13.04.2023 | Jakub Ruč

Češky jsou v semifinále, Kanada odvracela katastrofu

Všechny čtvrtfinálové duely se v Bramptonu odehrály v jeden den a nabídly hned několik překvapivých průběhů. Semifinále si nakonec zahraje Česko, USA, Kanada a Švýcarsko.

Česko – Finsko 2:1 (0:1, 2:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Mlýnková (Mrázová, Křízová), 28. Mrázová (Tejralová, Čajanová) – 16. Vainikkaová (Tulusová, Laitinenová)

Nabitý čtvrtfinálový den odstartoval souboj pro českého fanouška vůbec nejzajímavější. České lvice se postavily ambiciózním Finkám, které se i přes velice výraznou českou převahu dostaly v 16. minutě do vedení.

To ale bylo ze strany seveřanek všechno, zápasem totiž zamávala druhá třetina. V té si Češky konečně seřídily mířidla a ve 27. minutě zásluhou Natálie Mlýnkové vyrovnaly. Netrvalo ani minutu a v českém táboře bylo ještě veseleji. Kateřina Mrázová se nedaleko modré čáry vší silou opřela do puku a propálila vše, co jí stálo v cestě. Při následném tlaku Suomi zase excelovala brankářka Škodová, která za svá záda nepustila žádný další puk. Češky tak postupují do semifinále, v němž narazí na USA.

USA – Německo 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Kesselová (Harveyová, Carpenterová), 33. Bilkaová (Winnová, Roqueová), 48. Murphyová (Scamurraová, Steckleinová)

Druhé čtvrtfinále mělo jasného favorita – kurzy prorokovaly jednoznačné vítězství USA nad Němkami. Co se týče herního projevu, Američanky rozhodně nezklamaly, na výsledkové tabuli ale svoji převahu ani zdaleka nedaly znát. V každé třetině se totiž trefily jen jednou a nakonec zvítězily 3:0.

Kanada – Švédsko 3:2 po prodloužení (1:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 9. Turnbullová (Fastová), 34. Nurseová (Ambroseová, Jennerová), 65. Nurseová (Fillierová, Larocqueová) – 39. Ljungblomová (Svenssonová, Nylén-Perssonová), 60. Svenssonová (Nylén-Perssonová, Jungäkerová)

Podobně jako od USA se i od Kanady očekávalo hladké vítězství, v cestě jí stálo Švédsko. V polovině zápasu vedly Kanaďanky 2:0, jenže pak se začaly dít věci. Švédky nejprve z přesilovky ve 39. minutě zásluhou Ljungblomové vykřesaly kontaktní trefu a pouhých devět sekund před závěrečnou sirénou dokonce vyrovnaly.

Kanada tak byla jeden jediný gól od historického propadáku. V prodloužení tři na tři měly javorové listy převahu, šance ale byly k vidění na obou stranách. Nakonec se ale radovalo domácí publikum, které v čase 64:26 rozradostnila svým druhým gólem v zápase Sarah Nurseová.

Švýcarsko – Japonsko 5:1 (1:1, 3:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 19. Christenová (Müllerová, Stalderová), 21. Müllerová (Stalderová), 25. Stalderová (Enzlerová), 27. Enzlerová (Stalderová, Christenová), 49. Enzlerová (Müllerová, Stalderová) – 9. Tokoová (Ukitaová, Sekiová)

Jedinou opravdu jasnou záležitost nabídl poslední čtvrtfinálový duel. V tom se utkaly favorizované Švýcarky s Japonskem, které sice v 9. minutě po brance Tokoové vedlo, to ale bylo ze strany asijského celku vše. Švýcarky pak v závěru prvního dějství vyrovnaly a definitivně utkání překlopily na svoji stranu ve druhé třetině, ve které nastřílely tři góly. Nakonec z toho byla výhra 5:1.

Rozpis zápasů závěrečné fáze MS žen 2023

Čtvrtek 13. dubna 2023
Česko vs Finsko 2:1 (čtvrtfinále 1)
Branky ČR: 27. Mlýnková (Mrázová, Křízová), 28. Mrázová (Tejralová, Čajanová).
USA vs Německo 3:0 (čtvrtfinále 2)
Kanada vs Švédsko 3:2 pp. (čtvrtfinále 3)

Pátek 14. dubna 2023
Švýcarsko vs Japonsko 5:1 (čtvrtfinále 4)
Finsko vs Německo 8:2 (O umístění 1)

Sobota 15. dubna 2023
Japonsko vs Švédsko 0:1 (O umístění 2)
18:00 USA vs Česko (Semifinále 1)
22:00 Kanada vs Švýcarsko (Semifinále 2)

Neděle 16. dubna 2023
15:00 Finsko vs Švédsko (O 5. místo)
21:00 O bronz

Pondělí 17. dubna 2023
1:00 Finále

Pozn.: začátky zápasů jsou uvedeny v kanadských časech
Pozn.: Česká televize odvysílá v přímých přenosech všechna utkání národního týmu na MS žen 2023