28.09.2023 |

Brankářská komise Českého hokeje v sezoně 2023/24

Hokejová sezona 2023/24 už běží na plné obrátky a své aktivity už spustila i brankářská komise Českého hokeje, v jejíž čele stojí předseda Petr Přikryl, zkušený funkcionář a dlouholetý extraligový brankář. Odborná komise, která se zabývá rozvojovými aktivitami hokejových gólmanů, představila své krátkodobé i dlouhodobé cíle.

Reprezentační kempy U15

Svou činnosti spustila brankářská komise Českého hokeje už v průběhu léta, kdy uspořádala dva reprezentační kempy U15. „Chtěli jsme si zmapovat kvalitu brankářů letošních 9.tříd, tedy ročníku 2009. Zároveň jsme chtěli brankářům ukázat, na čem by mohli zapracovat a v čem jsou naopak dobří. V prosinci plánujeme ještě jednu podobnou akci,“ popisuje Petr Přikryl s tím, že v příštím roce bude v plánu výběr zužovat k nastávající reprezentaci U16. „Trenérský štáb byl složen z koučů brankářů jednotlivých reprezentací a byl doplněn o trenéry s dlouhodobými zkušenostmi v práci s mládeží a v neposlední řadě dostali šanci i mladí trenéři z takzvaného vzdělávacím programu,“ dodává.

Jednodenní kempy pro veřejnost

Od začátku září pak komise pravidelně organizuje jednodenní kempy pro veřejnost, kam se mohou hlásit gólmani 4. až 9. tříd. Cílem je uspořádat v této sezoně v každém kraji minimálně jeden takový kemp. „Program je vždy velmi intenzivní, brankáři nejprve absolvují jeden speciální trénink na suchu, na který navazují dva tréninky na ledě,“ říká Vladimír Dohnal, metodik a sekretář brankářské komise. „Celou dobu se jim věnují trenéři brankářů a snažíme se uplatnit princip individuálního přístupu. Na těchto akcích využíváme trenéry z kraje, ve kterém se akce koná a kteří většinu brankářů na místě znají,“ pokračuje Dohnal, který má organizaci těchto jednodenních kempů na starost.

Trenérská licence se specializací na práci s brankáři a spolupráce se SZĽH

Kromě reprezentačních kempů U15 a jednodenních kempů pro veřejnost ještě brankářská komise plánuje organizovat kempy pro reprezentační brankáře U16 až U20 a další aktivity. „Připravujeme výukový program pro speciální licenci Trenér brankářů. Chceme zorganizovat také několik seminářů speciálně pro kouče brankářů, jeden takový proběhl už v srpnu. Pracujeme zároveň na metodice tréninku na ledě i mimo led. Spolupracujeme s trenéry brankářů u jednotlivých reprezentačních mužstev i v klubech a podílíme se na scoutingu. Navštěvujeme kluby a v neposlední řadě chystáme také zahraniční spolupráci, aktuálně totiž jednáme s brankářskou komisí slovenské hokejové federace,“ naznačuje Přikryl s tím, že podrobnosti doplní ve chvíli, kdy bude mít spolupráce konkrétnější obrysy.

A jaké jsou dlouhodobé cíle brankářské komise Českého hokeje?

  • Tvorba metodiky na ledě i na suchu v jednotlivých věkových kategoriích
  • Zpracování obsahu webových stránek s veškerými informacemi včetně konkrétních návodů a videí pro brankáře
  • Zvýšení počtu kvalifikovaných trenérů brankářů a jejich průběžné dovzdělávání pomocí stáží a seminářů
  • Spolupráce s dalšími zahraničními federacemi
  • Kvalitní spolupráce mezi trenéry brankářů napříč republikou
  • Dopomoct klubům vychovávat co nejvíce brankářů pro reprezentaci a profesionální seniorské soutěže v Evropě i zámoří
Galerie

Související články