Libor Suchánek z NHL přednášel začínajícím českým čárovým rozhodčím

Komise rozhodčích českého hokeje uspořádala v Přerově seminář určený začínajícím českým čárovým rozhodčím. Hlavním přednášejícím byl Libor Suchánek, čárový rozhodčí, který už od roku 2017 působí v zámoří a na čáře řídí zápasy NHL.

Poznatky jediného zástupce Evropy mezi sudími v nejprestižnější lize světa si přišlo vyslechnout více než dvacet mladých čárových rozhodčích včetně dvou žen.

Akce, která proběhla v rámci programu pro rozvoj čárových rozhodčích, začala přednáškou Libora Suchánka. „Hlavním cílem bylo mladým rozhodčím předat zkušenosti a také dobré tipy pro řízení zápasu,“ řekl Suchánek, který pro prezentaci sám jako názorné ukázky vybral konkrétní situace z NHL. „Šlo o všechny možné situace, které se týkají čárového rozhodčího, jako je icing, offside, vhazování či roztrhávání bitek. Vybíral jsem takové situace, které se nestávají běžně, a přidal k nim svůj pohled na věc,“ dodal jediný český rozhodčí v NHL.

Po každé situaci vznikla diskuze s přítomnými začínajícími sudími. „Je dobře, že je to zajímalo. Jsou mladí, mají všechno před sebou, tak jim přeju, aby to dotáhli co nejdál,“ pokračoval rozhodčí, který má zkušenosti už ze čtyř playoff NHL. „Je skvělé, že se takové semináře pořádají. Když jsem já začínal, tak nic takového nebylo. Myslím, že to může mladým rozhodčím v jejich růstu jedině pomoct,“ dodal.

Po přednášce se všichni přítomní přesunuli na tribunu zimního stadionu v Přerově a společně sledovali průběhu zápasu Extraligy juniorů mezi Přerovem a Vítkovicemi. Po každé třetině si pak sedli a diskutovali i s Liborem Suchánkem o jednotlivých situacích v zápase z pohledu čárového rozhodčího.

Průběh semináře koordinoval Stanislav Barvíř, vedoucí programu rozvoje čárových rozhodčích. „Účast Libora Suchánka byla naprosto mimořádnou složkou pro jeden z našich seminářů pro čárové rozhodčí. Byla to jedinečná příležitost pro všechny frekventanty našeho programu hned z několika důvodů. Jednak viděli příklad úspěchu, kam až se mohou posunout, a také pohled Libora na jednotlivé situace a způsob rozhodování standardů v rámci rozhodcovské školy NHL,“ pochvaloval si Barvíř.

Další akce komise rozhodčích Českého hokeje je na programu ve středu 6. září, kdy v Pardubicích proběhne seminář, kterého se zúčastní rozhodčí a trenéři Chance ligy a jehož ústředním tématem bude komunikace. „Půjde o to, abychom si vzájemně vyjasnili svá stanoviska a abychom si nastavili partnerské vztahy rozhodčí-trenéři a rozhodčí-hráči tak, jak si to všichni představujeme,“ uzavřel Stanislav Barvíř.

TÉMATA: Rozhodčí