18.09.2023 |

Druhou ligu čeká podpora. Každý klub dostane půl milionu, potvrdil prezident svazu

Český svaz ledního hokeje uspořádal tiskovou konferenci k začátku druhé ligy, kde promluvilo několik tváří českého hokeje a zástupci Asociace druholigových klubů ledního hokeje. Jedním z témat bylo navýšení finanční podpory klubů v třetí nejvyšší soutěži.

Český hokej není jen reprezentace a extraliga, ale i kluby výkonnostního sportu. Mnoho kluků do nejvyšších soutěží juniorů a dorostu přichází z malých klubů. Některé kluby si neuvědomují, že i malým celkům pomůže sto tisíc za hráče. Zažil jsem hokej od menších klubů až po výkladní skříň hokeje – extraligu a národní mužstvo. Hokej se ale musí brát jako celek, na to se kolikrát zapomíná,” upozornil na úvod Alois Hadamczik, prezident svazu.

Následně se navázalo na téma finance, kdy prezident svazu sdělil, jak budou rozděleny peníze pro účastníky druhé ligy. Do hokeje jsme napumpovali spoustu peněz a chceme je účelně rozdělit. Každý klub II. ligy dostane 500 tisíc korun, které budou rozděleny do dvou plateb. Ta první by měla přijít v polovině října a druhá do konce listopadu,” vysvětlil Hadamczik.

Ten se také rozhovořil o tom, co dle něj ubližuje rozvoji českých mladíků a kde se nachází největší problém při přechodu do vyšších kategorií. V rozvoji mladých nám brání spousta průměrných cizinců, kteří přicházejí a už po třech letech jim dáváme status českého hráče. Největší slabinu v rozvoji mládeže máme v tom, že do určitého věku to děláme dobře, ale přechod z 9. třídy do sedmnáctky je těžký. Pro rozvoj kluků by měly v budoucnu být změněny kategorie do 16, 18 a 20 let. Kluby, které by si do budoucna povinně zřídily U16, by byly svazem finančně podpořeny,” navrhl.

Chtěl bych popřát klubům málo zranění a hodně diváků,“ dodal na závěr svého bloku předseda Českého svazu ledního hokeje.

Po něm převzal slovo Petr Bříza, jenž pouze krátce doplnil prezidenta svazu. „Za tři roky spolupráce jsme našli rovnováhu a pochopení. Přestoupit z extraligy mezi kluby druhé ligy a krajských soutěží bylo i pro mě něco nového. Vytvoření Asociace druholigových klubů ledního hokeje zlepšilo komunikaci mezi námi a kluby druhé ligy,“ pochvaloval si.

„Vytvořili jsme pracovní skupinu klubů z krajů a druhé ligy. Velké procento reprezentantů v minulosti začínalo právě v malých klubech. Vize rovnováhy mezi vrcholovým a výkonnostním hokejem v českém prostředí je zásadní pro jejich přežití a rozvoj,“ dodal na závěr viceprezident svazu pro výkonnostní hokej.

Galerie

Související články