17.04.2019 |

Češi nezvládli vstup do MS U18, na úvod podlehli Bělorusku 3:4

Českým hokejistům se vůbec nevydařilo zahájení mistrovství světa U18, ve čtvrtek celý šampionát zahájil jejich duel s Běloruskem. Ovšem papírový outsider se vzepřel osudu a zaskočil Českou republiku, která Východoevropanům podlehla 3:4.

Bělorusové na Čechy vlétli od samého začátku, sotva dvanáct vteřin trvalo, než zůstal před Bednářovou svatyní zcela nehlídaný Jevgenij Oksenťjuk a otevřel skóre utkání. Ještě před první sirénou udeřilo Bělorusko podruhé, o zdvojnásobení náskoku svého týmu se postaral Valentin Děmčenko.

Češi se však nevzdali, krátce po přestávce se prosadil nejprve Martin Haš a zanedlouho i Jan Mlčák, během tří minut totálního hokeje v podání krajánků se tak rázem začínalo od nuly. Jenže tehdy se znovu rozjela východoevropská kolesa a pouhé čtyři minuty po vyrovnání se zásluhou Jergora Buralského dostali pro tento zápas hosté znovu do vedení. A dvoubrankový náskok svému mužstvu opět chvíli před sirénou vrátil Ignat Bělov.

Třetí třetina už byla sice, co se branek týče, čistě v režii Česka, v 53. minutě vystřelil hokejistům se lvem na hrudi opětovnou naději Ondřej Volráb, ovšem to na bodový zisk nestačilo. Po šedesáti minutách totiž na kostce svítilo skóre 3:4 v neprospěch Čechů.

I druhý souboj skupiny A se rychle proměnil v drama na ledě. Kanada totiž po dvaadvaceti minutách duelu prohrávali s Finskem vysoko 0:3 a vše nasvědčovalo tomu, že javorové listy zahájí turnaj výpraskem. Nicméně poté předvedli Severoameričané neuvěřitelný comeback, nejen zásluhou dvou branek Braydena Traceyho zdánlivě ztracený zápas otočili a symbolicky kapitán Peyton Krebs do prázdné branky uzavřel výhru Kanady 5:3.

Také ve skupině B si hokejisté pořádně zastříleli, v prvním souboji Rusové v dosud na góly nejbohatším utkání poradili se Slovenskem 6:3, Slovákům k výhře nepomohly ani dvě přesné trefy Maxima Čajkoviče. A večer Spojené státy doslova vyprášily Švédsko, když si pod vedením třígólového Colea Caufielda dokráčely pro výhru 6:1.

ČESKO "18" – BĚLORUSKO "18" 3:4 (0:2, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky:24. Haš (Teplý), 27. Mlčák (Přikryl), 53. Volráb (Koffer) – 1. Oksenťjuk (Usov), 18. Koljačonok, 30. Bujalskij (Oksenťjuk, Usov), 38. Bělov (Kuzněcov, Pinčuk).
Rozhodčí: Linde (Švédsko), Schrader (Německo) – Lundgren (Švédsko), Pesonen (Finsko).
Vyloučení: 7:7.
Využití: 1:2.
Střely na branku: 50:34 (13:13, 21:11, 16:10).
Diváci: 190.
Nejlepší hráči: Ondřej Volráb – Alexej Kolosov.
Česko "18": Bednář (41. Pařík) – Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb – Přikryl, Lang, Mužík – Teplý, Barinka, Pšenička – Raška, Toman, Peterek – Najman, Koffer, Rychlovský – Myšák. Trenéři:Hadamczik, Bělohlav a Židlický.
Bělorusko "18": Kolosov – Palivko, Děnisov, Kozorez, Koljačonok, Volčenkov, Sedov, Fedorenčik – Oksenťjuk, Bujalskij, Usov – Děmčenko, Pinčuk, Kuzněcov – Onufrijuk, Antoškov, Krištal – Bělov, Kačelovskij, Martynov – Palčik. Trenér:Jesaulov.

Druhé dnešní utkání skupiny A

Kanada – Finsko 5:3 (0:2, 2:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 25. Rees, 30. Newhook (Korczak), 44. Tracey (Krebs), 55. Tracey (Zary), 60. Krebs (Holloway) – 8. Aku Räty, 12. Saarela (Simontaival), 22. Lundell (Tuomisto, Tieksola).

Dnešní zápasy skupiny B

Rusko – Slovensko 6:3 (3:1, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 5. Nikolajev, 13. Amirov z trestného střílení, 17. Gricjuk, 24. Grošev, 41. Gricjuk (Spiridonov, Činachov), 60. Chusnutdinov – 9. Čajkovič (Sojka, Turanský), 32. Chromiak (Mudrák), 54. Čajkovič (Turanský, Lavička).

Švédsko – USA 1:6 (1:0, 0:2, 0:4)
Branky a nahrávky: 15. Holmström (Nybeck, Costmar) – 25. Caufield, 26. Beecher (Helleson), 41. McCarthy (York, Beecher), 44. Caufield (Boldy), 46. Caufield (York, Turcotte), 57. Turcotte (Boldy, J. Hughes).