16.10.2020 |

Český hokej sjednotil pravidlo vítězných nájezdů s NHL a IIHF

Na základě některých dotazů Český hokej potvrzuje informaci, která byla zveřejněna na tiskové konferenci před startem Tipsport extraligy. Před začátkem sezony 2020/2021 byla změněna metodika vyhodnocování statistiky vítězného nájezdu.

Nově se jeho střelci, stejně jako v NHL nebo na mezinárodních turnajích, nepočítá do tabulky střelců ani kanadského bodování. Opatření platí pro všechny soutěže řízené Českým hokejem (včetně mládežnických soutěží).

Výňatek z oficiální tiskové zprávy, kde tuto novinku vysvětlil člen panelu statistických expertů Ondřej Zamazal:

  • vítězný gól v nájezdech už střelci nebude počítán do tabulky střelců, resp. kanadského bodování (jak to dosud fungovalo v celé historii play off TELH a v období 2006–2020 v utkáních základní části) – bude veden jen ve speciální kategorii vítězné góly v nájezdech
  • změnu podnítila snaha sjednotit metodiku s mezinárodními předpisy (IIHF i NHL) a odstranit dosavadní nevyváženost, kdy rozhodující gól v nájezdech byl připočten do statistik střelci, ale nikoliv už brankáři, který ho inkasoval (platné v období 2013– 2020)
  • výkony dosažené v minulosti v rámci předchozích metodických pokynů zůstávají v platnosti

Statistika čistých kont brankářů

Upravila se i statistika počítání čistých kont brankářů. Pokud brankář není v utkání (základní hrací době i případném prodloužení) střídán jiným brankářem a jeho tým v utkání neobdrží žádný gól, je mu do statistik započteno čisté konto. V případě, že o vítězi utkání rozhodují za stavu 0:0 samostatné nájezdy, nemá jejich průběh a výsledek žádný vliv na statistiku čistých kont. (Tento výklad mění znění přílohy 1 Pravidel ledního hokeje 2014-2018.)

Kompletní dokument Pokyny pro sběr a zpracování statistických údajů najdete zde.