VTM: Perspektivní projekt, pochvaluje si trenér Pejchar. Moc mi to přidá, říká střelec Helis

Výchova talentované mládeže je projekt, jenž je v této sezoně určený pro hráče ročníku 2009 a mladší. Krajské výběry měly na programu pět turnajů, které brzy vyvrcholí Mistrovstvím České republiky krajů. Ti nejtalentovanější pak obdrží pozvánku na několikadenní kemp, jenž se bude konat v Salcburku.

První část sezony 2023/24 je v rámci projektu minulostí. Pět turnajů proběhlo, ale další akce na sebe nenechají dlouho čekat. Důležitost těchto akcí pro nadějné mládežníky vnímá také trenér Plzeňského kraje Tomáš Pejchar.

„VTM je z mého pohledu velice perspektivní projekt. Ještě bych si v jeho rámci představoval, aby se složení skupin pokaždé lehce promíchalo. Myslím si, že by to ještě více zvedlo atraktivitu i samotnou kvalitu,“ domnívá se trenér, který před dvěma lety dovedl výběr Plzeňského kraje k výhře na MČR krajů, loni padl ve finále.

Svůj pohled na to vnesl také Daniel Helis, který se stal napříč akcemi nejproduktivnějším hráčem s 19 body (11+8) za osm zápasů a který hájil dres Moravskoslezského kraje.

„Je to pro mě a moji kariéru obrovské plus. Na těchto turnajích se měřím s kluky, kteří jsou na té nejvyšší úrovni pro mojí kategorii,“ vysvětloval mladý talent, který hraje za třinecké Oceláře.

„Znamená to pro mě opravdu hodně. Ukázal jsem si tím, že na to mám. Nebyl jsem na to ale sám, hodně v tomhle vděčím klukům, se kterými jsem hrál,“ pokračoval Daniel Helis ohledně své produkce.

Právě větší konkurenci vnímal jako jeden z hlavních plusů také trenér Pejchar. „Jako hlavní plus rozhodně vnímám větší konkurenční prostředí pro hráče, což je posouvá vpřed. Vidím to vždy na společných trénincích před turnajem. Ta kvalita a nasazení je zase o stupínek výš. Další plus vidím z pohledu socializace pro kluky. Nové prostředí, spoluhráči či role.“

Jaké jsou pak rozdíly mezi ligovou soutěží a turnaji VTM? Hlavně v rychlosti a kvalitě.

„Zápasy jsou o něco rychlejší a hlavně kvalitnější. Už zde není slabšího soupeře. Převážně jsou to vyrovnané duely, kde se hraje do posledních minut a rozhoduje každé zaváhání. Konkrétně v naší skupině dospělo hodně utkání až do nájezdů, což svědčí o velké vyrovnanosti,“ popisuje kouč Plzeňského kraje.

„Oproti soutěžním zápasům to má vyšší kvalitu. Kdybych měl být konkrétní, tak třeba v rychlosti vnímám největší rozdíl,“ reagoval na stejný dotaz Helis.

Oba teď čeká Mistrovství České republiky krajů, které se bude konat od 22. do 25. ledna ve Zlíně a Lhotě u Vsetína.

úvodní foto: HC ŠKODA PLZEŇ

TÉMATA: Trenér