, Turnov je hokejové město, děkuje Bermann

Stejně jako v minulých sezonách, i tentokrát odehráli liberečtí junioři jeden zápas na zimním stadionu v Turnově, kam zavítali v rámci partnerství Bílých Tygrů s místním klubem. Netradiční prostředí – byť teď už toto slovo asi není na místě – jim navíc přineslo štěstí, když si výhrou nad Litvínovem pojistili prvenství ve své skupině.

Duely v menších městech a na menších stadionech se řadí k největším zpestřením juniorské extraligy. V probíhající sezóně už si jeden takový vyzkoušely Karlovy Vary se Spartou, které začátkem listopadu navštívily Cheb. Nyní zamířili mladíci Liberce a Litvínova na úpatí Českého ráje – do Turnova, kde se nejvyšší soutěž juniorů zdaleka nehrála poprvé.

Hrála se tam dokonce už popáté.

„Jako Bílí Tygři jsme největší klub v Libereckém kraji, a proto se snažíme předvádět vrcholový hokej i za hranicemi našeho města. V dalších městech kraje máme mnoho fanoušků, kteří k nám jezdí na mužskou extraligu, my jim naopak jsme schopni přivézt do města nejvyšší mládežnickou kategorii. To je podle mě super,“ říká ředitel liberecké akademie Jiří Bermann.

Věhlasnější organizace tímto budují sounáležitost mezi kluby, která je pro všechny jen ku prospěchu. „Snažíme se propojovat celý Liberecký kraj, což se nám daří a se všemi kluby jsme v kontaktu,“ souhlasí Bermann.

Nedaleká Mladá Boleslav zase sází na spolupráci s Jičínem, tímto směrem se však napříč republikou vydává jen minimum účastníků nejvyšších mládežnických soutěží. Přitom jde o zážitek i pro samotné hokejisty, zvlášť když na zápas nemusí urazit delší cestu.

„Už když jsme sem přijeli, viděli jsme krásný zimáček. Troufám si říct, že i v krásném městě, co jsem slyšel od místních. Já si myslím, že to je ku prospěchu,“ říká Jakub Petružálek, asistent trenéra juniorky Litvínova. „Pokud mají kluby mezi sebou partnerství, jde o příjemné zpestření a vypadnutí ze stereotypu, kdy víte, na kterých zimácích pravidelně hrajete,“ doplňuje.

Tygři přivezli do Turnova i svého maskota, malý fanshop, soutěže či virtuální Sense Arenu. Na zápas si našlo cestu 218 diváků. Obecně vždy v takových utkáních platí, že „domácí“ tým má větší motivaci se vytáhnout – a to se nakonec i potvrdilo.

Liberečtí junioři přitom už v první minutě inkasovali gól. „Hrálo se na malém hřišti, takže jsme to v první třetině trochu okoukávali. Puky se hodně odrážely od mantinelů, byl to trošku nezvyk. Ve druhé třetině jsme ale zabrali,“ líčí obránce Michal Koštoval, který třemi asistencemi přispěl k obratu na konečných 5:2. „Zápas byl speciální, chtěli jsme divákům udělat radost a vyhrát. Hecovalo nás to k lepšímu výkonu, bylo to skvělé,“ vzkazuje.

Severočeši tak potvrdili tabulkové předpoklady a kolo před koncem základní části mohli oslavit dílčí úspěch: Vzhledem k porážce Karlových Varů si definitivně zajistili první místo v západní skupině.

„Zápas jsme si užili, kluci odehráli povedené utkání a třemi body si pojistili první místo po základní části. Do kabiny patří velké díky. Děkujeme Turnovu za parádní akci v jejich krásné aréně a fanouškům za podporu. Věříme, že jsme jim v předvánočním čase udělali výkonem radost. Pro celý tým to byl závazek, abychom se zde předvedli v dobrém světle. Věřím, že se nám to podařilo,“ vzkazuje trenér libereckých juniorů Valdemar Jiruš, jehož celek dohraje základní část v sobotu právě na ledě Energie.

Poté ho čekají náročnější boje ve vyšší nadstavbové skupině. Současná pozice je ale pro tým, zejména pro jeho zkušenější členy, velkou náplastí po loňském nevydařeném ročníku. Tygři tehdy skončili až dvanáctí… „Je to skvělý pocit, oproti minulé sezoně se nám daří o hodně lépe. V kabině máme výbornou náladu a partu,“ líčí Koštoval.

Bez ohledu na výsledek čtvrtečního utkání i dobrou týmovou formu je zřejmé, že do Turnova nezavítala liberecká juniorka naposledy. „Jsme rádi, že znovu přišlo hodně diváků a zápas měl úspěch. Je vidět, že Turnov je hokejové město. Výjezdy do Turnova už pro nás jsou dlouholetou tradicí, ve které určitě chceme pokračovat i v budoucnu,“ doplňuje šéf tygří akademie Jiří Bermann.

Foto: Jan Běhounek, janbehounek.cz